Dnes jsem si pročítal internetové diskuze o plánovaném zákazu kouření v restauracích. Našel jsem tam obvyklé polemiky mezi pachateli dobra, kteří chtějí všechno jen zakazovat, a zastánci svobody podnikání, kteří chtějí nechat lidem možnost volby. Ale což o to, tohle se tam dalo čekat; co mě ale trochu zarazilo, byly některé příspěvky od zastánců toho zákazu. Ti si tam totiž stěžovali, že jim vadí kouř, když přijdou do restaurace.

Dospěl jsem k jedinému možnému závěru – tito lidé mají evidentně zhoršený zrak. Protože se jedná výhradně o nekuřáky (u kuřáků jsem se v diskuzi s tím problémem nesetkal), soudím, že je tato zraková vada způsobena nedostatkem nikotinu v těle. Divím se, že na tuto zcela evidentní skutečnost nepřišel nikdo přede mnou a že oční lékaři dosud nepředepisují místo brýlí cigarety. Přitom je to zcela jasné:

Kdyby tito lidé měli zrak v pořádku, všimli by si, že u dveří restaurace visí piktogram ,,Kouření povoleno“ – a buď by dovnitř vůbec nešli, nebo by tam šli s vědomím, že se tam prostě kouří, a pokud si tam chtějí něco dát, musejí to respektovat.

Když ovšem ti diskutéři vešli dovnitř a pak skuhrali, že tam bylo zakouřeno, je zřejmé, že tu ceduli neviděli – a mají tudíž problémy se zrakem. Proto bych jim doporučil, aby si taky zapálili. Třeba se jim (nejen) v očích rozsvítí.