Josef Hausmann: Svobodné volby kandidátů – a svobodná volba karty z kouzelníkova balíčku

Na kurzu mladých kouzelníků (Bože, to je dávno) mě učili věci, které má zřejmě v malíčku každý „demokratický politik“. To sousloví jsem dal do uvozovek, protože žádného demokratického politika neznám, jedná se tedy o contradictio in adjecto.

Na zmíněném kurzu mě učili vnucovat lidem svou vůli tak, aby si mysleli, že je to jejich vůle. Např. když mám kartu schovanou pod kloboukem, vnutím jim, aby se podívali, že není v rukávu a rukávy si okázale vyhrnu.

Iluze svobodného jednání občana se hezky demonstruje na karetních tricích, při kterých „kavka“ z publika si takzvaně svobodně zvolí kartu, zasune ji zpět do balíčku, zamíchá a já ji pak slavnostně vykouzlím. Říkám takzvaně svobodně, protože svobody tam není ani za mák.

Dodnes umím (nic na tom není) neopatrné oběti vnutit třeba červené eso nejméně pěti způsoby a pak ho mnoha dalšími způsoby zpět „vykouzlit“. Mám v záloze několik dalších způsobů pro případ, že by si červené eso nevytáhl, jak poznat, jakou kartu do balíčku před mícháním zasunul. V drtivé většině však toto záložní řešení není zapotřebí – vnutit kartu se mi většinou povede napoprvé.

No, a takhle podobně to jde ve svobodných demokratických volbách. Kouzelník, tedy finanční magnát, dá peníze na volební kampaň jen těm stranám a politikům, u nichž má záruku, že budou pískat podle jeho noty, rozuměj – umožní mu legální krádeže (další contradictio in adjecto). Proto si pořád dokola taháme červená esa, pardon, Kalousky a pár tzv. volitelných stran, protože bohužel platí, že čím více peněz, tím větší kampaň a tím vyšší šance na vítězství.

Stejně, jako kouzelníka s kartami by šlo přelstít tím, že by člověk nesáhl po kartě, kterou mu dovedně narafičil, zaprodané politické gaunery by šlo eliminovat tím, že by člověk volil tzv. obskurní straničky a nevolitelné politiky – obskurní a nevolitelné právě proto, že od vrchního óbrgaunera nedostali peníze na kampaň.

Na tuto triviální úvahu je však průměrný český volič příliš hloupý, a proto nesmrtelným Kalouskům, Babišům a Topolánkům na věky zdar!

autor je spisovatel, bojovník proti feminismu a bývalý kandidát do Senátu za Národní demokracii