Jan Sedláček: Jste podnikatel? Pak vám hrozí, že budete platit další výpalné

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) navrhuje novou daň 200 Kč ročně pro všechny podnikatele. Výnos daně by šel do rozpočtu Hospodářské komory.

Někdo může namítnout, že se nemluví o dani, ale o „poplatku“. Nicméně to naplňuje všechny parametry daně. Poplatek se platí u organizací s dobrovolným členstvím (což je i současný stav v Hospodářské komoře, kde platí jen členové). Pokud se to platí povinně a plošně, není to poplatek, ale daň.

Analogicky i ten „koncesionářský poplatek“ je ve skutečnosti daň z vlastnictví televize a rádia, kterou chce Fialova vláda nejen zvýšit, ale i rozšířit a de facto změnit na daň z vlastnictví mobilu nebo počítače.

Mimochodem – neříkala náhodou ODS před volbami, že bude pomáhat podnikatelům a nezavede nové daně? To je už několikátý případ, kdy tyto sliby porušila. Pokud se Zajíčkovi a dalším vlivným členům ODS skutečně podaří prosadit tuto novou podnikatelskou daň, tak tím ODS vmete facku do tváře i svým vlastním voličům, kteří naletěli na její předvolební sliby.

Já už skoro 10 let podnikám. Za tu dobu jsem si ani jednou nevšiml, že by Hospodářská komora udělala něco, co by mi přineslo užitek. Naopak mi přijde, že se z ní stala další papalášská organizace, která přináší užitek jen jejímu vedení (podobně jako jsou Středulovy odbory). Nevidím jediný důvod, proč bych papalášům z této komory měl platit výpalné.

200 Kč za rok se sice zdá málo, ale jde o princip. Navíc by se tím otevřelo Overtonovo okno k dalšímu navyšování této daně a za chvíli bychom tuto částku museli platit třeba každý měsíc.

Tyto návrhy z dílny ODS mají vlastně jen jediné pozitivum:

ODS kdysi projela volby na zdravotnických poplatcích. Nyní může projet volby na podnikatelské a televizní dani. Čím dříve to bude, tím lépe.

Pak bude zase trvat dalších 10 let, než doroste nová kohorta voličů, kteří si nebudou pamatovat vládu ODS a její kašlání na předvolební sliby.

RNDr. Jan Sedláček, místopředseda ND