Odpovědi ABB na dotazy serveru Aktualne.cz + odkaz na článek

Aktuálně.cz (A.cz): Jak vidíte po tomto spojenectví své šance v parlamentních volbách? 
Adam B. Bartoš (ABB): Do Sněmovny se dle našich odhadů mohou dostat dvě „opoziční“ uskupení. Rozumní jsou alternativa nejen k neoblíbeným vládním stranám, ale i k těm, které se tváří jako „opozice“, ale jsou domluveni na spolupráci s jednou z vládních stran. Vyšli jsme vstříc dlouhodobému volání lidu po sjednocení trestuhodně roztříštěných vlasteneckých subjektů, proto věříme, že Rozumní se mohou do parlamentu dostat.

 
A.cz: Jednáte i o spolupráci s Úsvitem? 
ABB: S Úsvitem jsme už domluveni, respektive s jeho částí. Jsem rád, že se pan Černoch distancoval, spolupracujeme s tou rozumnější (vlasteneckou) částí Úsvitu, která dodá své kandidáty a bude mít i několik lídrů kandidátek.
 
A.cz: Proč ke spojení došlo?
ABB: Pragmatická úvaha, že v jednotě je síla a spojení stran je jako spojení Svatoplukových prutů. Každý si v tom spojenectví najde své oblíbence a ten, kdo je rozumný, přehlédne to, s čím nesouhlasí u těch druhých. Je totiž více věcí, které nás spojují, než které nás rozdělují, takže je to jediný rozumný krok, než kandidovat samostatně. Navíc se tím šance na úspěch přirozeně zvyšuje, protože každý do našeho společného projektu vnese nějaký vklad.
 
Vícero subjektů se o sjednocení snažilo, i Národní demokracie v tom podnikala jisté kroky. Velký podíl na tom má však Mgr. Petr Hannig, který je dobrý a moudrý vyjednávač. Jeho Rozumní jsou navíc centristé, kterým nikdo nemůže vyčítat jakoukoliv radikální orientaci jak do levého spektra, tak do pravého spektra, což usnadnilo společnou dohodu. Radikálnější část voličů v tomto společném projektu bude zastupovat právě Národní demokracie.
 
A.cz: Zpráva o extremismu vás často zmiňuje, jako leadera krajní pravice, která je v současné době roztříštěná. Co na to říkáte?
ABB: Zažalovali jsme ministerstvo vnitra, že označuje Národní demokracii za extrémisty. Nepřipadáme si tak a nejsme jimi. Kdybychom byli, nepřipojily by se k nám některé spíše středové strany.
 
A.cz: Podle politologů vám řadu potencionálních voličů odlákal Tomio Okamura, vidíte to také tak?
ABB: Viz otázka číslo 1. Doplnil bych ještě, že Okamurův styl nemusí vyhovovat všem voličům. Například včera na Hovorech na pravici hned zbytečně zaútočil nepřímo na naše uskupení. My proti nikomu bojovat nebudeme. Naopak – i Okamura potřebuje ve Sněmovně spojence, protože sám toho moc neprosadí.
 
výsledný článek – zde