Vyjádření ND k návrhu na pozastavení činnosti strany

Dne 21. února byla Národní demokracie Nejvyšším správním soudem informována o návrhu vlády na pozastavení činnosti politické strany z důvodů předložení údajně neúplné finanční zprávy za roky 2014 a 2015.
“Údaje o dárcích, které jsme předložili, se státu zdají být málo konkrétní. Už jednou jsme je doplňovali a měli za to, že jsme učinili povinnosti zadost, státu ale dodané informace stále nestačí. Popotahováni jsme dokonce i za rok 2014, kdy nás k “nápravě” ani nikdo nevyzval,” uvedl předseda ND Adam B. Bartoš.

Zejména ale s ohledem na bagatelní částky, kterých se věc týká, je takový návrh zcela nepatřičný, neadekvátní. Zákon vznikl kvůli milionům od mrtvých dárců z Mauricie (kauza financování ODS apod), nakonec si ale velké strany vždy nějak poradí a zákon je zneužíván jako obušek na malé strany neparlamentní kvůli tisícikorunovým položkám.

“Zákonodárce bez pochyb cílil k potírání nešvarů, kterých se dopouštějí velké strany a ve zcela jiných částkách. Každopádně zákon o politických stranách v přímé souvislosti s nedostatečnou identifikací dárců o takové sankci vůbec nehovoří,” dodává Alena Drvotová, členka vedení Národní demokracie, podle které jde o jasný chtěný účelový tah proti straně.

Národní demokracie učiní, co je v jejích silách, aby hrozbu pozastavení činnosti odvrátila. O pozastavení činnosti rozhoduje naštěstí soud, ne Bohuslav Sobotka, který pozastavení činnosti Národní demokracie navrhuje. Je jisté, že před blížícími se volbami se snaží zlikvidovat strany, které mu mohou odčerpat hlasy nespokojených voličů.