Divadlo s Čapím hnízdem je hrou o čas

Dva měsíce před volbami jsou česká média plná zpráv o žádosti pražských kriminalistů poslancům, aby vydali k trestnímu stíhání dva čelní představitele hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Je lhostejné, zda Babiše toto případné stíhání poškodí nebo mu naopak může paradoxně pomoci, zahraje-li dobře svou roli mučedníka, tato kauza ukazuje na mnohem hlubší problém naší republiky.

Začátek kauzy se datuje již devět let zpátky do roku 2008. V únoru tohoto roku se přejmenovala společnost ZZN AGRO Pelhřimov (spadající pod Babišův Agrofert) na Farmu Čapí hnízdo, které v srpnu 2008 schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy dotaci ve výši 50 milionů korun na výstavbu „farmy“ v dnešní podobě. Dokončena a otevřena byla za peníze z veřejných zdrojů v červnu 2010. Dlouhých devět let tedy policie nečině přihlížela, nezajímala se, aby dva měsíce před volbami přišla s žádostí o vydání dvou poslanců, které jsou nyní plné noviny a televizní obrazovky. 50 milionů korun je zřejmě částka k pousmání, kterou by se zřejmě státní orgány ani nezabývaly – nebýt voleb a potřeby vydávat veřejnosti na odiv lídry systémových stran, kteří se k záležitosti vyjadřují jak na běžícím pásu.

Státní aparát zajímají jiné a jistě mnohem důležitější věci – například když hovoří předseda Národní demokracie na Václavském náměstí v rámci politického vystoupení k veřejnosti, to mají hned desítky policistů čas, aby ho z náměstí odvlekli rovnou na služebnu k podání vysvětlení, jak je to vůbec možné, že si politik dovolí představovat veřejnosti politické názory, čas mají najednou i státní zástupci a soudy, jde-li třeba o vydávání domněle „závadové“ literatury. V tomto případě není problém projít celým procesem v řádu několika málo měsíců.

Dlouhých devět let je ale potřeba k tomu, aby státní aparát podnikl kroky vedoucí k trestnímu stíhání v případě ukradených padesáti milionů z kapes občanů této země. Dva měsíce před volbami je jasné, že do jejich konání případ uzavřen nebude. A to je špatně! Hrozí-li, že vládě České republiky může reálně předsedat zločinec, je v zájmu nejen široké veřejnosti, hlavně ale také státu jako takového, jako suverénní země, aby státní aparát napnul všechny síly k tomu, aby do voleb bylo jasno, abychom jako voliči věděli, na čem jsme a s kým máme tu čest.

Divadlo s Čapím hnízdem je hrou o čas. Do voleb bude plnit stránky tisku, po nich už si na kauzu nikdo ani nevzpomene a vyšumí do ztracena. Nikdo už se ani ptát nebude, protože se zapomene. A zatímco národ díky tomuto bravurně připravenému divadýlku systému sleduje hašteření se lídrů konformních politických uskupení, nezbývá voličovi čas se ptát po skutečně zásadních otázkách, o kterých tyto volby jsou – o krizi tradiční rodiny a vymírání českého národa, nekontrolovatelném přistěhovalectví, situaci bezradně předlužených spoluobčanů nebo naší suverenity, která se ztrácí v šedé mlze Evropské unie, odnárodněného slepence dříve hrdých států. Národní demokracie tyto zásadní otázky řeší od svého vzniku – a řešení připravila i pro společnou kandidátku pronárodních sil, jejíž název hovoří o samé podstatě našich úmyslů – ROZUMNÍ – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…

Jan Mrázek
jan.mrazek@ndcv.cz

autor je předseda MO ND Chomutov