Psal jsem tu několikrát o prokorupčeném projektu výstavby elektrárny Adularya v Turecku, například zde. Český stát utrpěl při tomto vývozním případu prokazatelnou škodu 14 miliard korun a toto zmařené dílo pak představovalo taktéž definitivní tečku za érou vývozu tepelných elektráren, které tvořily dříve standardní český vývozní artikl.
Korupce, která položila tento projekt na lopatky, začala v roce 2010, kdy si přišel turecký investor do České exportní banky pro úvěr na tuto elektrárnu ve výši 11,7 miliard korun. Na bance mu řekli, „ano, ale chceme … milionů USD na promazání hladkého schvalování tohoto úvěru“ a taktéž řekli tureckému investorovi, že ty peníze nejsou pro vedení České exportní banky, ale prý pro nějaké to české ministerstvo. Tato slova mi potvrdil turecký investor a nemám důvod o nich pochybovat.
Nutno poznamenat, že před zapojením České exportní banky do tohoto projektu jednal turecký investor po dobu 3 let s jednou čínskou bankou, která však po 3 letech jednání odmítla na tuto elektrárnu poskytnout úvěr s odůvodněním, že je to příliš rizikový „job“. Česká exportní banka za doby vlády pana Čistého (Nečase) a pana Rozpočtově odpovědného (Kalouska) po promazání tohoto korupčního soukolí problém s financováním projektu Adularya pak již neměla. Víme přece – už od dob Šimka s Grosmannem platí, že žádná sleva není zadarmo.
V té době vlády ODS + TOP 09 se spoluúčastí protikorupčního ministra vnitra Johna z Věcí veřejných, se roztočilo kolo korupce v naší zemi do nebývalých otáček – viz články:
“Protikorupční policie zasahuje v České exportní bance”
„Razie: Policie vyšetřuje 16 případů České exportní banky a pojišťovny EGAP“
Víme, s jakou škodou skončil projekt Adularya, ale to nebyl zdaleka jediný rizikový projekt, který se „namazal“ a nezadařil se. Bývalý ministr financí A. Babiš, který určitě věděl, o čem mluví, tak tu škodu ze zřejmě cinknutých úvěrů z té doby let 2009 – 2011 vyjádřil na 40 miliard korun (viz Facebook pana A. Babiše).
A zde si dovolil A. Babiš odhadnout škody z těchto zkolabovaných projektů z doby tzv. rozpočtové odpovědnosti na 40 miliard korun.
Nyní se počítají škody za současné odeznívající záplavy, ale nemyslím si, že by dosáhly tyto škody výše 40 miliard korun, tedy té výše, jakou dokázala napáchat vláda rozpočtové odpovědnosti ODS a TOP 09 mezi lety 2009 – 2011. Zatím jsem slyšel odhad škod na 17 miliardách korun, co by mohly tyto záplavy našemu národnímu hospodářství způsobit.
Já jsem na toto „promazání“ schvalování úvěru na České exportní bance podal trestní oznámení, ale ode dne, kdy jsem toto trestní oznámení podal, jsem již o tomto mém trestním oznámení nikdy neslyšel. Naopak, já sám nyní čelím trestnímu oznámení ze strany toho samého státního zastupitelství, kam jsem v roce 2018 to svoje trestní oznámení podal, za údajnou dezinformaci. Básník by to vyjádřil slovy, že z lovce se stala štvaná zvěř.
Dovolím si vyvodit závěr, že největší pohromou pro Českou republiku nejsou záplavy, ale vláda ODS a TOP 09, které dokáží napáchat větší škody než přírodní živly. A dokud si lid český tento fakt neuvědomí, tak mu není pomoci. A nevěřte falešným slzám této vlády nad škodami ze současných záplav; když odplulo na korupci 40 miliard korun z vašich daní v letech vlády rozpočtové odpovědnosti, tak u těchto dvou stran žádná slza ani neukápla.
Miroslav Kelnar, člen Národní demokracie