RNDr. Jan Sedláček: Petr Pavel již po roce prokázal, že je nejhorším prezidentem v historii ČR

Už je to rok ode dne, kdy se na Hradě objevil vládní automat na podpisy. Za ten rok stihl nejen porušit své předvojební sliby, ale navíc i spáchat prokazatelnou velezradu. A to přinejmenším dvakrát.

Začnu jednou osobní vzpomínkou. Před prezidentskou volbou jsem potkal několik starších dam, které se mi svěřily, že budou volit generála Pavla. Když jsem se jich zeptal proč, tak odpověděly: „Protože je to fešák!“

Zajímalo by mě, jak se tyto dámy tvářily, když jim tento „fešák“ krátce po svém zvolení podepsal snížení valorizace jejich důchodů. Každopádně to názorně ukazuje, jak to dopadá, když lidé nepřemýšlejí o politice a volí na základě kandidátova vzhledu, mediálního obrazu či jiných povrchních dojmů.

Právě tito lidé totiž dopustili, aby na Hradě zasedl zcela bezpáteřní Petr Pavel. Iluze, že by se snad mohl po volbách změnit k lepšímu, vzala za své hned krátce po zvolení, kdy porušil snad všechny své předvolební (či spíše předvojební) sliby. Ačkoliv sliboval, že bude nadstranický, stal se vládním automatem na podpis jakékoliv fialoviny. Klientelismus, který tak kritizoval u lidí kolem Zemana, bují na Hradě i v Lánech snad ještě více než dřív. A to ani nemluvím o Pavlově loutkovodiči Petru Kolářovi, o němž Pavel výslovně sliboval, že na Hradě nebude mít vliv.

Ale nejde zdaleka jen o porušování slibů. Petr Pavel stihl už za první rok hned dvakrát spáchat zcela jednoznačnou velezradu, což je jediný zločin, za nějž je možné prezidenta soudit a odvolat.

První velezradou bylo to, jak Pavel prosazuje zrušení práva veta v EU. Tento krok by nás připravil o poslední zbytky suverenity a stali bychom se naprostou kolonii – ještě v mnohem větší míře než dnes. Vlastně bychom ani nepotřebovali vládu, parlament ani samotného prezidenta. O všem by se automaticky rozhodovalo v Bruseli. To, jak horlivě to Petr Pavel podporuje, je naprosto ukázkové jednání proti svrchovanosti a celistvosti republiky, což je definicí velezrady.

Druhou velezradou byla Pavlova kolaborace s Lichtenštejny v jejich snaze okrást ČR. Jak známo, Lichtenštejnové se už dlouho snaží prolomit Benešovy dekrety a získat mnohamiliardový majetek, který jim byl zcela oprávněně zabaven po 2. světové válce. Petr Pavel se teď přidal na jejich stranu. Tím dokázal, že se spojí s kýmkoliv, kdo chce uškodit ČR.

Ačkoliv mám k Miloši Zemanovi mnohé výhrady, byl to prezident, který alespoň zčásti hájil české národní zájmy a prosazoval suverénní politiku. To se o Pavlovi říct nedá. Petr Pavel již za pouhý rok prokázal, že je nejhorším prezidentem v historii ČR a že ve své nemorálnosti dokonce překonává i Václava Havla – a to už je co říct.

Dobrou zprávou je, že už si mnozí jeho voliči uvědomují svoji chybu a že za další 4 roky jeho obliba poklesne natolik, že už nebude mít naději na další zvolení (stejně jako Čaputová na Slovensku). Na druhou stranu, ty 4 roky nemůžeme čekat. Čím déle bude na Hradě, tím více škod napáchá. Pak už může být pozdě na nápravu.

Nabízí se otázka: Můžeme s tím něco udělat? Můžeme Petra Pavla zastavit ještě před koncem jeho mandátu? Teoreticky ano. Jenže klíčem k tomu je přijít k senátním volbám a převolit Senát.

Právě Senát totiž může podat na prezidenta žalobu za velezradu a přispět k jeho odvolání. V současném složení to ale neudělá. Dokud budou Senát ovládat vládní strany, tak bude platit, že „ruka ruku myje“. Proto je potřeba na podzim přijít k volbám a zvolit ty kandidáty, kteří půjdou proti vládě a kteří veřejně slíbí, že podpoří tuto žalobu za velezradu.

Zůstat v den voleb doma je hloupost. Podobně jako volit někoho jen proto, že je „fešák“. Je načase zapojit mozek. Protože myslet občas bolí, ale nemyslet se nevyplácí. To, co teď sedí na Hradě, je toho živoucím důkazem.