Miloš Sádecký: Úplný a nezvratný konec těžkého strojírenství

Předpokládám, že o tom, že byla před dvěmi týdny »dočasně« odstavena poslední vysoká pec v České republice – Liberty a.s. Ostrava, jste něco málo slyšeli. Jenže ono to vypadá, že není naděje, že bude opět uvedena do provozu.

To ovšem znamená, že Vítkovice steel válcovny plechů a Vítkovické slévárny, jedna z nejvýznamnějších sléváren ve střední Evropě, zkrátka končí. Nebude surový materiál, nebude z čeho dělat.
Indický majitel zvažuje prý Start – Stop režim u vysoké pece. Tomu kdo si pamatuje aspoň trošku fyziku, musí být jasné, že je to ale konec této vysoké pece. Tohle nevydrží a končí. Takže úplný a nezvratný konec těžkého strojírenství v České republice.
Vysoká pec MUSÍ jet 24 hodin denně po 365 dnů v roce po dobu 5 až 10 let, potom je nutná nová stavba. Teplota ve vysoké peci je od cca 950 °C nahoře až po cca 2000 °C dole, kde je surové železo. Odstavování s znovu nahřívání vysoké pece způsobí pnutí a deformace, zneprovoznění, zničení vysoké pece.
Odstavit ji můžete párkrát, potom už ji nemusíte vůbec spouštět, pokud nechcete mít surové železo všude a rozpadlou vysokou pec.
Proč?
Není dost domácího uhlí, protože Green Deal = není koks. Není železná ruda, protože sankce, není dost levné elektřiny a plynu, protože vláda pana Petra Fialy.
Takže kdo je na vině?
Putin a Babiš, jak bude tvrdit pan Fiala, nebo pan Fiala, ta partička kolem něj a ideologie z Bruselu?
Myslím, že v tuto chvíli je to už skoro jedno. NEBUDOU výrobky, nebude práce, nebudou peníze. NEBUDOU daně do státního rozpočtu.
Pane Fialo, signálů, vašeho blábolení a frází se hutnici nenajedí, to je sice fakt, který vás zřejmě nechává klidným, ale možná vás bude zajímat, že bez surového železa NEBUDOU žádné zbraně ani náboje pro Ukrajinu.
Ale, ne?! Překvapeníčko.
Za tohle vás asi vaši šéfové nepochválí.
Miloš Sádecký, člen ND