Za slova o „spodině“ míří na Ondřeje Koláře trestní oznámení

Národní demokracie prostřednictvím svého spolupracovníka Tomáše Fraňka podala podnět Policii České republiky k prošetření, zdali nebyl spáchán přestupek nebo trestný čin podle paragrafu 355 zákona č. 40/2009 Sb. (Hanobení rasy, národa, etnické nebo jiné skupiny osob) podezřelým Ondřejem Kolářem, starostou městské části Praha 6.

Starosta Prahy 6 ve vysílání České televize (ČT24, 3. dubna 2020) označil účastníky protestů proti odstranění sochy maršála I. S. Koněva, které se konaly loni v září, za „pravicovou a levicovou spodinu“.

Označením za „spodinu“ se Kolář svým veřejným projevem (živě v ČT) a z pozice starosty mohl dopustit „hanobení skupiny osob pro jejich politické přesvědčení“ (odstavec 1 výše citovaného zákona), protože je zjevné, že slovo „spodina“ má hanlivý a ponižující význam a označuje nejnižší třídu společnosti.

Protože se Národní demokracie protestů účastnila skrze některé své členy, kteří se cítí tímto výrokem dotčeni, rozhodli jsme se podpořit iniciativu Tomáše Fraňka a aktivisty Jiřího Černohorského, kteří trestní oznámení dne 15. dubna podali.