Václav Jan Nejedlý: Z deníku aktivisty blízké budoucnosti

Leden:
Dneska byl akční výbor. Výstupy neradostné. Na to, že má naše Strana premiéra a drží v rukách vládu, jsme čekali mnohem větší pokroky. Ale spousta lidí pořád nic nechápe. Když jsme představili propracovaný plán na přijetí milionu uprchlíků, jeden člen té odporné xenofobní opozice se zcela vážně nechal slyšet, že takový počet bychom prý možná nezvládli! Prý by snad zatím stačilo půl milionu! Copak se nedokážeme tomuhle rasistickému a maloměšťáckému uvažování konečně postavit se vší rozhodností?

Únor:
Dneska procházka Prahou, je mi z toho smutno. Pořád vidím všude kolem sebe ty projevy extrémismu. Diverzita? Nula! Skoro samé bílé páry, navíc většinou muž a žena. Připadám si jak v šestnáctém století. Samá zapšklá bílá lůza, co se třese strachy před otevřeností světu, aby jim někdo nevzal to jejich zaprděné čecháčkovství. Skoro na všech reklamních plakátech běloši, barevných lidí sotva dvacet procent. Co je tohle za zkurvenou zemi? Samé sochy bělochů, půlka rasistů, půlka nacionalistů, sem tam nějaký antisemita. Skoro samí chlapi, šklebí se na mě z podstavců ve své kamenné supermachistické nadřazenosti. A ještě všude kolem ten bílý sníh. Brrr. Naštěstí v mobilu pípne zpráva, která mi pořádně zvedne náladu: Už je to jisté, díky zásahu Evropské komise budeme konečně mít ten milion imigrantů, kteří ihned dostanou volební právo. Těším se na příští volby, jak fašounům zatneme tipec!

Březen:
Konečně jsme dosáhli přijetí zákona, který zapovídá učit na školách a pracovat v úřadech všem, kteří někdy veřejně nebo soukromě vyjádřili nějaký antiliberální názor. Nenecháme přece fašisty, aby nám vychovávali děti. Naštěstí už máme natolik vyspělé technologie a dostatečnou kontrolu, abychom uměli oddělit zrno od plevele. Ale ozdravení musí nastat všude. Dneska byl odvolán policejní ředitel, protože se zjistilo, že v policejních složkách přes všechna upozornění stále slouží většina mužů, a to navíc bílých a heterosexuálních. Vyhodili jsme taky rektory několika univerzit, u nichž audit zjistil, že u zkoušek neuspěli někteří barevní uchazeči o studium. Zjevně měly zkoušky nastaveny tak, aby vyhovovaly antropocentrickému subjektivismu ve vnímání inteligence. Byl také znárodněn pivovar, který prodával piva s neuvěřitelnými etiketami – světlý ležák s obrázkem blondýny a černé pivo s obrázkem Afroameričanky nebo snad Afroevropanky. Nebo možná Afričanky. Každopádně majitel pivovaru musí jít sedět, samozřejmě. Veliký Mao, je možné, že vůbec takoví rasisté a sexisté ještě existují?! Je jasné, že nás čeká dlouhá cesta ke společnosti, kde se bude každý cítit šťastný a v bezpečí. Všude přežívá latentní násilí, nacionalismus, pohrdání menšinami a bělošská nadřazenost.

Duben:
V obchodech se konečně přestalo prodávat maso. Po zákazu hospod je to další krok ke zlepšení výživy lidu. Smažených brouků je dostatek. A za to, co jsme tím udělali pro planetu, nás naše děti budou jednou milovat. Taky byl vydán definitivní zákaz aut se spalovacími motory. Jaký bude rázem klid, lůza přestane konečně pořád někam courat a bude se soustředit na práci ve fabrikách! Dneska jsem taky dostal do ruky monitoring internetových médií. Je tam pořád, přes veškerou snahu, spousta nacistických webů, které se různě maskují, tu za zahrádkáře, tu za demokratickou opozici. Na jednom z nich se například naznačuje, že existují jen dvě pohlaví. Vymlouvají se na to, že prý jde o nějakou historickou literaturu! Myslí si, že jsme slepí? Všude samé hoaxy a fake news. Analytici, kteří mají odhalovat dezinformace, pracují zjevně laxně. Krev ve mně kypěla, když jsem se dočetl na jednom obskurním webu, že prý naše Strana zavádí nějakou novou totalitu! O čem to ti šílenci mluví? Musí nás strašně nenávidět, nenávidět rovnost, toleranci, mír! To opravdu bolí… naštěstí už ten web neexistuje… Sami prý dobrovolně uznali, že měli nesprávné informace, a web sami zrušili. Chce někdo lepší důkaz, že pravdu máme my?

Květen:
Vítáme milion imigrantů. Všude radost, proslovy, láska, no nádhera. Spousta multikulturních festivalů po celé zemi, lidé tančí a ochutnávají cizokrajné delikatesy. Zbývá dořešit jen některé praktické detaily. Někteří občané, kteří mají moc velké domy, byty, chaty, zahrady, se budou muset trochu uskrovnit. Řada z nich se přesune do vězení, protože se při protestech proti nutným opatřením projevili násilně nebo vyjevili rasistické názory. Vida, jak se fašouni odkopali! Máme signály, že jsou prý nějaké nepokoje v ulicích, nějaké násilí. Šíří se cílené dezinformace nepřátelské propagandy, které mají vnést chaos mezi lidi, že prý imigranti přinesli obrovský nárůst kriminality, že kradou, loupí, znásilňují, zapalují kostely, rabují, a někteří dokonce vraždí. Je třeba kanály, kterými se tyto nesmyly šíří, urychleně zneškodnit. Jejich tvrzení jsou nesmyslná, a máme na to nezvratné důkazy. Nechali jsme si zpracovat nezávislé analýzy situace z různých zdrojů: Antifa, Romea, Masaryková univerzita, Člověk v tísni. Všechny se shodly, že násilí je pácháno naopak pravicovými extremisty na imigrantech, a je tedy třeba proti krajní pravici přijmout další, ještě tvrdší restrikce, v zájmu veřejné bezpečnosti.

Červen:
Volby dopadly dobře, dostali jsme všechny korespondenční hlasy, hlasy z ciziny a hlasy imigrantů, takže máme konečně nadpoloviční převahu v parlamentu. Bez problémů se tak podařilo prosadit klíčový zákon o ochraně demokracie a svobody projevu, který znemožňuje opozici v parlamentu projevovat názory, které jsou nenávistné, nekonstruktivní nebo netolerantní. Konec planých diskuzí, konec exhibice pochybovačů a provokatérů. Začínám doufat, že se snad opravdu dožiji časů, kdy bude všude vládnout mír a demokracie, nerušená žádnými primitivními zpátečníky a všemi těmihle pohrobky Hitlera!
Hrozný zážitek z dnešního Prague Pride. Pochodovali jsme hrdě ulicemi města, slunce nás zdravilo, a všude květiny a jásot, vlajky v oknech, šťastní mladí lidé. Ach, ta krása, ten povznášející pocit, tolik lásky a uvolnění… A náhle jsem si všiml skupinky lidí, která nás pozorovala z chodníku. Žádné úsměvy, žádné mávání, žádné duhové praporky, žádný zpěv a jásání. Vůbec se nezapojili. Mrazilo mě z těch jejich prázdných pohledů. Bylo jasné, že nás nenávidí. Znovu jsem si uvědomil, že fašismus je všude kolem nás, přes všechnu naši obětavou práci, dříme v lidech, číhá na svou šanci. Proto nesmíme polevit. Vyfotil jsem si ty divné lidi a předal to na příslušná místa, ale byl jsem ujištěn, že se o nich ví a již byli obviněni z nonverbálního projevu homofobie. Dobrá, tihle snad budou potrestáni. Lid tentokrát bděl. Ale kolik takových nácků ještě chodí po našich městech a vesnicích?
Lid bděl, ale já jsem z toho všeho tak rozrušen, že nemůžu usnout… snažím se myslet na něco pozitivního, třeba na to, že díky spolupráci s Evropskou komisí se včera podařilo prosadit, že v rámci parlamentní demokracie do budoucna nemají možnost působit žádné extremistické strany a hnutí. Konečně bude politika čistá, bez různých populistů a nacionalistů, kteří jen házejí pokroku klacky pod nohy…
V tom volal Soudruh, omlouval se, že ruší tak pozdě, a sdělil mi radostnou zprávu: byl jsem jmenován do nezávislé komise, která určí, které strany jsou extremistické! Konečně usínám, s dobrým pocitem.

Červenec:
Na základě směrnice z minulého měsíce jsme vypracovali analýzu a ukázalo se, že všechny parlamentní strany kromě naší jsou fašistické, přinejmenším latentně. Poté jsme si odhlasovali, že v parlamentu zůstane už jen jedna strana, naše Strana. Demokracie byla zachráněna doslova za pět minut dvanáct! Nastává nejvyšší forma liberální demokracie, která zajistí nerušený pokrok a nastolení konečného světového míru pod vedením Vlády. Hladké přijetí nových pravidel bylo ulehčeno tím, že všichni opoziční poslanci byli náhodou pozitivně testováni na zcela nový druh viru, a podle nařízení Nejvyššího vakcinačního politbyra (které stojí nad Ústavou, jak potvrdil i Ústavní soud) musí takoví poslanci na měsíc do karantény bez možnosti hlasovat. Tato vzhledem k situaci zcela nezbytná a pochopitelná opatření někteří živlové z řad opozice odmítli přijmout. Vzniklo několik menších ohnisek odporu, takže bylo nutné kvůli ochraně země před kontrarevolucí povolat spřátelené armády ze základny v Rammsteinu, které situaci urychleně stabilizovaly za cenu minimálních ztrát na životech. Lid nás široce podporuje, jak vyplývá z petic, které občané všude spontánně podepisují. Vyskytli se ovšem i tací, kteří podepsat odmítli, to jsou ti, kterým se stýská po fašismu. Nechceme nikoho trestat za jeho názory, ale je snad každému jasné, že fašisté se nemohou podílet na chodu společnosti… Je možné, že tohle pořád ještě někdo nechápe?

Srpen:
Byla zrušena všechna hnutí, spolky a organizace s výjimkou neziskovek, které prošly prověrkou nezávislých odborníků z Otevřené společnosti. Posledním impulsem k tomuto nutnému kroku byla iniciativa Spolku za rodinu, nacistické organizace, která přišla s plánem na podporu porodnosti s tím, že v České republice se dlouhodobě rodí méně dětí, než je k přežití národa potřebné. Bylo jasně prokázáno, že navýšením počtu původních bílých obyvatel chtěl tento spolek záměrně zkomplikovat možnost příchodu imigrantů z Afriky, kde přitom lidé hromadně umírají hlady. Předsedkyně spolku byla tedy právem odsouzena za pokus o genocidu, rasovou nesnášenlivost a také za potlačování práv sexuálních menšin, neboť podpora porodnosti byla mířena pouze na heterosexuální svazky. Tím, že byly všechny podobné spolky zrušeny jednorázovým aktem, došlo k výrazné úspoře času a administrativních nákladů. Úspory především, zachraňujeme planetu!
S definitivní platností byly vypnuty všechny televize a uzavřena všechna nakladatelství, které se podílely na šíření dezinformací, nepřátelské propagandy a falšování historie. Ozvaly se hlasy, že to není tak úplně liberální a demokratické, ale to je hrubé nedorozumění. Svoboda slova je nám nade vše, ale s fašisty se nediskutuje – ti pořád křičí něco o svobodě a doufají, že budeme tak hloupí a necháme je mluvit. Hodlají zneužít naší laskavosti a našich svobod. To už tady bylo, a dopadlo to tak, že všemu lidstvu jeho svobodu vzali a chtěli všechny dobré lidi zabít v koncentračních táborech. Známe přece historii!

Září:
Revoluce byla naplněna. S písní na rtech jdu rozjásanými ulicemi Prahy. Dnes jsme strhli poslední sochy, symbolizující bílou nadřazenost nebo nacionalistické přežitky. S Husovým pomníkem na Staromáku to nebylo jednoduché, když ho ti blbci postavili tak zákeřně mohutně a do šířky, ale trocha trhaviny to nakonec spravila. Bývalé Václavské náměstí bylo přejmenováno na Náměstí věčné slávy George Floyda, jehož pomník zde nahradil sochu svatého Václava, tohoto představitele temné nacionalistické minulosti. Namísto Jana Žižky teď stojí na vrchu Vítkově krásná nadživotní kreace s názvem Neznámý imigrant od známého umělce, který dostal zároveň i zakázku na velkolepý pomník Sbratření na Letné. Těším se na něj velmi, zatím vím jen tolik, že ústřední postavou žulového monumentu bude postava Angely Merkelové, za jejíž rozevlátou sukní budou pochodovat svorně všichni bojovníci Revoluce – zástupci všech etnických a sexuálních menšin, filantropové a bankéři, maoisté a trockisté, anarchisté a liberálové. Otázka je, zda bude Angela stylizována do podoby alegorie Svobody od Delacroixe. To by bylo sice možná pěkné, ale musela by mít odhalené poprsí, přičemž zástupci muslimské obce podmiňují svou účast na stavbě pomníku tím, že matka Angela bude naopak co nejvíce zahalená. Známý umělec se už nechal slyšet, že po podrobnějším studiu tělesných parametrů kancléřky mu připadá požadavek muslimů racionální.
Z dobře informovaných zdrojů vím, že Bílá hora bude přejmenována na Duhovou horu, s čímž bude spojeno i nové pojmenování příslušného historického období na dobu poduhovohorskou.
Komise pro přejmenovávání veřejných prostranství ale teprve začíná působit, na svá nová jména čekají dychtivě a radostně tisíce a tisíce ulic a náměstí. Dnes byl nejkrásnější den mého života.

Říjen:
Právě jsme probírali studii, z níž plyne, že turistika je rasistická, protože ji pěstují skoro výhradně běloši. V tom volala moje sestra, brečela mi do telefonu, že prý jí znásilnil nějaký imigrant, a že jí policie odmítá vyslechnout. V rozrušení jsem položil telefon a nemohl se soustředit na právě probíranou agendu. Ani si nevybavuji, jestli byl nakonec schválen návrh, aby vstup bílým do přírodních parků a rezervací byl umožněn jen v doprovodu barevných lidí. Celé odpoledne jsem pak musel myslet na to, co mi říkala sestra, na toho chudáka imigranta, který zjevně musel trpět obrovskou frustrací, samotou, pocitem vyčleněnosti. Hledal asi marně trochu lásky a v tom zoufalství mu zřejmě do cesty přišla moje sestra, však jí znám, potvoru, klidně si chodí i na podzim prostovlasá a v minisukni, a vůbec ráda provokuje. Copak ji nedokážu přimět, aby se začala chovat zodpovědně? Cítím obrovský díl viny na tom, že ten chudák se teď někde v koutku určitě užírá výčitkami svědomí…
Potřebuji to probrat, ale marně se zkouším dovolat svému nejlepšímu příteli. Ptám se na něj ostatních soudruhů, ale nikdo o něm neslyšel od té doby, kdy vyslovil na Výboru pochybnost, jestli je vhodné, aby si nový imigranti mohli přivést i své rodiny. Ptal jsem se na Výboru, co se s ním stalo, ale bylo mi řečeno, že vše, co se děje, je v zájmu Revoluce. To chápu, samozřejmě. Soudruzi vědí, co dělají. Přesto mě to malinko znepokojuje. Mám pocit, jako bych některým věcem trochu přestával rozumět. Sleduji televizi, noviny i internet, všude samé radostné zprávy. Pětiletka se rozběhla na výbornou. Všichni se mají se všemi rádi a všechno se topí v nádherné rozmanitosti a diverzitě. Jestli dojde ke kompletaci rodin a přijdou miliony dalších Afričanů, o tom ani slovo. Zeptal jsem se na to Soudruha, ale nějak divně se na mě podíval a neodpověděl. V zoufalství mě napadlo kouknout se na některé konspirační weby (ačkoli s krajním odporem), jestli tam o tom nejsou alespoň nějaké spekulace. Ale všechny tyhle weby jsou už zrušené. No, to je dobře, to jsme přece chtěli…

Listopad:
Dneska mám z akčního výboru divný pocit. Soudruh mi sice nic konkrétního neřekl, ale naznačil, že se mnou nevládne úplná spokojenost. Prý slyšel, že jsem nedůsledný, mám snad prý dokonce sklony k revizionismu. Nechápu to vůbec, já přece pro světovou revoluci žiju. Cestou domů usilovně přemítám, kde jsem mohl selhat. Postupně mi v paměti vyvstávají zlověstné výjevy. Před týdnem přiletěla delegace soudruhů z USA, z vládnoucí strany Černí panteři. Když jsme je vítali na letišti, v první chvíli jsem před nimi poklekl jen na jedno koleno, nějak jsem si neuvědomil, že podle nových předpisů se už pokleká na obě. Rychle jsem to napravil a ještě se pak v pokleku uklonil až k zemi, ale kdo ví, zda to soudruzi, kteří analyzují záznamy z těchto akcí, nevyhodnotili jako rasismus? Anebo jsem nedávno omylem oslovil První Soudružku v mužském rodě… jen mi to tak automaticky ujelo, protože jsem ji před tím třicet let znal jako soudruha! Ale dovedu si představit, jak mou necitlivostí musela chuděra trpět, jak strašně jsem ji ponížil. V té souvislosti jsem si znovu vzpomněl na svůj nelichotivý kádrový materiál, kdy ani jeden z mých předků pět generací dozadu prokazatelně nebyl příslušníkem žádné menšiny… Není to tak, že jsem vlastně geneticky zatížen vším, proti čemu bojuji? Je na mě vůbec spolehnutí? Polil mě studený pot z nabytého vědomí, v kolika směrech jsem asi pro Stranu zklamáním…

Prosinec:
Včera jsem se účastnil zasedání umělecké komise, přidělili jsme peníze na nové filmy. Chystá se velkofilm o Karlu IV., to bude nádhera. Na hlavní roli zbyli po důkladném výběru tři poslední kandidáti – Afričan, Arab a Rom. Samozřejmě, že císař Karel byl běloch, ale takové vyobrazení už tu bylo tolikrát, že to zavání trapným stereotypem. Chceme, aby film bavil i nové spoluobčany, kteří nejsou zvědaví na nějaké bílé ksichty, ani se nedivím, že nás mají plné zuby. Poselstvím filmu bude, že Karel IV. byl ateista, homosexuál a miloval Židy. Takový láskyplný, tolerantní a originální pohled na historii, to je úkol velkého umění. Návrh, aby byl Karel žena, neprošel… Tak snad příště.
Potom mi řekli, že zítra nemám chodit na Akční výbor. Nechápal jsem proč, ale nikdo nic bližšího nevěděl.
Dneska od rána koukám z okna na ulici, něco je jinak než obvykle. Ulice je prázdná, žádné bicykly, skoro žádní lidé. Všechna okna v protějším domě mají zatažené závěsy. Občas projde nějaký chodec, ale mám dojem, že to není nikdo ze sousedství, pohybují se nějak divně, tak vojensky. Ale od té doby, co je povinné nosit masky a stejnokroje, je těžké lidi rozeznat. Chtěl jsem se jít podívat ven, ale na moji žádost o opuštění bytu mi přišla záporná esemeska. To se mi stalo poprvé, myslel jsem, že to používáme jen na fašisty a popírače něčeho, na nemocné či psychicky postižené nějakou zpátečnickou ideologií. Nechápu to. Chtěl jsem zavolat některému soudruhovi, ale telefon mi nefunguje. Taky jsem zjistil, že mám vypnutý internet a elektřinu. Nemám šanci zjistit, co se děje. Je mi trochu úzko. Teď slyším na chodbě hlasy a šramot. Ťukají mi na dveře. Bojím se otevřít. Tlučou do dveří stále hlasitěji… dobrý Bože, jehož jsem zavrhnul, odpusť mi… Teď už nebuší, ale něčím mlátí do dveří… Hrozné zvuky. Bože, co mám dělat? A teď… Bože, opatruj……………..