Nedělník Adama B. Bartoše (160) Šeříkový

Vždy jsem obdivoval nejen krásu a omamnou vůni šeříků, ale i to, že – co si za svůj život pamatuji –, byly vždy jako hodinky: ať bylo jakékoli počasí, ať byl rok studený nebo teplý, vždy vykvetly ve stejný čas, skoro na den přesně – kolem Dne osvobození. Jaké bylo mé překvapení, že letos šeříky v Praze kvetou rovněž devátého, ale dubna. Jak jsem napsal už minule, jestli existuje nějaké globální oteplení, pak v našich poměrech není vůbec špatné. Krásné letní teploty už v dubnu – proč ne? Já si ten příjemně teplý víkend užíval a na zahradě chodil jen v plavkách.

Další oteplení v politice zažili naši východní sousedé. Slovenské volby ukázaly, že když se lidé rozhodnou přijít k volbám v množství větším než malém, dají se výsledky voleb ovlivnit kýženým směrem – a ke zděšení politických elit. Přiznám se, že jsem ve vítězství Pellegriniho nevěřil, a proto jsem byl příjemně překvapen. Slováci tak budou mít dobrý tandem – Fico ve vládě, Pellegrini v prezidentském paláci, což zaručuje stabilitu politiky a její pronárodní kurz. U nás tandem dvou Petrů (Fialy ve Strakovce a Pavla na Hradě) funguje také spolehlivě, ale bohužel přesně opačně a destruktivně – tedy v neprospěch nás, občanů, v neprospěch této země. I kdyby se nakrásně vyměnila po příštích volbách vláda za nějakou pronárodní, na Hradě jí bude okopávat kotníky bělobradý rozvědčík ještě další tři roky.

Fialový hnus se u nás zažral do politiky velice hluboko, protože obsadil všechna centra moci a všechny misky mocenských vah, takže politika je u nás nevyvážená a brutálně vychýlená ve prospěch demoliberálů, kteří tak mají pod palcem nejen vládu a obě komory parlamentu, ale i Hrad a Ústavní soud. A i to málo, co se staví na odpor, jako občané jednotlivci, kteří nesouhlasí s politikou vlády, jsou bez milosti soudně a ekonomicky likvidováni, je na nich uplatňována kultura rušení. Režimní moc je neskutečně zlá, zákeřná, nelítostná a pomstychtivá. Místo, aby byla „nad věcí“ a benevolentní, uznávala právo opozice na existenci, šlape po každém, kdo se opováží mít jiný názor.

Okopírovat tedy slovenský model bude velice těžké a zdlouhavé, ale za pokus to stojí. Všimněme si totiž, že většina voleb, ke kterým v evropských zemích poslední dva roky dochází, je ovlivněna rusko-ukrajinským konfliktem, respektive tím, že dosavadní vlády nekriticky podporují Ukrajinu proti Rusku, a to za cenu ožebračení vlastní země a jejich občanů. A ti toho začínají mít plné zuby. Proto bývají fanatické proválečné vlády nahrazeny opozičními silami, které volají pro mírovém řešení a po návratu k normální politice. Vidíme to v Německu, Polsku, v Holandsku, na Slovensku v krátké době už podruhé.

Proto je šance, že se něco podobného může podařit i za rok u nás. Extrémně nepopulární vláda, která tlačí naši zemi do války, má sice všechny nástroje moci, aby se u moci udržela, ale čím víc je agresivnější a bezohledná, tím více přivolává spravedlivý hněv a svůj brzký konec.

Nezbývá nám tedy než doufat v „globální oteplení“ v politice, které odporný bruselský mráz rozežene dříve, než jsme čekali. Doufat, že tak jako zázračně vykvetly šeříky vítězství o měsíc dříve, vykvetou i pomyslné šeříky politického vítězství pravdy a zdravého rozumu nad Fialovou lží a nenávistí dříve, než bude pozdě.

Abychom tomu „oteplení“ napomohli, bylo by dobré v evropských volbách volit ty strany, které si přejí ukončení války a vystavit stopku těm stranám, které přinesly ochlazení vztahů nejen s Ruskem, ale které se z pomstychtivosti snaží zmrazit i vztahy se Slovenskem.

Vlasti zdar!
Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie