Jan Sedláček: Musíme zavést vápníkovou neutralitu, jinak planeta zmrzne!

Vzhledem k dnešnímu datu jsem se rozhodl konstruktivně zamyslet nad klimatickým alarmismem. A ejhle – přišel jsem na to, že na něm něco je. Jen se musí uchopit z druhé strany.

 Když jsem se včera kouknul z okna a viděl, jak si ta příšerná zima nedá pokoj, začalo mi připadat, že bychom se k tomu měli jako lidstvo zodpovědně postavit. Nemůžeme přece dopustit, aby naše planeta zmrzla! Visí tu ve vzduchu hrozba globálního ochlazení a to nemůžeme nechat jen tak. Jak by k tomu přišli chudáci sloni, kdyby jim tam v Africe začalo sněžit?!

V první řadě bylo potřeba zjistit, co tu zimu vytváří. Samozřejmě ji k nám žene Putin, ten může za všechno zlo světa, ale tak nějak mi přišlo, že v tom nejede sám. Že si za to ochlazování můžeme do velké míry sami. Nejprve jsem nevěděl jak, ale pak mi kus za Berounem praštila do očí rozsáhlá bílá plocha a v tu chvíli mi to bylo jasné: Viníkem je vápník!

Jen si to uvědomte: Letí k nám sluneční paprsky, ale pokud dopadnou do vápencového lomu, tak se, místo aby zahřály povrch, jen odrazí od té svítivě bílé plochy a uniknou zpět do vesmíru. A jen se podívejte, kolik těch ploch tady je. A kde všude leží hromady již vypáleného vápna – to už je čistý oxid vápenatý, který to světlo odráží ještě víc. Dokonce jsou i tací, kteří si to vápno patlají na domy a ty pak doslova září bělobou na sto honů. Pak tu nemá být zima!

Nepochybuji o tom, že vědci brzy dokážou, že oxid vápenatý a podobné sloučeniny jsou hrozbou pro naši planetu, protože zhoršují albedový efekt. Tyto vědce bych sdružil do mezivládní organizace – nazval bych ji „Intergovernmental Panel on Calcium Cold“ (IPCC). A pokud někdo z vědců nebude souhlasit, nebudeme se s ním párat a prostě ho označíme za popírače!

To ale nebude stačit. Musíme s vápnem skoncovat jednou provždy. Je to sice tvrdé, ale navrhuji okamžitě zavést albední povolenky, které by zdanily každé kilo vytěženého vápence. Samozřejmě je potřeba také přejít na nízkovápníkový průmysl a výstavbu. A krom toho hledat všemožné další způsoby, jak soustavně znepříjemňovat život vápenaté lobby.

A nejpozději za dvě pětiletky musíme všechny vápencové lomy uzavřít. Ano, bude se tu stavět mnohem dráž, začne tu ještě větší bída, ale čert to vem, je to naše odpovědnost za planetu!

Psáno 1. dubna 2022 ve vápníkově neutrální chatrči.

Ve jménu Uršuly, Gréty a oxidu vápenatého nesvatého,

Amen.

dne 1. dubna 2022