Čestné členství

Vážíme si těch, kteří svým životem, prací a osobní obětí vždy dělali čest naší zemi a národu.

 Mgr. Jan Skácel – I. čestný člen Národní demokracie

Jan_SkacelSněm Národní demokracie udělil dne 6. září 2014 čestné členství ve straně Mgr. Janu Skácelovi u příležitosti jeho 80. narozenin a jako ocenění za jeho celoživotní přínos českému vlasteneckému hnutí, za jeho obranu národovectví a konzervativních hodnot.

Nic než národ má právo na existenci a za to, co se dělá pro vlast, se neplatí!

V životním krédu Mgr. Jana Skácela se spojují dvě velké pravdy, dva velké ideály dvou velkých mužů našeho národa, Otce vlasti JUDr. Františka Palackého a JUDr. Aloise Rašína, hlavního organizátora vyhlášení nezávislosti samostatné republiky, jenž se stal terčem anarchistického vraha.

Všechny tři muže pojí velké oběti pro vlast a národ, mnohdy zpečetěné žalářem a společenskou ostrakizací. Všichni tři právníci a jak my pevně doufáme, bude v brzké době možno říci, všichni tři se zapsali do dějin našeho národa velkým písmem.

Je symbolické, že pamětní desku na hotel Zlatá štika v Pardubicích, na památku posledního veřejného projevu Aloise Rašína, umísťoval otec Jana Skácela.

Pardubický rodák, někdejší politický vězeň, vynikající šachista, dělník, později podnikový právník, dnes ekonomicko-právní poradce. Muž excelentní paměti a pevného životního i politického postoje, který mu vynesl především úctu a obdiv přátel, spolustraníků, ale i politických protivníků. Hrdý národovec a vlastenec, v obecné sféře konservativec.

Dává silný důraz na soukromé vlastnictví, ale se sociálním akcentem a silnou úlohou státu.

Mgr. Jan Skácel se narodil 13. září 1934 v Pardubicích, v podnikatelské rodině, která byla aktivně činná v Národně demokratické straně. Matka Jana Skácela vstoupila v roce 1945 na doporučení bývalého živnostenského tajemníka Františka Přeučila do Čs. strany národně socialistické a současně rozšířila rodinnou továrnu na zpracování slídy, která v roce znárodnění zaměstnávala 155 pracovníků. V roce 1947 se stala členkou představenstva ČSNS a za tuto stranu zasedala i v Ústřední radě žen. V roce 1950 byla zatčena a spolu s Janovým nevlastním otcem odsouzena k dvaceti pěti letům žaláře, nevlastní otec k jedenácti. Oba byli propuštěni na amnestii presidenta republiky v roce 1960.

Jan Skácel nejprve pracoval jako účetní, posléze byl v rámci „akce 77 000“ převeden do výroby. Pracoval v Tesle Pardubice jako pomocný dělník, v podniku, kde před šestnácti lety byl jeho dědeček ředitelem. Následně byl přesunut na brigádu na Důl Čs. armády do Karviné, kde se v roce 1953 zúčastnil stávky, za což byl čtyři měsíce vězněn.

Po propuštění se vrací do Pardubic, absolvuje základní vojenskou službu, po které odchází do Prahy, kde je v roce 1961 opět zatčen a odsouzen ke dvěma letům vězení za podvracení republiky. Po svém propuštění pracuje v různých dělnických profesích.

V roce 1968 dokončuje střední školu a vstupuje do Československé strany socialistické.

V roce 1976 úspěšně absolvuje Právnickou fakultu University Karlovy.

Do roku 1989 pracuje jako právník u Pražské stavební obnovy. V roce 1990 se stává poslancem Národního výboru hl. města Prahy (dnešního magistrátu hl. m. Prahy) a spoluzakládá Národně sociální stranu, kde zastává funkci generálního sekretáře. V roce 1992 aktivně organizuje kampaň za zachování Československé republiky, stává se členem Národně demokratické strany, ze které v roce 1998 odchází. Od roku je 1999 členem Vlastenecké fronty, jejím mluvčím a v letech 2000 až 2001 jejím předsedou. Od roku 2001 připravuje instalaci politické strany Národní sjednocení a tuto úspěšně zakládá o rok později. Z postu předsedy NSJ odchází v roce 2004. V roce 2005 vstupuje do Českého hnutí za národní jednotu a stává se jeho místopředsedou. O rok později z ČHNJ vystupuje.

Od září 2008 je členem a prvním místopředsedou Národní strany. Jako dlouholetý bojovník za české národní zájmy byl v srpnu 2005 zvolen volebním lídrem Národní strany ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu v roce 2006.

Později se vrací do ČHNJ a je jejím předsedou až dosud. Od roku 2014 úzce spolupracuje s Národní demokracií a je jejím čestným členem. Téhož roku kandidoval na třetím místě kandidátky Národní demokracie do Evropského parlamentu, účastnil se i všech dalších voleb na kandidátce Národní demokracie (volby do magistrátu hl. m. Prahy 2014, krajské volby 2016, sněmovní volby – Rozumní 2017.

Jan Skácel je ženatý, má dvě děti. Bydlí v Praze 10, kde v roce 2005 kandidoval do Senátu ČR. Mezi jeho zájmy patří šach, literatura, historie a politika. Za politické vzory považuje Karla Kramáře, Ladislava Rašína a Vlastimila Klímu, se kterým se znal osobně a Josefa Nestávala a Františka Přeučila, odsouzené s Miladou Horákovou, se kterými se často potkával při rodinných návštěvách.

Jan Skácel zemřel 17. listopadu 2018.

Mgr. Petr HannigII. čestný člen Národní demokracie

(* 20. ledna 1946, Ústí nad Labem)

Předseda strany ROZUMNÍ, skladatel, producent, hudební vydavatel

Narodil se v roce 1946 v Ústí nad Labem, Neštěmicích. Vyrůstal v Krásném Březně v později „slavné“ Matiční ulici. Od dětství hrál na harmoniku a byl varhaníkem. Autostopem v mládí projel téměř celou Evropu.

Absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově – obor umělecký kovář a poté Konzervatoř v Praze – obory varhany, dirigování a skladba. Studia zakončil na Hudební akademii múzických umění (HAMU) – obor skladba magisterskou prací, Symfonií pro tři syntezátory, šest hráčů na bicí a velký symfonický orchestr. Tato v oblasti vážné hudby přelomová kompozice byla provedena ve Dvořákově síni Domu umělců Symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Maria Klemense v roce 1979.

V letech 1968 – 1969 spolupracuje ve Velké Britanii s Dusty Springfield, Tomem Springfield (New Seakers) a dalšími tamními tehdejšími hvězdami. Byl velice ceněn pro schopnost psát jak pro symfonický orchestr, tak pro rockové a popové skupiny a sólisty. Na konci září 1969 se vrátil zpátky do vlasti. Po uzavření hranic byla přerušena spolupráce s britskou hudební scénou.

Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu, kde redigoval a vytvářel nejposlouchanější pořad na stanici Vltava – Rytmus – pohledy do světa populární hudby, který uváděl mimo jiné i herec Michal Pavlata a velice dobře produkoval Pavel Skalický. V tomto pořadu se vysílaly profily nejslavnějších světových i našich skupin a sólistů, jako např. 42 dílný cyklus o skupině Beatles, 18 dílný o skupině Olympic, v roce 1979 pak na svou dobu velice odvážný šesti dílný cyklus o britské punk rockové scéně. Nikdy nebyl členem KSČ a nebyl v žádných seznamech, včetně těch Cibulkových. Zároveň měl svou kapelu Maximum Petra Hanniga.

Spolupracoval a především objevil řadu zpěváků a umělců – Vítězslava Vávru, Hanu Zaňákovou, kterou přejmenoval na Lucii Bílou, Stanislava Procházku ml., Jakuba Smolíka, Petru Černockou a mnoho dalších. S jinými významnými osobnostmi spolupracoval – Hana Hegerová, Jiří Wimmer nebo Iveta Bartošová s Petrem Sepeši.

Vyprodukoval stovky singlů a řadu alb – prvním bylo v roce 1971 dodnes i ve světě vysoce ceněné elpíčko Michala Prokopa a skupiny Framus Five Město Er, kde poprvé v celosvětovém kontextu použil v rámci rockové hudby dvanáctitónovou řadu. Jako hudební skladatel složil stovky písní a z mnohých se staly hity, které hrají rádia dodnes (např. Neposlušné tenisky, Citronová holka). Protože si váží dříve narozených, pro jejich potěšení skládá i pro interprety TV Šlágr, např. pro Duo Jamaha, či nevidomého českého Andreu Bocelliho, Radka Žaluda. Sám také na Šlágru občas zpívá (Domů k mámě atd.)

V posledních letech se věnuje především politice – založil Stranu zdravého rozumu. Tu založil původně proto, že se mu nelíbí, že v českém mediálním prostoru zní převážně cizí hudba, za kterou odvádíme do ciziny stovky milionů a noví, mladí čeští skladatelé mají o to méně prostoru pro prezentaci svých děl na vlnách českých rádií. Později strana obrátila pozornost ke všem nešvarům, které trápí naše občany.

Ing. Mgr. Ladislav Bátora, Ph.D.III. čestný člen Národní demokracie

Ladislav Bátora se sice narodil Zdeňkovi a Anně, rozené Špitálníkové, 17. března 1952 v Praze, ovšem rodina byla záhy přinucena se z matčiny rodné Libně odstěhovat do někdejší vojenské pevnosti Josefov, odkud pocházel otec. Tam Ladislav absolvoval ZDŠ a v sousední Jaroměři pak SVVŠ a po maturitě v roce 1970 odešel do Prahy na Filosofickou fakultu UK, kde začal studovat anglistiku a kulturní dějiny Dálného východu. Roku 1975 byl však ze školy vyloučen a studium řádně dokončil až po rehabilitaci v roce 1992 obhajobou diplomové práce s názvem Americká polyarchie v předvečer třetí demokratické transformace.

V letech 1979-83 dálkově studoval na Fakultě obchodní VŠE obor ekonomika zahraničního obchodu a na závěr obhájil diplomovou práci Problémy pojišťování investičních celků v československém vývozu a dovozu. V roce 1999 dokončil na Fakultě mezinárodních vztahů téže VŠE tříleté doktorské studium oboru mezinárodní politické vztahy obhajobou disertační práce Oktrojovaná demokracie – studie o příčinách a důsledcích poválečné okupace Japonska. Od roku 1999 pak ještě studoval na Právnické fakutě UK v Praze a studium zakončil diplomovou prací Mezinárodní soudní tribunál pro Rwandu. A mimo to všechno studoval například v roce 1992 na institutu AOTS v Jokohamě japonské metody řízení.

Po vyloučení ze studia v roce 1975 pracoval jako číšník na Příbramsku, kde přečkal dobu do povolávacího rozkazu. V dubnu 1976 narukoval do Zvolena, odsloužil tam celé dva roky a do zálohy odcházel v hodnosti rotného. Po vojně pracoval tři roky ve Škodaexportu a od roku 1981 byl zaměstnán v různých funkcích v různých podnicích Českých energetických závodů: nejprve jako strojník buldozeru v malešické teplárně, pak směnový mistr zauhlování, posléze ředitel Závodu služeb a z energetiky odcházel v roce 1992 z pozice náměstka pro personální práci. Z dalších zaměstnání stojí za zmínku jeho působení ve funkci zástupce ředitele na VOŠ publicistiky nebo generální ředitelování v hotelu u Sečské přehrady – a samosebou onen rok 2011 na ministerstvu školství. Po odchodu z MŠMT strávil tři roky na úřadu práce čekáním na důchodový věk, protože člověka s tak zničenou pověstí si už – v době rozvinutého pravdoláskařství vcelku pochopitelně – nikdo nedovolil zaměstnat…

Ladislav Bátora byl národním socialistou (1983-1993), posléze členem ODA (1993-2001) a nakonec členem Strany svobodných občanů (2009-10). Mimo rámec těchto stranických angažmá kandidoval dvakrát jako nezávislý: v roce 2006 za Národní stranu do sněmovny a v roce 2010 za Suverenitu Jany Bobošíkové do senátu. Od roku 2010 byl prvním předsedou Akce D.O.S.T. a v roce 2012 v reakci na bátoriádu veškeré své politické aktivity po mnoha desetiletích rázně, okázale a prý nezvratně ukončil.

V posledních letech se věnuje už jen genealogickému bádání a pyšní se hlavně felvidéckými Maďary z otcovy strany a kiskunságskými Kumány ze strany matčiny; plus nějakými těmi bavorskými Němci ze stran obou. A ve svém věku a po tom všem má prý už jen dvě poslední přání: dopsat a vydat Pravou českou zabijačku a být pohřben u západní zdi pevnostního hřbitova josefovského…

Prof. PhDr. Milan NakonečnýIV. čestný člen Národní demokracie

Milan Nakonečný (* 8. února 1932 Horažďovice) je český psycholog, historik, profesor, autor řady vysokoškolských učebnic a přední česká autorita na okultní tradici, především pak na český hermetismus. Byl též prvním předsedou obnovené tradiční české společnosti hermetiků Universalia.

Narodil se v Horažďovicích jako jediný syn ukrajinského právníka. Vystudoval v roce 1958 pedagogiku a psychologii na Vysoké škole pedagogické v Praze, a v roce 1967 klinickou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1968–1969 byl na studijním pobytu v německém Mnichově.

Zaměstnán byl nejprve jako dětský psychodiagnostik, posléze jako vysokoškolský pedagog. Na počátku období normalizace byl z vysoké školy (FF UK) z politických důvodů propuštěn. V letech 1970–1972 působil jako psycholog v krajské manželské poradně v Českých Budějovicích, v letech 1975–1985 pak jako středoškolský pedagog na Střední pedagogické škole v Soběslavi a v letech 1985–1989 opět v dětském psychodiagnostickém ústavu, tentokráte v Českých Budějovicích.

Po Sametové revoluci působil v rámci Občanského fóra v Táboře. V roce 1990 se vrátil jako pedagog na Filozofickou fakultu UK, kde vedl katedru andragogiky a personálního řízení. V současnosti vyučuje na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a na Vysoké škole obchodní a žije v Táboře.

Milan Nakonečný je autorem dlouhé řady odborných knih a článků z oblasti psychologie. Napsal však též několik knih a článků o fenoménu magie, články věnující se zejména dějinám 1. republiky, a knihu o organizaci Vlajka.