Nedělník Adama B. Bartoše (107) Vzhůru do normalizace

Nevypadá to, že by stát zvládal energetickou krizi, jakkoli o tom premiér Hňup neustále básní, hlavně před volbami. Dokonce by se dalo říci, že stát ani nemá zájem energetickou krizi vyřešit.

Za všechny jen dva příklady – vlastně tři. Zatímco ve všech zemích zastropovali ceny plynu a elektřiny, u nás to premiér přes půl roku odmítal, že to prý nejde. Zhruba týden před volbami to najednou šlo. No aby taky ne, když vláda konečně vymyslela, jak to udělat, aby se vlk nažral (lid dostal to, po čem volal) a koza zůstala celá (zisky západních korporací a spekulantů neklesly) – vláda to totiž vymyslela tak, že zastropování je jedno z nejvyšších v Evropě. A ve skutečnosti znamená, že to, co bude nad onen strop, zaplatí energetickým spekulantům ze státního rozpočtu – neboli z našich kapes. Všemožní sorošové si musí mnout ruce, jak se těší, že český stát (tedy nás všechny) zase podojí.

Nebo ten tarif. To bylo pořád chvástání o speciálním tarifu. Podrobnosti sice několik měsíců nikdo neznal, ale před volbami se Hňup naparoval, jak vláda svým deštníkem všechny ochrání. Pak jsme se dozvěděli, že letos se vyplatí jen malá část této „podpory“, kdežto větší část bude vyplacena až příští rok. Z původních 15 tisíc se to náhle smrsklo na nějaké dva tisíce. Sotva ale volby skončily, vláda oznámila, že úsporný tarif od ledna ruší úplně. Celé to bylo jen divadlo pro voliče před volbami a to dokonce ještě před druhým kolem senátních voleb ministr Síkela měl tu drzost oznámit, že úsporný tarif se nebude vztahovat na celou spotřebu. Prostě – dělají si z nás blázny, mají nás za blbce.

Jiný příklad se týká plynu. Když už jsme si tedy zakázali „ideově závadný“ plyn z Ruska, měl by se stát snažit sehnat plyn někde jinde. Ideálně co nejlevněji. Problém ale je, že je plynu nedostatek, většina je vykoupena už dopředu. Někdy se ale stane doslova zázrak. Třeba když Katar má najednou plyn, který měla nasmlouvaný Čína, ale kvůli covidovým lockdownům v tamním průmyslu ho neodebere v původně požadovaném množství. A Katar najednou může Evropě prodat plyn, který Evropa tak toužebně vyhlíží a všude možně prý hledá a špendlíčkem hrabe, aby nějaký sehnala. Za evropskými papaláši, kteří tou dobou dleli na Pražském hradě, katarský princ přijel dokonce sám osobně, takže za ním nikam nemuseli potupně jezdit s prosíkem. Ale oni ho odmítli pustit na summit. O jeho plyn evidentně nestojí. Přitom premiér Hňup to mohl prodat jako výsledek svého předsednictví – s katarskou rodinou máme v ČR zkušenosti, dalo by se říci, že česká justice tehdy poněkud přimhouřila obě oči v kauze katarského prince a jeho sexu s nezletilými. Takže Hňup mohl klidně říci – podívej, Makróne, jak jsem tady pomohl vyjednat plyn pro Evropu, on má u nás Katar takový dloužek, takový vroubek, a tak se mi podařilo zajistit dobrou cenu plynu nejen pro nás, ale rovnou pro celou éú. Jenže Péťovo předsednictví je jen na oko, jak ostatně celý pražský summit, kde byl hlavní „hvězdou“ francouzský prezident. Moc se nám do toho, Hňupe, nepleť. Evropa katarský plyn nechce a dost bych se divil, kdyby ho chtěla alespoň Česká republika. Vypadá to, že i když se vláda tváří ustaraně, o řešení krize jí nejde. Jde jí o tu krizi samotnou – o to, aby neustala, ale pokračovala. Protože takové notičky zřejmě ze Západu dostala…

Oč méně vláda řeší krizi, o to více se připravuje na nepokoje, cvičí zásahy policistů na demonstrantech v Josefově a vůbec všelijak koumá, jak co nejúčinněji zpacifikovat vyděšené občany, jejichž radikalizace se prý obává. Hlavní prim v tom hraje ministerstvo vnitra. Podívejme se proto na nejbláznivější nápady z dílny ministra Rakušana. Za upozornění děkuji svému kolegovi, který mi odkazy poslal.

Navenek se sice ministerstvo (a nejen to) tváří, že obavám lidí rozumí a nechce je zlehčovat. I to je součást krizové komunikace. Nějací „experti“ vládě poradili, že označovat lidi na Václaváku za ruské šváby a trolly je dost nebezpečné a že by měli spíše lidi uklidňovat, tvářit se chápavě a hlavně pořád a stále dokola opakovat, že vláda má řešení. Jenže někde za tou vší pózou se skrývají mnohem méně chápavé kroky Rakušanova ministerstva.

Z uniklých materiálů, ze kterých citovala i hlavní média, jsme se tak mezi řádky mohli dozvědět například to, že vláda se chystá kádrovat státní zaměstnance. Pojďme se na to podívat podrobněji:

V tomto článku se píše o tom, že vznikl nový projekt KRIT (Krizový informační tým Ministra vnitra České republiky), který vypracovává pro vládu, ministerstva a další orgány veřejné správy analýzy rizik a připravuje pro ně také návrhy na krizovou komunikaci. Všímá si narůstající frustrace ve společnosti, která se logicky nemůže vyhnout ani státním úředníkům či bezpečnostním složkám, kteří jsou také jenom lidé a také si chtějí doma zatopit. Tým (stát) se obává, že ztratí loajalitu těchto zaměstnanců, kteří by se mohli přidat na stranu „dezinformační scény“. A to by byl prý průšvih, který by mohl vést ke kolapsu systému a dokonce až k násilí.

„V České republice právě probíhá politický střet o to, zda bude energetická krize interpretována jako selhání státu, nebo coby důsledek ruské ´energetické války´, jež si klade za cíl rozklad české společnosti. Lidé jsou krajně znejistělí a bojí se budoucnosti. Často nevědí, jak zaplatí účty za elektřinu a zda budou mít na základní životní potřeby. Část společnosti se radikalizuje. A volá po změně politické reprezentace. Úkolem státu proto je v krátkém čase učinit taková opatření, která odvrátí propad desítek tisíc domácností do chudoby a zklidní situaci. Pokud se mu to nepodaří, hrozí sociální otřesy, které mohou vyústit až k destrukci stávajícího politického systém,“ stojí například ve výstupech Krizového informačního týmu ministerstva vnitra.

Jako jedno z řešení navrhuje tým „anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě“ a „včasnou identifikaci osob, které mohou šířit antisystémové nálady a jejich zapojení do dialogu“. No – minimálně si to trochu odporuje. Monitoring bude anonymizovaný, ale antisystémově uvažující zaměstnance bude zájem včas identifikovat.

Fráze o dialogu je vysloveně směšná, tato vláda o žádný dialog nestojí, lidem za jiný názor hrozí vězením a vypíná jim jejich informační kanály, které se vládě nelíbí. Termín „dialog“ je tak spíše eufemismem pro pohovor, kterým se budou vytipovaní zaměstnanci a úředníci proklepávat. Kdo touto prověrkou neprojde, bude vyhozen.

Výše zmíněný článek mluví o „interních dotaznících“ apod. Neboli – přeloženo do srozumitelného jazyka – státní zaměstnanci budou prokádrováni, zda nemají nevhodné názory, poznamenává k tomu můj kolega. A jde ještě dál a ptá se: nepřipravují se na úřadech čistky? Čistky ve smyslu, že se nebude tolerovat žádný vlastenec, žádný vlažný člověk aktivně neadorující neomarxismus doma i v práci i jinde…?

Nemyslím si, že by ten nápad byl z hlavy ministra, on bude nejspíše z hlavy těch namachrovaných „expertů“ přes komunikaci a marketing, kteří jednou radí médiím, jindy korporacím a někdy zase jen tak na skok poradí i vládě. Jsou to experti asi tak, jako byli „experty“ všemožní zaklínači covidem, kteří nás z televizí poučovali o důležitosti roušek či vpichu. Hipsteři, havlisti, neomarxisti, liberálové, kteří už ani neumějí mluvit česky, jen nějakou poangličtěnou korporátní hatmatilkou, přesvědčení o tom, že průser, do kterého se řítíme, se dá vyřešit naučenými frázemi a včasným odhalováním „potížistů“.

Podle mne jsou i oni součástí problému, protože když už jim jednou bude nasloucháno, když už jednou takový úřad / tým / či jak tomu budeme říkat vznikl, bude si vymýšlet činnost, aby ospravedlnil svou práci, jak správně poznamenává můj kolega: bude muset vykazovat, že chytil další diverzanty a radikály a vyhodil je z práce. A těch zadržených osob bude muset být mnoho. KRIT tak bude dávat signály, že situace je vážná, a je třeba mu přidat penízky a pravomoce.“

I když mnozí vlastenci věří, že takový systém nemůže vydržet dlouho a že to brzy rupne, nejpozději tehdy, až zmrzlý lid potáhne ulicemi, vypadá to spíše, že se nacházíme v době normalizace, kdy bylo k „rupnutí“ daleko (a to, že to rupnutí nakonec bylo rupnutí k horšímu, že vlastně normalizace byla lepší než to, co přišlo následně s Vendou Flaškou, to teď ponechme stranou). Uvědomme si, že Velký reset a chystaný elektronický koncentrák, který se na nás chystá, nebude něco, co se nám podaří „ošvejkovat“. Budeš zlobit, nedostaneš „nepodmíněný“ příjem. Budeš zlobit, nevpustíme tě tam či onde. Budeš zlobit, zavřeme tě doma a donášková služba tě bude okázale ignorovat. Vzpomeňme jen, jak systém zatočil se vzpourou kamioňáků v Kanadě. Zmrazili jim účty a zmrazili je i těm, kteří se pak kamioňákům snažili pomáhat. Možnosti systému jsou v dnešní době hrozivé a rostou každým dnem. Takže ano – může to rupnout, ale může se i stát, že se systém „zabetonuje“ ve svých pozicích.

Teď pro odlehčení jedna perlička, která už některými médii také proletěla, ale sluší se, aby byla vzpomenuta i v nedělníku. Kromě všech výše naznačených vymožeností, které současnému režimu poskytují technologie, nechce stát nic nechat náhodě. Protože my jako vlastenci nemáme média (ty, co jsme měli, nám zakázali) a peníze, musíme si pomáhat partyzánsky – černým výlepem a šeptandou. Stát nechce zůstat pozadu. Protože je přesvědčen, že lid na Václavák přivedly letáky na lampách, hodlá i on využít i ten poslední komunikační nástroj – včetně nástěnek. A jsme opět v normalizaci. Nástěnky na náměstí, nástěnky u kostela, nástěnky na radnici, nástěnky na zastávce a nejspíše i nástěnky ve společných panelákových prostorách, které bude spravovat nějaká domovní důvěrnice, která si ještě jen tak bokem bude zapisovat, kdo nevyvěsil modrou / tibetskou / duhovou / ukrajinskou či já nevím jakou vlajku z okna. Ne, nedělám si legraci z nástěnek, někteří naši členové si tento způsob komunikace s občany oblíbili, takže například v České Skalici má národně-demokratická nástěnka svoji tradici a přivádí tamní havlistickou sebranku k zuřivosti natolik, že nám ji nejednou zničili. Ale rozdíl mezi nástěnkou Národní demokracie a „protidezinformačními nástěnkami ministra Rakušana“ bude v tom, že Rakušanovy nástěnky budou financované za státního rozpočtu. Jakoby nestačilo, že ze svých peněz musíme platit ty lživé výblitky českotelevizní válečné propagandy, my si ještě budeme platit nástěnky, ze kterých na nás bude koukat Péťa Hňup a bude významně ukazovat na hodinky, zda netopíme příliš dlouho (a na víc než na devatenáct).

Ale od primitivních nástěnek (od kterých si ale vnitro hodně slibuje) zpět k moderním technologiím. A zase v tom má prsty vnitro. A zase mne na to upozornil ten můj známý: jde o to, že nám (už zase) budou měnit občanky. Už teď v nich máme čip a v něm otisky prstů, fotku rohovky a já nevím, co ještě všechno dalšího. Teď se bude měnit holografický prvek. No věřte tomu. Jakási Gabriela Krušinová z Ministerstva financí k tomu uvedla:

„Změna holografického prvku na eObčanských průkazech (eOP) není realizována z důvodu potřeby zvýšit aktuální úroveň zabezpečení eOP, která je v současnosti vysoká a dostačující. V tomto případě se jedná o obměnu holografického prvku na základě požadavku Ministerstva vnitra ČR jako zadavatele specifikace dokladu,“ řekla pro média.

Když je ale něco dostačující (současné zabezpečení), ba je dokonce – jak ona tvrdí – vysoké, proč se tedy mění? A co se vlastně mění? Jak můžeme vědět, co se mění? Co když nejde vůbec o žádný holografický prvek, ale právě o to, co všechno na vás vaše občanka bude moci nabonzovat, když se dostane do rukou policisty, který vás bude perlustrovat? Můj známý logicky předpokládá, že v tom bude nějaká „čertovina“. A kdyby náhodou nebyla, tvrdí, že si umí představit, že by být mohla: Jestliže KRIT bude fungovat přesně stejně jako estébáci (netřeba pochybovat), je důvodné tyto dva „projekty“ spolu propojit. Přinese to velké vylepšení pro KRIťáky pracující v týmu, spolupracující s novodobou estébé…

No jen si to představte. Co kdyby na čipu občanky nebyly jen vaše otisky prstů, vaše rohovka a vaše údaje o tom, zda jste prodělali vpich či ne (tedy Covid-pass), ale co kdyby tam byly i informace o tom, jak jste spolehliví, ideově a politicky uvědomělí, na jaké weby chodíte apod. Třeba tam bude informace, že nevyvěšujete ukrajinské vlaječky (jak zjistila paní domovnice) a že jste nedávno dostali vyhazov ze státního úřadu, protože jste prokremelsky orientován či jinak nespolehlivý a neprošli jste proto prověrkou. Závadovou osobu jen tak podle vizáže policista nepozná, ale když dostane potřebné informace na podnose, bude hned vědět, jak se k vám zachovat. Pokud jste „KRIŤÁK“, co jde jen kolem nebo se dokonce na demonstraci infiltruje, aby tu nasával nálady ve společnosti a zjišťoval, co si lidi opravdu myslí, můžete jít. Ale pokud jste vlastenec, který ani neví, že má na občance záznam o svém flastru, tak se možná budete divit, proč se k vám vůbec nechovají mile a nechtějí vás pustit dál.

Představte si, že jdete na demonstraci na Václavák a tam si vás proklepnou, aby se jednou pro vždy udělala přítrž spekulacím, kdo tam u toho koně vlastně demonstroval – zda obyčejní lidé bojící se kruté zimy a studených radiátorů nebo dezinformační Putinovi slouhové. A najednou v tom bude mít pan policista jasno, protože mu to tam nahlásí, že jste nebezpečný živel a jako takový nemáte na protest právo. Protestovat můžou jen slušní lidé.

Zpátky k článku. Jako argument se uvádí, že by nový holografický prvek měl účinněji bránit padělání občanky. Pane Bože – copak někdo padělá občanky? Kdo by to dělal? Imigranti z Afriky jakékoli doklady pálí či zahazují a pak se čtyřicetiletý týpek vydává za dvanáctileté dítě a nikdo proti tomu ani necekne. Ukrajinci se přes hranice hrnou a nikdo nekontroluje, proč sem jdou, zda mezi nimi nejsou mafiáni či jiní zločinci a zda náhodou v autě nevezou americké javeliny, které si na Ukrajině rozkradli. Zkrátka – české ministerstvo vnitra nekontroluje vůbec nic, všechno je mu šumák. Ale bude nám vykládat pohádky o tom, že musí naše občanky ještě více zabezpečit proti padělání. Prostě – povídali, že mu hráli.

Ale abychom nekončili tak škarohlídsky, ukážeme si ještě pár vtipných obrázků. Jak můj kolega dodává, to není parodie. To jsou vážně míněné propagační plakáty europoslanecké frakce Zelených nazvané Greens/EFA, do kterých patří též naše Pirátská strana.

I ta se jich ale zjevně vyděsila, protože je neužívá. Všimněte si té budovatelské estetiky 50. let dvacátého století. A ta příslušná svazácká hesla – no nejsou dotažena k dokonalosti?

Já myslím, že KRIT už nemusí vymýšlet žádnou další vládní krizovou komunikaci. Dejte na nástěnky tohle a krize bude zažehnána…

Prostě: do americké řiti kupředu pravá, zpátky ni krok…

Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie