Nedělník Adama B. Bartoše (114) Bude Bašta skutečnou baštou?

Přeju vám pěkný předvánoční týden. Děkuji všem, kteří mi napsali v reakci na můj minulý nedělník. Sešlo se mi několik reakcí. K tématu se vrátím v lednu, dnes bych se chtěl ale věnovat prezidentské volbě.

Některé záležitosti se mezitím vyřešily samy – sliboval jsem, že si proklepneme kandidátku Rohanovou, která dříve kandidovala za vlastenecké subjekty, jenomže ministerstvo vnitra ji zatím stihlo ze „hry o trůn“ vyřadit. Je to samozřejmě skandální, protože pravidla prezidentské volby jsou upravována, jak se momentálně mocipánům hodí, takže ten, kdo dění více sleduje, se nestačí divit, v jakou frašku se prezidentské volby zvrtly. Již vyřazení kandidáti se zase do hry vrací, nebo se chtějí soudit, aby se vrátit mohli. Nikdo vlastně neví, kolik kandidátů nakonec bude či nebude připuštěno, zda se volby v řádném termínu uskuteční, zda budou u soudu napadeny či ne, zkrátka vše je tak trochu ve hvězdách, na vodě, každý týden se to mění, takže těžko předvídat, co se bude dít.

Zajímavostí je, že celá ta lapálie s „vlasteneckými kandidáty“, kteří se nakonec do voleb vůbec nedostali, vede zatím k tomu, že jediným „vlasteneckým“ kandidátem je kandidát SPD Jaroslav Bašta – když tedy přimhouříme obě oči a budeme na chvíli předstírat, že SPD je vlasteneckou stranou. Ať už ale vlasteneckou stranou je, či není, vlastenci už mezitím stihli Baštu za vlastence vyhlásit a ohlašují mu podporu. Nebo to řekněme ještě jinak – „vlastenci“ si z Bašty svého vlasteneckého kandidáta učinili stůj co stůj, protože jim ani nic jiného nezbývá – protože nikoho lepšího tam neměli a nemají. A tak jsme mohli například číst vyjádření Akce D.O.S.T., pod které se podepsalo několik předáků „vlasteneckých“ stran a spolků – svorně prohlašují, že budou volit Baštu, protože to má ze všech kandidátů v hlavě nejvíce srovnáno. Ponechme teď stranou, zda je to pravda, nebo jen zbožné přání: Bašta zatím mluví rozumně a tak, jak se vlastencům líbí, ale to je celkem logické, protože jen od nich může nějaké hlasy získat, pro ostatní voličské skupiny je nezajímavý. Vlastně mu nezbývá nic jiného, než se o hlasy „vlastenců“ opřít, protože jiné nedostane – a proto se jim snaží zalíbit. Otázka ale je, jak by se na prezidentském „stolci“ skutečně choval – dobře totiž víme, že SPD vlasteneckých témat jen zneužívá, aby získala hlasy nespokojených voličů, ale nikdy pro ně nic neudělá a nebo – a to spíše a častěji – je nakonec zradí a hlasuje zcela systémově. Příklady snad netřeba uvádět.

Pravdou ale je, že skutečně vlastenecký kandidát v prezidentské volbě není, což SPD umožňuje pokračovat v této rétorice – že je mluvčím všech vlastenců. To také umožňuje něco, co bylo v minulých volbách nemožné – SPD sice tvrdila, že vlastenci mají volit jen a právě ji, ale kandidatura ostatních menších vlasteneckých stran jí ubírala hlasy. Teď by se ale mohlo stát, že se za SPD všechny menší strany sjednotí a podpoří jejího kandidáta, což se už děje, jak jsem výše uvedl.

Zde se tedy nabízí otázka, jak se k tomu postaví Národní demokracie. Podpoří pana Baštu? Podpoří kandidáta SPD? Podpoří SPD?

Necháme to ještě otevřené. Předně proto, že máme informace o tom, že ti, kteří se za Baštou sešikovali, o podporu Národní demokracie nestojí. Nebo – řečeno přesněji – když bylo některými našimi přáteli navrženo, že by do podpory „jediného vlasteneckého kandidáta“ měla být zapojena i Národní demokracie, někteří se zděsili a začali se křižovat, jiným zase zaskočil maces v krku. Výsledek byl asi takový, že se musejí nejprve poradit, zda nás „vezmou mezi sebe“. No – radí se nejspíše až dosud…

Ale nevadí, když o podporu Národní demokracie pan Bašta nestojí, nebudeme se vnucovat. Ještě bychom mohli panu Baštovi ublížit a dát mu jakýsi polibek smrti – říkalo by se pak, že je kandidátem netoliko extrémistů, ale i fašistů, nacionalistů či – nedej Jahve – antisemitů. Média by si na něm smlsla a on by pak volby projel. Národní demokracie si něco takového nemůže vzít na triko…

Na druhou stranu, Zemanovi jsem v kampani nepřímo pomáhal, aniž by o to stál (to, že jsem pak byl z jeho druhého funkčního období zklamán, je věc druhá). Nepřímo proto, že jsem se spíše zaměřil na jeho protikandidáta – Karla Schwarzenberga, kterého jsme například „načapali na Bilderbergu“, jak jsem se o tom po čtrnácti letech rozhodl rozepsat v této nové publikaci, která obsahuje mé starší texty na toto téma a také výborný text mého kamaráda Dana Solise. Média pak mylně (nebo lživě?) tvrdila, že mne za to Zeman pozval na Hrad, ale nebyla to pravda. Třeba nakonec Baštu podpoříme, třeba i jemu navzdory. Ať je sranda. Aspoň se ukáže, jaký je charakter.

Ale jak jsem řekl – ještě si to všechno hodně promyslím. Ještě to nechám otevřené. Do voleb se toho může ještě hodně stát a já se rozhodnu až na poslední chvíli, zda – abych použil rétoriku SPD – vyhodit svůj hlas, nebo ho dát raději tomu, kdo má větší šanci se do druhého kola dostat…

Zatím panu Baštovi nabízím zdarma dobrý slogan: Budu baštou proti nepřátelům národa! SPD, která nám (Národní demokracii) tradičně krade slogany a často přímo i rovnou naše vlastní infografiky, tímto – výjimečně – uděluji souhlas k jeho použití :)

šťastné a veselé!
Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie

úvodní obrázek je z dílny – jak jinak – CD89.cz