František Němec odchází do Českého hnutí za národní jednotu. Novým místopředsedou ND je Jan Sedláček

V sobotu 29. dubna 2017 se Národní demokraté v Teplicích připravovali na volby a sázeli lípy. Zvolili také nového místopředsedu strany poté, co Mgr. František Němec rezignoval na stranické funkce a ukončil členství ve straně. Přechází totiž do Českého hnutí za národní jednotu (ČHNJ).

František Němec vstoupil do Národní demokracie v roce 2014, loni v říjnu byl na stranickém sněmu zvolen místopředsedou.

„Protože i přes pozitivní věci, které se nám podařily, mám dlouhodobě odlišné představy o tom, kam by měla strana směřovat a jaké prostředky k tomu využívat, o tom která témata zdůrazňovat a která výrazně upozadit; protože nechci ani tabuizovat témata, která kvůli názorové nevyhraněnosti stranu rozdělují, ale pro mne, českého vlastence, jsou důležitá a je pro mne nepochopitelné o nich nemluvit, rozhodl jsem se po dlouhé úvaze rezignovat na všechny funkce v Národní demokracii a zároveň v ní ukončit ke dni 29. dubna 2017 své členství,“ řekl ve svém projevu, ve kterém vysvětlil, ve kterých ohledech se jeho pohled na směřování strany lišil od pohledu předsedy Adama B. Bartoše.

Řešení Františkem Němcem kritizovaného stavu by podle něj vyžadovalo „řez“ členskou základnou. „S tím však většina kolegů nesouhlasila. Nesouhlasil s tím ani předseda strany, protože je přesvědčen, že pro náš cíl je lepší využít potenciál všech, byť ne názorově sourodých lidí. Já se s ním shodnu jen napůl,“ dodal odcházející místopředseda.

Národní demokracii nehodlá však kritizovat, jako to činil jeho předchůdce ve funkci, plánuje se ale dále politicky angažovat. „Chci vás ubezpečit, že své názory budu i nadále prosazovat. Vážím si totiž důvěry, kterou jsem od vás dostal na posledním sněmu. Vstupuji do Českého hnutí za národní jednotu, partnerské strany Národní demokracie, které předsedá dlouholetý bojovník a doyen národní scény – Honza Skácel. Spolu s některými dalšími kolegy stranu aktivujeme. V žádném případě se však nebude jednat o lidi, kteří se pokusili při svém odchodu z Národní demokracie stranu veřejně pošpinit,“ uvedl také.

„Nadále také budu, v zájmu našich vyšších cílů a i přes některé rozdílné názory, prosazovat spolupráci s Národní demokracií. Společně také půjdeme do letošních parlamentních voleb. Rozhodně nechci rozdrobovat již tak rozbitou národní scénu, ale naopak chci pokračovat v jejím sjednocování a zkvalitňování. Neboť v těchto volbách půjde o hodně,“ ukončil svůj projev.

Předseda Adam B. Bartoš Františku Němcovi poděkoval za jeho dosavadní práci pro Národní demokracii a popřál mu mnoho zdaru v jeho dalších politických aktivitách.

„Tento krok vzešel po naší společné domluvě a nejde tak v žádném případě o pokračování sporu, který jsme tu měli před loňským říjnovým sněmem. Odchod Františka Němce také není dokladem toho, že bychom spolu nemohli a nedokázali vyjít. A odchod Františka Němce rovněž není projevem nejednoty ve straně a ani není předzvěstí toho, že by se Národní demokracie nějak měnila,“ řekl k tomu ve svém projevu v Teplicích předseda strany ABB, podle kterého je odchod jeho kolegy odchodem konstruktivním.

Ocenil také ochotu nově obnovené strany ČHNJ oficiálně s Národní demokracií spolupracovat. „Naše strany budou k sobě mít blíže než běžní koaliční partneři, ač se každý pokusí voliče získávat jiným způsobem. Národní demokracie vždy zůstane radikální,“ ubezpečil.

Zástupci jednotlivých místních organizací pak v Teplicích na uvolněné místo zvolili předsedu rokycanské Národní demokracie Jana Sedláčka. I on je v Národní demokracii od roku 2014, vystupuje jako aktivní blogger. Více o něm v jeho medailonku.