Prohlášení Národní demokracie k nynější vládní krizi

Nemáme radost z destabilizace české politické scény skrze nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo a údajného únosu Andreje Babiše ml. Nejsme naivní a víme, že se nic neděje náhodou a nynější situace až příliš připomíná události před pádem, jakkoli neoblíbené, Nečasovy vlády. Tehdy i nyní lze v dění vysledovat zájmy třetích států na výměnu vlády, která nechtěla / nechce v oblasti energetiky svěřit velké zakázky konkrétní zahraniční firmě. Takové cizí vměšování do vnitřní politiky České republiky je nepřípustné a je na čase, aby už konečně ustalo.

V žádném případě se nechceme postavit do jedné řady s politickými stranami pražské kavárny, kam se poněkud překvapivě přidala i SPD Tomia Okamury, a požadovat odchod Andreje Babiše z vlády. Je jasné, že načasování této operace před výročím 17. listopadu je záměrné, s cílem vyvolat velké protesty, které k pádu vlády povedou.

Nechceme se ale zastávat ani Andreje Babiše, protože jeho politický styl není naším politickým stylem a jeho program není naším programem. Chválíme jeho dílčí kroky, jako například nedávné rozhodnutí nepřipojit se ke globálním paktům o migraci nebo jeho slova o odmítání eura, vnímáme je ale jako postoj, který nevychází z vlastního přesvědčení a silného ideového ukotvení, ale je veden spíše blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Dobře víme, že Andrej Babiš své rozhodnutí často a rychle mění. V tomto smyslu nebudeme ani jemu vyjadřovat podporu. Přesto bychom ho chtěli vyzvat, aby se definitivně distancoval od zrádné pražské kavárny a vzal jí z rukou nejsilnější nástroj jejich rozvratného celospolečenského působení a to tzv. veřejnoprávní média. Je na čase část ČT a ČRo zestátnit a zbytek privatizovat.

Národní demokracie má vlastní vizi rozvoje České republiky a vlastní představy o tom, jak pracovat pro blaho tohoto národa. Základem je vymanění se z chomoutu Evropské unie a NATO, což jsou teze, které chceme akcentovat právě před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu.

Připravujeme se proto na evropské volby a i v případě, že současné události povedou k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny, jsme připraveni ucházet se i v nich o hlasy voličů se sebevědomým a pronárodně orientovaným programem, který dnes na politické scéně nikdo nenabízí.

Jsme také připraveni jednat o spolupráci před evropskými, případně předčasnými sněmovními, volbami s podobně orientovanými politickými subjekty, jak ostatně už nyní činíme.

Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie