Ve čtvrtek začíná hlavní líčení s Adamem B. Bartošem

Ve čtvrtek 20. července 2017 v 9.30 hod. začíná u Obvodního soudu pro Prahu 1, v jednací síni č. 23, hlavní líčení ve věci vydavatelské činnosti předsedy mimoparlamentní Národní demokracie Adama B. Bartoše.

Obžalovaný se měl svou vydavatelskou činností a dále svými veřejnými projevy dopustit čtyř trestných činů, hanobení národa, rasy, ethnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia a schvalování trestného činu. Za to mu hrozí až tři roky odnětí svobody. Bartošův případ byl přidělen k projednání soudkyni Petře Hájkové.

„Je politováníhodné, že taková obžaloba mohla být v dnešní době vůbec podána,“ říká Bartošův obhájce Robert Cholenský, a dodává: „pojmy jako svoboda slova a zákaz persekuce občanů pro jejich politické názory a činnost jsou státnímu zastupitelství bohužel zřejmě naprosto cizí.“

Obžalovaný i jeho obhájce jsou přesvědčeni, že bude vynesen zprošťující rozsudek, stejně jako tomu bylo před třemi lety v případě vydavatelů knihy Hitlerových projevů, které R. Cholenský rovněž obhajoval.

Plné znění obžaloby je přiloženo.