RNDr. Jan Sedláček: Máme vůbec premiéra? A mohl bych ho vidět?

Občas si někdo posteskne, že se prezident Zeman už skoro neukazuje na veřejnosti a že ani není zřejmé, zda ještě máme prezidenta. Já však přišel na něco ještě mnohem závažnějšího. My totiž nemáme ani svého premiéra.

Někdo by mohl namítnout, že úředně je naším premiérem tamten vysílač signálů, jehož zběsilé máchání horními končetinami silně připomíná lekci protahování rukou s Olgou Šípkovou. Nu což, premiér to možná je. Jenže rozhodně ne ten český.

Stále více ve mně totiž hlodá pocit, že se nám ve Stračí akademii uhnízdil ukrajinský premiér Pjotr Fialenko. Jak jinak totiž vysvětlit, že kroky jeho vlády odpovídají potřebám Ukrajinců (a případně i dalších cizinců), ale nikdy ne Čechů, Moravanů a Slezanů.

Zatímco naši lidé nad složenkami za elektřinu dumají, zda je ta astronomická částka skutečně účtem za proud, nebo zda jim ČEZ omylem poslal nabídku na odkoupení Temelína, pan Fialenko má zatím plná ústa starostí, aby sem dorazilo co nejvíce ukrajinských připrchlíků a aby se z našich daní měli co nejlépe. Zatímco naše rodiny celá léta hořekují nad nedostatkem cenově dostupných bytů a dostávají odpověď, že byty prostě nejsou, pro Ukrajince se tu vcukuletu najde bydlení za půl darma. O sociální podpoře, zdravotnictví či třeba místech ve školkách ani nemluvě.

Vůči nám vlastně projevila vláda jedinou starost: honemhonem cenzurovat opoziční média, aby se k nám nedejbože nedostal jiný názor než ten, který Strana a Vláda schválí. Abychom se z těch ošklivých dezintentononc stránek náhodou nedozvěděli, že na Ukrajině je to celé jinak, že pochybné existence se nacházejí právě mezi majiteli té „jediné správné pravdy“ nebo že v Maďarsku vládne, světe div se, premiér, který hájí zájmy vlastních lidí.

Až když inflace naběhla do těžkého dvouciferna a masové reptání se doneslo až k uším Fialenka a dalších ústavních činitelů (nebo ničitelů?…), rozhodli se tito, že je potřeba naštvanému lidu hodit šidítko. Papír snese všechno, že ano. A tak spatřil světlo světa ten věhlasný „deštník proti drahotě“, který skutečně dělá čest svému jménu a připomíná deštník, který člověku, jemuž teče střecha, dáme do ruky, aby jej nosil doma v obýváku.

Stručně řečeno je to jakási spatlanina babišovského pro-inflačního rozhazování (které přitom ODS, když byla v opozici, tolik pranýřovala), chlubení se cizím peřím (třeba zvyšování důchodů, které je přitom dané zákonem) a chaotických kroků řešících převážně důsledky problémů namísto příčin. Rozumných návrhů je tam jako šafránu a jedná se spíše o drobky.

Kupříkladu já jakožto řidič opravdu slzím dojetím, když mi vláda snížila daň na benzín o korunu pade, a to už pouhý čtvrtrok poté, co zdražil o desetikačku na litr. Jel bych za to Fialenkovi osobně poděkovat, avšak obávám se, že bych si ten benzín, který je na tu cestu potřeba, musel koupit na leasing.

Místo toho mu aspoň takto na dálku posílám několik cenných rad, co by takový český premiér mohl udělat, aby vyřešil skutečné příčiny problémů:

– zrušit nesmyslné emisní povolenky, které přírodě pranijak nepomáhají a jen vše prodražují

– poskytovat proud z našich elektráren přímo lidem – bez zbytečné objížďky přes energetickou burzu v Lipsku

– navázat přímé kontrakty na dodávky levného plynu – a přestat nadávat, že je to ten „zlý ruský“ plyn a že musíme kupovat ten „hodný německý“, i když ten „hodný německý“ je vlastně ten „zlý ruský“, který ale stačil protéct přes Německo a tam se několikanásobně předražit.

(Tuty body jsem si mmchdm nevycucal z prstu – už před několika měsíci to vládě radila expertní skupina „Energie není luxusní zboží“, která vznikla pod taktovkou Aleny Vitáskové.)

A kromě toho ještě pár dalších věcí. Soustředit se na skutečnou ochranu české přírody (zejména půdy) místo vnucovaných klima-nesmyslů. Přestat posílat zvací dopisy do USA. Ukončit podvodné vodné a dostat českou vodní infrastrukturu a podobné klíčové složky pod státní vlastnictví. Vytvořit politicky, vojensky i ekonominky suverénní a neutrální stát. A především: neohlížet se na to, co je dobré pro Ukrajince nebo na to, co říká ÚV KSEU v Bruseli, nýbrž na to, co potřebujeme my.

Pokud se tu najde někdo, kdo tyto kroky provede, bude to důkaz, že je to skutečně český premiér.

Zatím tu ale nikoho takového nemáme.

Autor: RNDr. Jan Sedláček, místopředseda Národní demokracie a předseda Národní mládeže.