NÁRODOVCI VYPROVODILI JANA SKÁCELA NA POSLEDNÍ CESTU NA STÁTNÍM POHŘBU (uvnitř foto + video)

Rakev zahalená do české státní vlajky, česká státní hymna, desítky květin a kytic v národních barvách, slova NIC NEŽ NÁROD na stuhách věnců po obou stranách rakve, Janova nejmilejší písnička – Hašlerova „Ta naše písnička česká“ a účast zástupců všech vlasteneckých a národoveckých stran a skupin. Takové bylo poslední rozloučení s legendou české vlastenecké scény, velkým národovcem a „posledním gentlemanem“ Mgr. Janem Skácelem.

V přeplněné velké obřadní síni strašnického krematoria vzdala takřka jednomyslně česká národní scéna svůj poslední hold osobnosti Mgr. Jana Skácela, který nás všechny symbolicky opustil v den státního svátku 17. listopadu 2018 ve věku 84 let. – životopis Jana Skácela zde

https://www.youtube.com/watch?v=2wCo896EHyQ&t=27s

Pohřeb dostal podobu státního pohřbu, přítomni byli také blízcí spolupracovníci prezidenta Václava Klause. Rakev byla zahalena českou státní vlajkou, zazněla píseň Karla Hašlera „Ta naše písnička česká“ a na závěr státní hymna.

Místo tradičních smutečních řečníků dostali slovo nejbližší přátelé a političtí souputníci Jana Skácela: David Macháček (Vlastenecká fronta), Jan Maloušek (Národní myšlenka), Michal Kubík (Národní strana) a Adam B. Bartoš (Národní demokracie). – celý projev ABB zde

V projevech zaznělo, že 17. listopad po tomto dni dostává nový obsah a stává se svátkem Jana Skácela. David Macháček národní hnutí po smrti Jana Skácela přirovnal k sirotčím vojskům po smrti Jana Žižky.

Na pohřeb Jana Skácela dorazilo mnoho Honzových přátel, představitelů národního hnutí, zastoupení měly také redakce Protiproudu a Parlamentních listů, dorazili také představitel Dykovy a Háchovy společnosti PhDr. Josef Tomeš, šachisté a samozřejmě rodinní příslušníci.

Z politických stran se pohřbu zúčastnili zástupci Českého hnutí za národní jednotu, Národní demokracie, Dělnické strany sociální spravedlnosti, Rozumných, republikánů Miroslava Sládka (SPR-RSČ), národních socialistů a v neposlední řadě také moravští a slezští piráti (nejedná se o Bartošovy fetky, ale jiný politický subjekt, na České pirátské straně nezávislý).

Nechyběli ani členové různých spolků – vedle už zmíněné Vlastenecké fronty či Národní myšlenky také Zemské domobrany, Národního sjednocení, spolku Za naši kulturu a bezpečnou zem, Akce D.O.S.T., spolku Čest-Svoboda-Respekt, Národního vzdělávacího institutu, Světové rady Podkarpatských Rusínů v České republice a dalších organizací.

Některé osobnosti se posledního rozloučení s Janem Skácelem nemohly zúčastnit buď ze zdravotních důvodů (prof. Milan Nakonečný, Phdr. Zdeněk Zbořil) nebo kvůli aktuálnímu pobytu v zahraničí (Mgr. Petr Hannig), poslaly ale své kondolence nebo zástupce.

Po oficiální části ve Strašnicích pohřeb pokračoval neformální vzpomínkou v restauraci na Císařské louce. Ve spolupráci s rodinou Jana Skácela bylo dohodnuto zřízení vlastenecké Knihovny Jana Skácela, která bude spravovat jeho odkaz. K myšlence se aktivně přihlásil Jan Skácel junior.

Odkaz Jana Skácela žije nejen v myslích účastníků, přátel a příbuzných, ale rezonuje v celém národním hnutí.

Mgr. Bc. Jan Kopal, Adam B. Bartoš

(foto: Václav Švihlík)

předseda a místopředseda ND