Politický vězeň Piskorski

18. května byl ve Varšavě zatčen předseda neparlamentní politické strany Zmiana Mateusz Piskorski. Ten je u našich sousedů mediálně známou tváří, byť spíše v negativním smyslu. Piskorski a jeho strana, kterou úřady odmítají zaregistrovat a umožnit jí účast v řádné politické soutěži kvůli obavám z možného bezpečnostního rizika, totiž svou existenci postavili na úsilí o získání ztracené suverenity Polska, silné kritice Evropské unie a NATO a na úsilí o navázání přátelských vztahů s Ruskem (v čemž se s ním zcela shodujeme).

Mateusz Piskorski
Mateusz Piskorski

Rusko je však většinou polské společnosti vnímáno jako hrozba a historický nepřítel, a proto se na podobné názory dívá spíše s podezřením. A s podezřením Piskorského aktivity sledoval i polský stát a nová konzervativní vláda. Navzdory pozitivním krokům, které od svého nástupu učinila a za které si zaslouží naši podporu, pokračuje v tradičním protiruském kurzu a patolízalském vztahu k Severoatlantické alianci a koneckonců i Bruselu. Obavy z protestů proti blížícímu se summitu NATO, který se uskuteční 8. a 9. července ve Varšavě, nejspíš přispěly k zahájení represe vůči Piskorskému a jeho straně. On sám byl obviněn ze špionáže pro Rusko, zároveň došlo k domovním prohlídkám u vybraných představitelů strany a zabavování nalezených materiálů (totéž postihlo i českou Národní demokracii – jen s tím rozdílem, že její předseda nebyl obviněn ze špionáže, ale ze zločinů proti lidskosti).

Piskorski je v Rusku velmi populární, protože ztělesňuje „jiné Polsko“, Polsko přátelské a suverénní. Během svých četných cest navštívil i Írán či Doněckou lidovou republiku a zúčastnil se jako mezinárodní pozorovatel referenda na Krymu, během něhož tamní obyvatelé rozhodli o připojení k Ruské federaci. V letech 2005 až 2007 byl poslancem sejmu za Sebeobranu Polské republiky, spoluzaložil a vedl též Evropské centrum geopolitických analýz.

Národní demokracie odsuzuje represi vůči politickým oponentům, kteří v souladu s demokratickými principy a zákonem prosazují své politické cíle, a vyzývá k podpoře politického vězně Piskorského a jeho okamžitému propuštění.

Piskorského portrét zde.