Největší pokračovatel Václava Havla? Jednoznačně Lukašenko!

Jan Sedláček
Ačkoliv jdou havlisté proti Lukašenkovi, jejich největší idol s ním měl jeden překvapivě shodný rys. Až to skoro vypadá, že se běloruský prezident rozhodl navázat na havlovskou tradici.

 Píše se rok 1998 a naši zákonodárci hlasují o novém prezidentovi. Kandidáti jsou tři: Václav Havel, republikán Miroslav Sládek a komunista Stanislav Fischer. Je zřejmé, že ani jeden z nich nezíská většinu, zejména vlivem velkého počtu poslanců (hlavně za ODS), kteří žádného z těch tří nechtějí. Pokud by se tak stalo, volba skončí patem a zřejmě nástupem nového kandidáta, který by vyhovoval i dosud nehlasujícím poslancům a tím získal většinu. Což by pro Václava Havla znamenalo konec na Hradě.

Proto se rozjíždí mašinérie, která má za cíl zachovat na hradě Havla za každou cenu. Je vyrobeno účelové obvinění na Miroslava Sládka a ten je na dobu volby odsunut do vazby. A právě to zcela změní situaci. Nejde ani tak o Sládka jakožto protikandidáta (ten by šanci stejně neměl), jako spíše o to, že se jeho uvězněním snížilo kvórum potřebné ke zvolení prezidenta – a jen proto Havel toto kvórum překonal a stal se prezidentem i na třetí období.

Přesuňme se do současnosti. Běloruského prezidenta Lukašenka zjevně přepadla rozmrzelost z toho, jak na něj západní média útočí, a rozhodl se jim vlichotit do přízně. Co takhle napodobit nějalého západního velikána, napadlo jej – a v tu chvíli mu padl zrak na letáček, který lákal do divadla na hru Odcházení, a bylo jasno: Václav Havel je pro něj ten pravý vzor hodný následování!

Takže teď už je to celé jasné. Sergej Tichanovský neskončil za mřížemi z důvodu politického boje, nýbrž jen proto, aby byla zachována havlovská tradice zavírání nepohodlných protikandidátů. A zatykač vydaný na jeho ženu a následovnici Světlanu ukazuje, že běloruský prezident tuto tradici nehodlá jen tak opustit.

A proto, vážení havlisté, buďte k Lukašenkovi shovívaví a přestaňte na něj útočit. Nebo vás bude muset o svém ideovém přesvědčení přesvědčit ještě názorněji. Například tím, že podpoří některé bombardování civilistů.

Mgr. Jan Sedláček, místopředseda Národní demokracie a předseda Národní mládeže