Chomutov z druhé stránky

Počátkem dubna se skupina aktivistů chomutovské Národní demokracie vypravila zmapovat prostředí, ve kterém žijeme. Impulsem k takovéto výpravě nám byla pět let stará zkušenost, při které jsme na procházce do zákoutí Chomutova, kam běžný občan jen tak nevstoupí, nalezli tuny odpadu, přímo v městském parku, který by měl být chloubou města; rozkopané koše, nepořádek a skupinky feťáků, kteří Chomutovany odrazují vůbec od vstupu do těchto míst. Z této naší výpravy jsme vytvořili také video, které zde můžete shlédnout a podívat se na „Chomutov z druhé stránky“ v roce 2011.

I přes sliby nového vedení radnice se za pět let samozřejmě nic nezměnilo, jak jsme se přesvědčili nyní. Například místním dobře známý a vyhlášený dům v Dukelské ulici, který obývali Cikáni, je již prázdný. V jeho okolí, v polorozbořených troskách staveb, které sloužily kdysi jako ubytovny pro pracovníky blízkých válcoven trub, nacházíme množství odpadu přímo v ruinách, které nejsou nijak zabezpečené a lze jimi bez problémů a bez povšimnutí procházet.

Chomutov_uklidRozlehlou černou skládku nalézáme také ve Spořické ulici v lesíku mezi touto ulicí a nákladovým nádražím. Kromě „drobností“ je sem navezeno například množství starých pneumatik.

Největší černá skládka se ale nalézá přímo u střediska Technických služeb města Chomutova ve čtvrti Na Moráni. Rozhodli jsme se jít příkladem a kromě monitorování situace také přispět rukou k dílu a přírodě trochu odlehčit. Na tuto černou skládku jsme se tedy v polovině dubna vrátili a za chvilku naplnili deset pytlů odpadem. Bohužel se jedná pouze o zlomek z této skládky, na níž nalezneme opravdu vše – od starých ledniček, praček, televizorů přes dětské hračky až třeba po týdeník Nástup z osmdesátých let – je vidět, jak dlouho se již o tento kout města odpovědní vůbec nestarají.

A jak tedy vypadá Chomutov z druhé stránky dnes? Místní většinou vědí. Shlédnout ho můžete rovněž zde:

Jan Mrázek
MO ND Chomutov
info@ndcv.cz