Národní demokracie si dnes připomíná 150 let od narození jednoho z nejdůležitějších členů strany a českých státníků, prvního československého ministra financí, ekonoma, právníka, novináře, politika, nacionalisty, politického vězně, účastníka 1. odboje, „muže října“ Aloise Rašína (18. října 1867 Nechanice – 18. února 1923 Praha). Jeho život ukončil atentát spáchaný anarchokomunistou (něco jako dnešní Piráti) v roce 1923. Není bez zajímavosti, že byli jen dva politici, na které byl spáchán v době první republiky atentát – a oba byli národní demokraté – Alois Rašín a Karel Kramář.
Jako předseda Národní demokracie, která na Československou národní demokracii navazuje, bych rád připomněl, že Rašín byl souzen v procesu s Omladinou, odsouzen k trestu smrti rakousko-uherskými soudy za velezradu, byl strůjcem ekonomické reformy a zajistil stabilitu československé měny. Československo bylo díky němu první zemí v Evropě, která zhodnotila svoji měnu. Rašín tím zajistil fungování celého ekonomického systému. Jaký rozdíl od nedávného ministra financí Babiše, který se dokáže starat maximálně o své dotace a eurodotace.
Náš volební lídr (celostátní a pražský lídr Rozumných, na jejichž kandidátkách národní demokraté kandidují) a kandidát na prezidenta Mgr. Petr Hannig jej nedávno v anketě iDNES.cz označil za člověka, který ho inspiruje, když napsal: „Inspirující osobností je pro mne Alois Rašín. 18. října vzpomeneme 150. výročí jeho narození. Je autorem prvního zákona ČSR a byl jedním z mužů, kteří dne 28.října vyhlásili Československou republiku. Za Československou národní demokracii se stal prvním ministrem financí v Kramářově vládě. Stabilizoval finance a byl autorem odluky československé koruny od rakouské měny. Inspiroval tak i odluku české měny v roce 1993.“