Rozhovor s Adamem B. Bartošem pro chomutovský deník Nástup

Jmenuji se Adam Benjamin Bartoš, je mi 37 let, jsem ženatý a mám dvě děti – sedmiletého kluka a čtyřletou holčičku. Dlouhá léta jsem pracoval jako novinář, z novinařiny jsem se vrhnul do politiky a před čtyřmi lety založil politickou stranu Národní demokracie, jejímž jsem předsedou. V letošních volbách mne ale najdete na kandidátce Rozumných, protože jsme začali spolupracovat s Mgr. Petrem Hannigem, předsedou strany Rozumní. Nejenže má talent hledat talenty (objevil Lucii Bílou a řadu dalších zpěváků a zpěvaček), ale má i talent spojovat lidi. Podařilo se mu dát dohromady několik vlasteneckých stran. Najdete nás pod číslem 10 a program máme už v názvu strany. Celým názvem se totiž jmenujeme ROZUMNÍ – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým… Stran je totiž příliš mnoho, tak jsme se naopak spojili, abychom to voličům trochu ulehčili. A programy lidé také nečtou, tak jsme ho dali hned do názvu.

Proč by lidé měli volit právě Vás?

Protože máme ve svých řadách dobré odborníky ze všech oborů, protože máme dobrý program, jak jsem naznačil výše, a protože za námi nestojí žádní kmotři, neziskovky, miliardáři. Nemáme za sebou žádné průšvihy, škraloupy, kauzy, jsme obyčejní lidé, kteří ještě neztratili ideály a věří tomu, že vlastenectví není sprosté slovo a že je pro blaho národa potřeba něco udělat. Nemyslet jen na sebe. A proč by měli volit přímo mne? Protože si dovolím říci, že mám za sebou příběh, což mne odlišuje od dalších neslaných nemastných kandidátů, kteří jen papouškují prázdné fráze. Svoboda slova je pro mne důležitá a nebojím se říkat pravdu i za cenu soudních postihů. Jsem tomuto režimu nepohodlný, pronásleduje mne, ale nezlomí mne. A co člověka nezlomí, to ho posílí. Myslím, že po tom, čím jsem prošel, jsem tedy posílen a připraven na vstup do Sněmovny, kde chci pokračovat v tom, co je pro mne důležité – říkat pravdu. Více o mém příběhu si můžete přečíst na mém blogu www.volteABB.wordpress.com

Parlamentní volby 2017 jsou považovány za přelomové. Souhlasíte s tímto názorem? A jestli ano, potom proč?

Někteří lidé nechodí k volbám, jak jste naznačila výše, a ani se jim nedivím. Jsem ale přesvědčen, že se tentokrát nacházíme v dějinném zlomu. Po 30 letech se jako vždy mění systém, mění se režim a letos poprvé (a možná i naposledy) mají šanci nové a neokoukané tváře přepsat politickou mapu v ČR. Listopad 89 byl podvod, zasloužíme si opravdovou změnu a všichni cítíme, že tato změna visí ve vzduchu. Nepřijde ale sama od sebe, nespadne nám do klína, musíme pro ni něco udělat. Proto by i ti, kteří k volbám nechodí, měli udělat výjimku a jít volit takové strany, které ještě ve vládě nebyly. Nemá smysl volit menší zlo, nevyplatí se to. Situace je vážnější o to více, že Evropa zakouší migrační krizi a málokdo je schopen dohlédnout, jaká velká nebezpečí může tato krize přinést i naší zemi. Proto je třeba volit stranu, která říká migraci STOP, ale která také zároveň myslí na lidi a na to, jak zlepšit jejich životní úroveň.

Zisk kolika poslaneckých křesel pro Vaši stranu byste Vy osobně považoval za úspěch?

Rozumní se do Sněmovny dostanou. V takovém případě mají několik poslanců jistých. A i s málem poslanců bychom ve Sněmovně udělali fičák. Ono až tak nezávisí na tom, jestli máte poslanců deset nebo dvanáct, hlavní je, aby to byli kvalitní a loajální lidé a takoví naši kandidáti jsou. Posledně jedna strana získala 14 poslanců a do roka si její poslance rozebraly konkurenční strany. Takže jde také o to umět si to pohlídat.

Jakými tématy chcete oslovit voliče konkrétně v Ústeckém kraji, ve svém okrese?

Těmi tématy, které je nejvíce pálí. Nízké platy až otročení v nadnárodních korporacích, problém s vyloučenými lokalitami, spekulanti s byty, obrovská zadluženost rodin a z toho plynoucí exekuce. Českým rodinám, které spadly do dluhové pasti, chceme pomoci oddlužovacím programem Rozumných, které jsme nazvali Milostivé léto 2018. Více se o něm dočtete na našem webu – www.rozumni2017.cz. Měli bychom těžit lithium, protože to je bohatství, které pozvedne nejen tento region, ale celou zemi. A rozhodně bychom si ho měli vytěžit, zpracovat a prodat sami, žádná cizí firma. A pak samozřejmě témata, která máme společná ve všech krajích – lékař, škola, školka a pošta v každé střediskové obci, ochrana zaměstnanců 50+, bezpečí občanů na prvním místě – nepřijímat žádné migranty apod.

I když vím, že se politici před volbami vyhýbají této otázce jako čert kříži: jaká povolební koalice je pro Vás přijatelná, jaká nikoli?

Nešli bychom do vlády s žádnou ze stran, které už ve vládě byly. Šli bychom do vlády s SPD nebo s podobnou protimigrační stranou.