Miroslav Šafář: Piráti a socani mi nemohou přijít na jméno

Náš kandidát do Senátu na Svitavsku, MVDr. Miroslav Šafář, skončil na pátém místě se ziskem 9,5 procenta hlasů. Nechal tak za sebou kandidáty zavedených stran jako je KSČM či SPD. Jeho příklad tak ukazuje, že i s minimem finančních prostředků na kampaň lze – s dobrým programem a časovou investicí do rozhovorů s lidmi – získat dobrý výsledek. Po dvou měsících jsme mu položili několik otázek.

ABB: Mirku, jen pro vysvětlenou pro čtenáře na začátek podotknu, že jsi byl na kandidátce Rozumných, ale navrhla tě Národní demokracie. Beru tě spíše jako „našeho“ kandidáta, proto ten rozhovor na našich stránkách. Ale protože poslední dobou spolupracujeme s Petrem Hannigem a protože jsem ti i já doporučil před volbami, že bude taktičtější v senátních volbách použít značku „Rozumní“, byl jsi oficiálně kandidátem Rozumných. Od voleb do Senátu uplynuly více než dva měsíce. Měl jsi výborný výsledek, který sice nestačil na postup do druhého kola, ale vzhledem k tomu, že tě kampaň stála jen několik desítek tisíc korun, je to velký úspěch. Vidíš to také tak?

MŠ: Ano, souhlasím a vzpomínám si, že když jsi mou kandidaturu ohlásil poprvé na facebooku, jak tam vyskočil jeden sokolík a označil mě za naprosto nevolitelného. Snad je to takový frajer, že se nám dokáže i omluvit.

ABB: A čím si ten výsledek vysvětluješ? Lidé tě znají z tvé práce zvěrolékaře nebo se jim líbila tvá hesla? 

MŠ: Částečně je pravda, že mě mnoho lidí zná jako zvěrolékaře a na malých vesnicích jsem dostal poměrně dost hlasů. Současně vidím i potenciál ve stále aktuálnějších heslech, se kterými jsem kandidoval už v předešlých volbách za Národní demokracii. Svrchovanost, neutralita, osobní iniciativa. Usuzuji tak z toho, že jsem například měl jen 2000 malých plakátků s těmito hesly, které jsem poslal na Moravskotřebovsko, kde neznám naprosto nikoho, a přesto jsem odtud získal víc jak 1500 hlasů. Takže tento výsledek nelze spojovat s mojí profesí.

ABB: Už jsem to zmiňoval – do kampaně si investoval hlavně čas, financí jen zlomek toho, co ostatní kandidáti. Logicky mne napadá, kdyby tvoje kontaktní kampaň byla podpořena statisíci nebo milionem korun, jako stojí kampaně velkých stran, mohl být výsledek ještě lepší. 

MŠ: Na Svitavsku a v okolních obcích jsem v podstatě „doma“, a proto jsem tu žádnou reklamu nedělal a spoléhal se čistě jen na své jméno. Když porovnám svůj výsledek např. s preferovanými Piráty, jejichž lídr J.K. měl velmi velikou mediální podporu od pana Ivana Bartoše, sám do kampaně investoval téměř 150 000,- Kč a ještě v den voleb o něm v rozhlase předseda Pirátů mluvil jako o jasném vítězi, tak jsem měl pouze o necelých 900 hlasů méně. Banery Pirátů byly přitom v každé obci, kam jsem zajel, na parkovištích stála zaparkovaná auta s vlaječkami Pirátů… Kolik sama strana do toho dala, neví nikdo, ale šlo to jistě do statisíců.

ABB: Kolik tě vlastně kampaň stála?

MŠ:  Mne celá kampaň vyšla zhruba na 30 000,- Kč. Z toho vyvozuji, že kdybych byl schopen podobným způsobem jako Piráti zahltit banery a letáky Litomyšl, Moravskou Třebovou, Jevíčko, Poličku a přilehlé obce, tak si myslím, že bych mohl bojovat o výsledek daleko lepší. Je jen škoda, že národovci zatím nemají nikoho, kdo by byl schopen takovou částku zaplatit.  

ABB: Jak se k tvému překvapivému a nečekanému zisku deseti procent stavělí (nebo dnes staví) tví političtí konkurenti z řad zavedených stran?

MŠ: Ze Svitavska moji političtí protivníci Piráti a socani na mé jméno dští jen slova zloby, protože jsem vlastně svojí kandidaturou a téměř 10 % hlasů hodil do jejich snažení, které stálo mnohdy statisíce a asi i miliony korun, vidle.

Chci ale říct, že se nejedná jen o můj úspěch, ale úspěch všech nás, národovců, kteří si uvědomují zhoubnost neomarxistické nebo (u Pirátů by bylo přesnější říci) neotrockistické politiky. Lidé si budou muset vybrat, zda budou stále chtít žít v národnostně rozplizlé Evropě, nebo v národním státě, který se budoval víc jak 1100 let za prolévání hojné krve, bolu a potu. Je to jen na nich – na našich voličích. 

ABB: Jak vnímáš současnou politickou situaci – myšleno pokus o změnu vlády apod.?

MŠ: Současná situace je nesmírně složitá. Rozhodně nejsem příznivec Babiše a jeho způsobů. Spíše naopak. Ale jsem si vědom, že velice temné síly, které ovládají Západ, se nám snaží vnutit Majdan, který má vyvrcholit dostavbou našich jaderných elektráren pomocí zkrachovalé americké firmy Westinghouse. Ta však dnes již patří Toschibě, jež také zápasí s insolvencí a 30 let tato firma nepostavila ani jeden JEDINÝ jaderný reaktor a dokonce už na to nemá ani proškolený personál.