Prohlášení Národní demokracie k situaci ve Venezuele

PROHLÁŠENÍ NÁRODNÍ DEMOKRACIE K SITUACI VE VENEZUELE

Národní demokracie vždy odsuzovala vměšování se Evropské unie a Spojených států amerických do vnitřních věcí České republiky i jiných zemí. Nemůže proto přehlížet pokus o americký puč ve Venezuele, zneuznání legálních voleb venezuelského prezidenta Nicolase Madura a uznání prezidentem nikým nevoleného Juana Guaiada. O to větší nelibost a zděšení v nás vyvolala informace, že proamerickou loutku Guaiada uznala za právoplatného prezidenta (a odmítla tak výsledek voleb, ze kterých jako vítěz vzešel Nicolas Maduro) i česká vláda Andreje Babiše na popud ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Je nešťastné, že na nátlak americké strany se i česká vláda vměšuje do politiky cizích zemí, což je jednak proti českým národním zájmům, jednak to ohrožuje bezpečnost zhruba dvou tisíc občanů České republiky, kteří se ve Venezuele vyskytují.

Před pěti lety, kdy jsme Národní demokracii obnovovali, probíhal podobný pokus o puč, podporovaný finančně, vojensky, logisticky a personálně z USA, na Ukrajině. Národní demokracie se jako jedna z prvních politických stran proti těmto tendencím postavila a vyjadřovala podporu režimu právoplatně zvoleného Viktora Janukoviče. Ačkoli je nám Venezuela geograficky mnohem vzdálenější, probíhají v ní dnes podobné procesy, které hrozí přerůst v občanskou válku a následně tak ve velmocenský spor USA (Západ) – Rusko, potažmo se stát rozbuškou k širšímu vojenskému konfliktu. Proto dění v této jihoamerické zemi nepodceňujeme a sledujeme ho s obavami.

Národní demokracie vyjadřuje podporu hrdému venezuelskému lidu a jeho představiteli, lidem zvolenému prezidentu Nicolasi Madurovi. Jeho obhajoba národních hodnot a obrana zdrojů (půdy, ropy, nerostných surovin a dalšího bohatství země) patřících venezuelskému lidu před vykořisťováním ze strany USA je nám sympatická a odpovídá našim představám o tom, jak si má každá země ve vztahu k svému národnímu bohatství v době zuřící globalizace počínat. Majdanizace ve Venezuele není motivována ničím jiným, než snahou zmocnit se a kontrolovat zásoby venezuelské ropy.

Naši, vůči zájmům USA servilní, vládu varujeme před dalším podobným fiaskem, jakým končí naše angažmá v Afghánistánu. Zde jsme více než 10 let krváceli nejen finančně, ale zcela zbytečně tu položili své životy i naši mladí chlapci, a to za cizí obchodní zájmy. Mocné finanční skupiny tam udržovaly armádu USA i tu naši zejména k zajištění hladkého obchodu s mákem, aj. komoditami. Deklarovaný účel operace tzv. Trvalá svoboda se ukázal jako falešný a ve skutečnosti se jednalo o plundrování země a udržení dolaru jako světové rezervní měny. V těchto dnech jednají USA s Talibánem o předání moci do jeho rukou – co na to asi řekne Babišova vláda? Za stejným účelem USA instalovaly ve Venezuele do prezidentské funkce vlastizrádce Guaiada. Naše vláda ho servilně uznala! Cožpak si Andrej Babiš neuvědomuje tento precedens pro možný vývoj i u nás? To nám do budoucna budou určovat našeho prezidenta také cizí mocnosti, jako je USA nebo Evropská unie? I proto Národní demokracie opakovaně požaduje vystoupení ČR nejen z EU, ale i z NATO.

předsednictvo Národní demokracie, 5. února 2019