RNDr.Jan Sedláček: Fialova vláda – kabinet plný tikajících časovaných bomb

Už velmi dlouho se nestalo, aby nastupující vláda byla už od začátku tak slabá v základech jako ta Fialova. A aby opozice měla tak silné pozice jako Babiš.

Na začátek si povšimněme zajímavé věci. U minulých vlád zpravidla platilo, že nejsilnější vládní strana v následujících volbách zcela propadla. Nečas přivedl ODS z 20 % až pod 8 % a velmi podobně skončila i ČSSD po Sobotkově vládě, jen s tím rozdílem, že tady přišel propad ještě o půl procentního bodu hlubší.

Naproti tomu ANO po Babišově vládnutí oslabilo spíše jen kosmeticky, o 1,5 %. Navzdory demonstracím odevšad (od chvilkařů až po alternativu) Babišova podpora téměř neoslabila. Příčina je zřejmá: Babiš sice vydatně štval mnohé lidi, ovšem mimo své voličské jádro (na rozdíl od Nečase a Sobotky, kteří zradili vlastní voliče). Mentalita Babišových voličů (nemyslím to urážlivě, jen konstatuji) způsobila, že vcelku v klidu přijali vládní kroky včetně tvrdých represí.

Ani nastupující vládní strany v součtu příliš neposílily oproti minulu – vládní většinu jim zajistil spíše výpadek ČSSD a KSČM ze sněmovny a také výhodnější přepočet hlasů na mandáty v rámci velké koalice. Voličské nálady tedy jsou až na detaily podobné těm při volbách 2017. Tehdy to Babišovi stačilo k tomu, aby 4 roky vládl. Nyní má v té samé atmosféře vládnout Fiala. Vskutku nezáviděníhodný úděl.

S tím souvisí další jeho patálie: vláda má poměrně slabou většinu 108 mandátů. Tato cifra je navíc rozmělněna do 5 stran, z nichž i ta nejsilnější, tedy Fialova ODS, získala jen 35 poslanců. To vytváří potenciál pro „vystrkování růžků“ ostatních koalujících stran a tím i rozsáhlé koaliční hádky a vleklou vládní krizi. Navíc pokud Piráti časem půjdou přes palubu (kterážto hrozba bude nad Fialou viset neustále), zbyde ještě křehčí většina 104 poslanců. V opozici přitom číhá Babiš v čele šiku 72 poslanců na každou chybu vládní koalice, aby ji pěkně rozmázl v (nejen) svých médiích.

A v neposlední řadě: v následujícím roce téměř jistě přijde značná bída – zejména kvůli tomu, jak EU prodražuje energie. Vláda, která v tu dobu bude u moci, si to v očích lidí „vyžere“ (pokud se nepostaví proti emisním povolenkám, na což ale ani Fiala, ani Babiš nemají koule). Paradoxně může být Babiš rád, že teď nebude ve vládě (jinak by i jeho obliba zřejmě spadla). Daleko výhodnější teď pro něj bude sedět v opozici a kochat se marnými pokusy Fialovy vlády vysvětlit nám, že ty astronomické cifry na složenkách jsou prvním krokem k našim světlým zítřkům.

Pokud se nestane něco neočekávaného, je jisté, že podpora koalujících stran brzy spadne na minimum. Těch časovaných bomb je totiž tolik, že v podstatě nemohou nevybuchnout. Předčasné volby již teď visí ve vzduchu. A jediná otázka zní, kdo ty hlasy potom posbírá.

Zda to bude Babiš (který bude mít tu nejlepší výchozí pozici) a po dalších volbách se dostaneme zase zpět, kde jsme byli doteď. Tedy žádná výhra.

Nebo zda to bude některá ze stran skutečné alternativy. Což ale pro nás znamená začít na tom rychle pracovat. Otevírá se totiž významná šance. A nesmíme nechat Babiše, aby ji využil sám.


Autor: RNDr. Jan Sedláček, místopředseda politické strany Národní demokracie a předseda spolku Národní mládež

Zdroj: https://www.necenzurujeme.cz/jan-sedlacek/2867/fialova-vlada-kabinet-plny-tikajicich-casovanych-bomb.html