Autobusy pražské MHD jsou teďka potní chýše na kolečkách. Z klimatizace jdou jen symbolicky větráky, chlazení ale je vypnuté, nebo nastavené tak slabě, že se s vypnutým plete.
Na okénkách ovšem zůstaly cedulky doporučující nechat je zavřená pro efektivnější vychlazení klimatizací. Stačí sice jet jednu delší zastávku, aby člověk dobře zhodnotil, jak v tom kterém autobuse klimatizace zrovna pracuje, avšak dobrotivé lidské stádo, vždy hotovější věřit, doufat, poslechnout, než myslet, rozhodnout a konat, ve své drtivé většině respektuje cedulky. Takže výsledně je v autobusech s klimatizací – nikoli však klimatizovaných!! – horší vedro, než v autobusech bez klimatizace s otevřenými okénky.
Nakázali to klimaticky uvědomělí radní, aby snížili vypouštění CO2? Nebo jsou motivováni řidiči autobusů, aby spotřebovali míň drahé Putinovy/antisionistické (nehodící se škrtněte) nafty? Nebo je za tím něco jiného, třeba že ovládání klimatizace je přílišná komplikace pro řidiče přibyvší v Praze z východnějších krajin, zvyklé na jinou techniku a jiné standardy cestování?
Vše jistě vypadá skvělě. V tabulkách. Radnice, odhodlaná omezovat individuální dvoustopou dopravu, má flotilu s vysokým podílem moderních autobusů. Přitom ani nafty nespotřebuje moc, proti CO2 urputně bojuje. Praktický výsledek ale spíš bude, že kdo může, radši popojíždí na silnici svou plechovkou s klimatizací, nebo aspoň staženými okénky, než aby se přískoky od jednoho otevření dveří ke druhému přemísťoval potní chýší na kolečkách. Je tristní, že kdyby pražští radní z moderních autobusů nechali sběrače kovů vykuchat klimatizační agregáty pod podmínkou sloupání všech cedulek odrazujících od otevírání okének, zlepšili by komfort cestování a ještě k tomu snížili mrtvou váhu autobusů.
Jan Panocha, člen ND Praha
24.6.2026