Adam B. Bartoš se brání proti lživému nařčení ze strany Info.cz (Blesk.cz)

„Jsem zvyklý na ledacos, média mne špiní, jak mohou, mám nálepku antisemity či nácka, ale jsou to pořád mediální útoky v rovině politické, které lze do jisté míry pochopit jako součást politického boje. Když to ale přejde do osobní roviny a média se ze mne snaží učinit lidskou zrůdu, byly už překročeny všechny meze,“ uvedl předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš v reakci na včerejší článek na serveru Info.cz a Blesk.cz, podle kterého prý „antisemita málem utýral svoji fenku Bibi. „Je to nejsprostší útok, jaký si mohli vymyslet, a to dva dny před soudem, který mne čeká ve věci vydávání mých knih,“ dodal.

Článek tvrdí, že jsem málem utýral svého psa a barvitě popisuje jeho stav. Pes prý „málem nepřežil víkend“. Jaká je ale pravda?

Pravda je, že jsme našeho psa v roce 2016 v bezvýchodné situaci chtěli věnovat někomu, kdo by se o něj byl schopen lépe starat ve chvíli, kdy my jsme už po několika letech nemohli. Fenka trpěla kožními problémy (což je pro mopse typické), se kterými si ale ani lékaři nevěděli rady a žádná jejich doporučení nezabírala.

Hledali jsme proto někoho s osobní zkušeností. Mezi několika zájemci se objevila mladá žena (Jana Š.), která tvrdila, že měla psa příbuzné rasy (fr. buldoček) se stejným problémem, kterým je špatná srst a svědění a že ho vyléčila z mnohem horšího stavu, než v jakém byl pes náš.

Jako veterinární sestra měla kontakty na alternativní léčbu u kamarádů veterinářů, kterou prý nebude muset hradit v plné částce, protože jí bylo jasné, že léčba bude velmi nákladná.

Navíc doma už jednoho mopse chovala, takže jsme usoudili, že u této zájemkyně bude Bibi v dobrých rukou. Paní nás přesvědčila, že psovi pomůže, že budeme v kontaktu, a tak tomu i téměř dva roky bylo – nová majitelka nás pravidelně informovala o tom, jak se Bibi adaptuje v novém domově a jak se její stav postupně zlepšuje, posílala fotografie a čile si dopisovala s manželkou. Pochopili jsme, že jsme pro Bibi udělali to nejlepší, co jsme mohli.

Naposledy si Jana Š. s manželkou psala před několika týdny. Dokládá to osobní korespondence, kterou máme k dispozici a ve které je konstatován zcela jiný stav, než jaký uvádí Blesk.

Ani ve snu by nás nenapadlo, že tatáž osoba po roce a půl, kdy se nabídla, že psa vyléčí, vše účelově otočí proti nám, respektive proti mé osobě nebo (protože probíhá prezidentská kampaň) dokonce skrze mne i proti osobě Petra Hanniga.
 
My psa léčili rok a půl. Veterináři nám tvrdili, že má alergie na trávu či obiloviny v potravě, ale ani drahé zahraniční krmivo či speciální pelíšky nezabíraly. Bibi ale byla veselá a těšila se s námi do poslední chvíle, i když jí srst nepříjemně svědila.

Psa jsme měli celé dětství, naše rodina i rodina manželky. Psa jsme si proto pořídili i při zakládání naší rodiny. Bibi s námi a dětmi prožila čtyři roky v úplné pohodě a všichni jsme se z ní těšili. Cca poslední 1,5 roku jsme řešili neustupující kožní problem, s kterým bylo spojené drbání.

Blesk lže, když tvrdí, že pes byl podvyživený a slepý. Jediný problém bylo kožní onemocnění, jinak pes nestrádal. Jana Š. v mailové korespondenci sama píše, že pes při převzetí vážil 4,5 kg (což je sice na mopse méně, ale Bibi byla nejmenší ze štěňat a od začátku byla maličká), rozhodně nevážil 3 kg, jak nyní říká do novin. Naopak jedl hodně, i když nepřibíral. („A asi špatně jedla. Měla 4,5 kg, což na mopse je hodně málo. Je možný, že nedokázala vstřebávat ty živiny. Raději jí dávám dávku cca na 20 kg,“ psala manželce den po převzetí)

Podobně v korespondenci konstatuje, že stav není tak vážný („Ona není až tak hrozný případ…“), ačkoli v článku tvrdí dnes něco jiného.

Pes nežil v krabici pod stolem, jak tvrdí Blesk – pelíšky jsme často střídali a prali polštáře z nich v hypoalergenním prášku.

Jana Š. sama v korespondenci uvádí možné důvody zdravotních problémů, například alergii na kočku (kterou jsme v té době měli).

Blesk lže, když tvrdí, že jsme se psem nechodili k lékaři – vystřídali jsme jich hned několik, celkem jsem konzultoval stav psa minimálně se sedmi různými odborníky. Veterináře jsme kvůli kožním problémům navštívili několikrát, ne jen jednou, jak tvrdí Blesk. Aplikovali jsme různé léky, mazali ji, koupali několikrát týdně. Kupovali jsme speciální krmiva bez obilovin a kuřete, jen se zvěřinou. Výsledky se přesto nedostavovaly.

Nákladnou léčbu nad rámec výše popsaného jsme si právě z finančních důvodů nemohli dovolit. Věřili jsme proto, že někdo jiný by si s mopsem věděl rady více. Veterinární sestra evidentně věděla, proto se jí po roce a půl podařilo to, co nám ne. Za to jsem jí vděčný. Že se ale nechala propůjčit k podlému mediálnímu útoku na moji osobu, jí ale odpustit nemohu.

Musím se také ohradit proti tvrzení, že jsem nereagoval na otázky serveru INFO.cz. Žádné otázky jsem totiž nedostal.

Proti provozovateli portálu INFO.cz proto podniknu příslušné právní kroky.

Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie