Alena Drvotová: Úhel pohledu aneb Uvedení jednoho z příběhů na pravou míru

Diana a Ivana, společně se dvěma malými dětmi, opustily rodný Užhorod a utekly před válkou do Česka. Zde žijí již 20 let jejich rodiče. Děvčata vychovávaly babičky, rodiče za nimi jen občas dojížděli (a asi posílali nějaké peníze). O vycestování se obě rozhodly okamžitě, na cestu se vydaly pěšky, jen s dětmi a taškou nejnutnějších věcí. S babičkami se ani nestihly rozloučit, stejně tak s početným příbuzenstvem. Přátelé matky jim v Česku zajistili ubytování, starší z dětí půjde do školky. V Užhorodu v Zakarpatí, kde válka není, nechaly dům pro jiné uprchlíky přicházející z východu. Obě sestry jsou nadšené z pomoci, která se jim v Česku dostala. Starší z dcer je kadeřnicí a po zvládnutí češtiny se chce takto zde i živit. Domů se chtějí po válce vrátit. (Zdroj: výtah z článku na seznamzprávy.cz).

Po přečtení článku jsem dostala neodbytné nutkání uvést fakta tak, jak je vnímám já.

Diana a Ivana žily se dvěma malými dětmi a dalšími příbuznými v bezpečné části země, v Zakarpatí. Ve městě Užhorodu, v docházkové vzdálenosti cca 2 km od slovenských hranic. Jejich rodiče již před 20 lety utekli před ukrajinskou bídou do Česka. Museli si své právo na žití v naší zemi ovšem tvrdě zasloužit. Pracovní a pobytová víza se tehdy nevydávala šmahem.

Dnes je situace jiná. Příchozí z Ukrajiny jsou „vítáni“. Bez jakýchkoliv podmínek dostávají pobytová víza, zdravotní pojištění (které na Ukrajině není, respektive naposledy byla bezplatná státní zdravotnická služba za existence SSSR), štědré kapesné (které převyšuje průměrnou ukrajinskou mzdu a v případě důchodů pak mnohanásobně), dostávají SIM kartu s neomezeným tarifem, ubytování, stravu, věci denní potřeby – vše zdarma.

Diana s Ivanou odešly narychlo. Na obě babičky, co je po 20 let vychovávaly, se vysraly. Nerozloučily se ani s ostatními příbuznými.

Ačkoliv se nepochybně mohly ubytovat u rodičů (jen nahlédnutím do seznamů majitelů bytových jednotek na katastru nemovitostí lze snadno zjistit, že cca 5 % jednotek v bytových domech je ve vlastnictví Ukrajinců), zajistili jim ubytování matčini přátelé. Starší z dětí půjde do školky. Na úkor některého z českých dětí, s ohledem na jejich nedostatečné kapacity. Starší z dcer bude možná podnikat jako OSVČ. V případě kadeřnic to je výhodné, EET jim nehrozí. Mladší bude žít z nezasloužených sociálních dávek.

Domů se již nevrátí. Proč? Protože Ukrajina = svrab a neštovice. Už před tou válkou.

ADrv., 28. 3. 2022