Dvojice Zeman-Babiš: Duet, nebo spíš duel?

Média kvičí zděšením nad tandemem prezidenta a premiéra – a vůbec si nevšímají, že toto zdánlivé spojenectví rozhodně není dobrovolné. Alespoň ze strany Zemana ne.

Před dvěma měsíci probleskla médii zpráva, která téměř nevzbudila pozornost, přestože její skutečný význam zastiňuje většinu dění okolo hradních voleb: Babiš se hned po volbách setkal s Janem Švejnarem – s univerzálním prezidentským kandidátem, kterého Babiš ostatně už jednou lákal ke hradní kandidatuře za ANO.

Téměř nikdo význam této události nepochopil. Miloš Zeman byl jednou z výjimek. Nejenže pochopil její skutečné poselství, ale došlo mu i to, jakou moc nad ním Babiš získal. A podle toho začal i jednat.

Po říjnových volbách narostlo Babišovi sebevědomí. Ví, že má pod palcem třetinu voličů, a neváhá toho využít k dosažení svého cílového vektoru. K tomu potřebuje, aby prezident nestál v cestě jeho vizím. Jako správný STBák začal Babiš přemýšlet, jakou páku na Zemana využít – a blížící se prezidentská volba mu vložila do ruky jednoduchou, ale účinnou zbraň.

Scéna se Švejnarem byla vzkazem Miloši Zemanovi: Když budeš poslouchat, podpořím tě na Hrad. Když ne, nemám problém proti tobě postavit někoho jiného.

A Zeman to pochopil. Rozumí totiž politickému dění natolik, aby mu došlo, že neustálá antikampaň pražské cvokárny jej vůbec neohrožuje, avšak podpora či nepodpora ze strany Babiše mu může srazit vaz. A to i teď, když jsou kandidáti již vybráni – i když Babiš už nepřidá do volby nikoho dalšího, pořád může otevřeně podpořit Zemanova protikandidáta ve 2. kole. Což by pro Zemana byla noční můra.

I když je zřejmé, že většina voličů ANO chce podpořit Zemana, doporučení od jejich superguru Babiše může – alespoň u části z nich – jejich rozhodnutí zviklat. Právě tito voliči se přitom mohou stát jazýčkem na vahách – zejména pokud kmotři před volbami shodí Drahoše (jako to minule udělali s Janem Fischerem) a dosadí do 2. kola třeba Hilšera, na kterého není národovecká scéna tolik argumentačně připravena jako na Jiřího Želé Drahoše. Pak by byl každý hlas pro Zemana životně důležitý – a Babiš by jej o tyto klíčové hlasy mohl připravit.

A proto Zeman jmenoval Babišovu vládu i bez předem zajištěných 101 podpisů poslanců. Proto vypustil mediální balonek s informací, že by tato vláda mohla vládnout bez důvěry i déle. A zřejmě je to také důvod, proč tak oddaloval vyhlášení 1. schůze nové sněmovny – aby Babiše připravil o čas na přípravu vlády a aspoň tím otupil ostří toho nože, kterým Babiš na Zemana míří.

Nicméně z toho vyplývá přece jen něco pozitivního. Pokud se Zeman stane znovu prezidentem, tak už nad ním nebude mít Babiš takovou moc. Je pravděpodobné, že se Zeman bude chovat sebevědoměji a nebude Babišovi ve všem tak ustupovat jako teď.

A to mě aspoň trochu uklidňuje. Neboť pokud se do 2. kola nedostane Petr Hannig (kterého podpořím v 1. kole), budu pak moci Zemana volit s o něco klidnějším svědomím.

Autor článku je místopředsedou politické strany Národní demokracie