Podpora Srbů na Kosovu i letos

Stejně jako v předchozích letech, také nyní připravuje Evropská fronta solidarity pro Kosovo (EFSK) humanitární misi do této násilím odtržené srbské oblasti. EFSK zde podporuje již několik let srbské rodiny a školská zařízení.

Celý projekt je výjimečný také tím, že skutečně celá částka vybraná vyhlášenou sbírkou putuje Srbům na Kosovo, veškeré ostatní náklady na cestu si hradí aktivisté EFSK sami. Všechny potřebné informace o humanitárních misích a reportáže z již proběhlých cest naleznete na internetové stránce https://solidarita-kosovo.net.

Projekt pravidelně podporují také členové Národní demokracie, ať už finančními příspěvky či drobnými dary, jako například v předminulém roce, kdy se chomutovská pobočka ND účastnila besedy EFSK v Kadani, kdy jsme ji podpořili právě materiálními dary, jako jsou školní pomůcky, hračky apod. Zástupci EFSK nás pohostili vínem a lahůdkami vyráběnými právě Srby na Kosovu a zároveň nám vyprávěli své zkušenosti z cest do této násilím od Srbska odtržené oblasti, které se velmi liší od zkreslených obrazů, které můžeme vídat v médiích. Loni a letos jsme zase podpořili benefiční koncert EFSK v Chomutově, z kterého se již stává tradiční akce.

A jaké jsou cíle letošní mise? Předejme slovo organizátorům sbírky:

I tento rok bychom rádi podpořili základní školu v okrese Novo Brdo, která pod naší patronací výrazně zkvalitnila výuku. Jako v loňském roce bychom rádi dětem pořídili startovací balíčky do školy především s psacími potřebami a sešity. Z předchozích let víme, že největším problémem je v chladnějším období všudypřítomná zima v učebnách. S tímto problémem bychom škole rádi pomohli i letos a zakoupili další přímotopy tak, aby dětem ve všech učebnách nebyla při výuce zima.

V našem plánu je podpořit i další chudou školu v regionu a to již zmíněnými balíčky pro školáky, či sportovními potřebami. Stejně jako předchozí roky vybereme některou z nemajetných rodin, plnou malých dětí, která od nás obdrží trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, snad i nějaké drobnosti pro malé děti.

Uvítali bychom, kdyby se do sbírky vysbíralo pár hraček, či plyšových medvídků, což malým dětem udělá asi největší radost. Pro zaslání nás prosím kontaktujte na fb nebo na náš email. Klíčová je však pro všechny obdarované především vysbíraná částka. Můžete si být jisti, že každá koruna / euro budou vynaloženy ve prospěch sbírky. Novinkou z naší strany je zřízený transparentní účet našeho zapsaného spolku. Myslete na to, že se vyplatí poslat třeba i 50,- Kč. Nechceme od nikoho tisícové dary, ale budeme rádi za třeba i malý příspěvek od každého z vás. Zda budeme moci podpořit všechny plánované subjekty je už jen na vás a vaší štědrosti. Srbové v minulosti stáli mnohokrát na naší straně, pomáhali Čechům a byli připraveni pomoci. Je na nás, zda budeme chtít i my v této pro mnohé z nich těžké době pomoci.

Číslo účtu: 2901611019 / 2010
IBAN: CZ9320100000002901611019
SWIFT / BIC: FIOBCZPPXXX

Sbírka končí: 30. 8. 2019