Debatu o zřízení noclehárny vedle shromáždiště uprchlíků navštívili i chomutovští národní demokraté

Ve středu 16. září uspořádalo město Chomutov diskuzi s občany ohledně zřízení noclehárny pro osoby bez přístřeší v Kochově ulici u nemocnice. Tento záměr budí velké vášně, přes tisíc lidí podepsalo petici proti jejímu zřízení. Současně také o ulici dál vzniká shromaždiště pro uprchlíky z celého kraje, proto se dala čekat vyhrocená diskuze, kterou si nenechali ujít ani chomutovští národní demokraté.

Naše obavy pramení zejména z nevhodně zvolené lokality – přímo v areálu nemocnice, od jejíchž dalších budov je zvolený objekt oddělen jen asi metrovým plotem, poblíž mateřské školky, hřbitova a zejména jednu ulici od nedávno zřízeného shromáždiště pro uprchlíky zadržených v celém našem kraji. To vzniklo prakticky ze dne na den. Jakmile vetřelci utečou z tohoto zařízení (a nedokáže-li policie zabránit jejich vstupu do ČR, nezabrání dozajista ani útěkům z takovýchto zařízení), kam asi budou vést jejich kroky? Budou se potulovat po městě, až najdou nejbližší sociální službu, tj. tuto noclehárnu, kde jim dobře poradí, jak se dá v ČR žít z práce a potu Čechů. Vzhledem k tomu, že Německo, pro většinu uprchlíků jejich vysněná destinace, obnovilo kontroly na hranicích a dál je nepustí, zůstanou nám všichni v Chomutově jakožto posledním městě před státní hranicí.

Ačkoliv spolu tyto dvě zařízení silně souvisí, náměstek primátora Marian Bystroň, který „debatu,“ která byla spíše jeho monologem, vedl, nechtěl o uprchlících ani slyšet a tvrdil, že v tom žádnou spojitost a nebezpečí nevidí. Sám primátor Daniel Černý se již dříve pro média vyjádřil, že si kroku Policie ČR zřídit v Chomutově tento shromažďovací tábor cení. Proto jsme si připravili pro občany letáčky se stručným popisem celého problému a jeho souvislostí a ty rozdávali příchozím již při vstupu do budovy, kde se setkání konalo.

Přestože na setkání dorazila zhruba stovka převážně místních občanů, žádná diskuze nenastala. Náměstek primátora si vždy vyslechl obavy a názory nespokojených občanů, poté jim odpovídal v duchu slovíčkaření a jednoznačný pocit, který jsme si z akce odnesli, je ten, že o zřízení noclehárny v této lokalitě je již předem rozhodnuto a ani odpor občanů jej nemůže zastavit. Typická arogance moci.

Na závěr vystoupil také náš člen Vít Klimeš, který interpeloval přítomnou ředitelku Městského ústavu sociálních služeb Jirkov, zda se vznik podobného zařízení nechystá i v Jirkově. Prý ne, ačkoliv dobře víme, že i v Jirkově se jedná o zřízení obdobného zařízení v problematické čtvrti Nové Ervěnice. Nezbývá nic jiného než mocné dobře hlídat, protože jejich vlastní zkreslené propagandě se věřit nedá.

Doufejme, že si nakonec chomutovští radní uvědomí, jaký odpor u občanů vzbudili, a noclehárna pro osoby bez přístřeší vedle shromáždiště uprchlíků nevznikne. Národní demokracie bude záležitost samozřejmě sledovat a je ochotna se postavit za nespokojené občany i dalšími kroky.

Jan Mrázek, MO ND Chomutov
nd.chomutov@seznam.cz

Pozvánka_Chomutov

Jednání_ubytovna_Chomutov_1

Jednání_ubytovna_Chomutov_2

Jednání_ubytovna_Chomutov_3

Jednání_ubytovna_Chomutov_4