Národní demokracie jako první strana v Evropě uzavřela spolupráci s ruskou stranou LDPR Vladimira V. Žirinovského. Zástupci obou stran podepsali v Praze deklaraci, ve které odsoudili EU, NATO a migraci

Zástupci Národní demokracie se v sobotu 27. dubna 2019 sešli v Praze s tajemníkem Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) pro zahraniční vztahy Valerijem Vadimovičem Voroninen. Obě strany podepsaly dohodu o spolupráci a tzv. Pražskou deklaraci.

První kontakty mezi oběma stranami byly navázány zhruba před rokem. Po roce se podařilo přeměnit je v oficiální spolupráci. LDPR má podepsánu smlouvu s politickými stranami v sedmi zemích, Česká republika a její Národní demokracie je osmá v řadě, přitom ale první na evropském kontinentu. V příštích týdnech bude LDPR podepisovat spolupráci s Čínou. Národní demokracie je tak první evropská politická strana, která uzavřela oficiální smlouvu o spolupráci se stranou, která letos na podzim oslaví 30 let a která je díky úsilí svého vůdce Vladimira V. Žirinovského od svého vzniku roku 1989 početně a bez přestávky zastoupena v ruské státní dumě, kde momentálně disponuje 39 poslanci.

Pro Národní demokracii tak je LDPR významnou a váženou partnerskou stranou, se kterou sdílí společné hodnoty – vlastenectví a obranu tradiční rodiny. Navzdory svému názvu je LDPR stranou silně nacionalistickou, slovo “liberální” nemá význam, který je mu přisuzován v dnešní Evropě, ale znamená “svobodná”.

“Cítím, že toto setkání je důležité, protože naše strana se vztahuje k odkazu Karla Kramáře, velkého slavjanofila a velkého přítele Ruska. Nejen proto chováme od počátku obnovení naší strany vřelé sympatie k ruskému národu, tím spíše, když sledujeme moudrou politiku vedení vaší země. Cítím také, že je toto setkání důležité zvláště v dnešní době, kdy v České republice je médii a neziskovými organizacemi hystericky produkována rusofobie a na Západě obecně slyšíme zvuk válečných bubnů, které poukazují na odvěkou touhu Západu po konfliktu s Ruskem. Před něčím takovým dlouhodobě varujeme,” řekl v úvodním přivítání předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš (celý text čtěte zde)

Zástupci obou stran vedli jednání v pražském hotelu Adria, mluvili o možnostech spolupráce, programových prioritách vlastních stran, o vzájemných zkušenostech ze svých zemí. V závěru oficiální části jednání byla Adam B. Bartošem a Valerijem V. Voroninem podepsána dohoda o spolupráci obou stran. Valerij V. Voronin jako atašé LDPR podepisoval smlouvu na základě plné moci od předsedy LDPR V. V. Žirinovského.

Následně došlo k podpisu i tzv. Pražské deklarace, jejíž text iniciovala Národní demokracie a ve které obě strany stvrzují svůj postoj k EU, NATO, migraci a hrozbě války Západu s Ruskem.

“ODSUZUJEME útočný pakt NATO, který je ohrožením nejen našich zemí, ale vůbec celosvětového míru, bezpečí a stability, ODMÍTÁME proces sjednocování Evropy jakožto zglajchšaltování svobodných suverénních zemí Evropy a ODMÍTÁME nelegální i legální migraci nepůvodního obyvatelstva do našich zemí ve snaze překreslit jejich demografickou podobu,” píše se v závěru dokumentu. (celý text čtěte zde)

Po oficiální schůzi ND a LDPR, výměně darů a společných fotografiích následoval slavnostní oběd, při kterém debata o spolupráci a o politických otázkách obou zemí pokračovala. Poté zástupci obou stran pozdravili účastníky Pochodu pro život, který v tu chvíli přicházel na Václavské náměstí. Valerij Voronin ocenil konání této akce i její velkou návštěvnost, jeho strana v Rusku bojuje za ochranu tradiční rodiny, což je jedno z témat, které má společné s Národní demokracií.

Následovala procházka po centru Prahy zakončená v kavárně Louvre, kde V. Voronin poskytl rozhovor korespondentovi Sputnik.cz Vladimíru Frantovi, který je jedním z kandidátů společné koaliční kandidátky Rozumných a Národní demokracie do Evropského parlamentu, podobně jako někteří další účastníci dnešní schůzky jako MUDr. Vladimír Kotek nebo předák Podkarpatských Rusínů Alexandr Gegalčij.

Alexandr Gegalčij se také před týdnem účastnil Jaltského mezinárodního ekonomického fóra 2019, kde se setkal se zástupci krymské odnože LDPR a také s poslancem ruské státní dumy za LPDR Michailem Degtjariovem či se zátupci bulharských a srbských vlasteneckých stran.

Nakladatelství ABB shodou okolností před několika týdny vydalo autobiografický spis V. V. Žirinovského s názvem “Poslední výpad na jih” (publikaci si můžete objednat zde), která popisuje životní příběh předsedy LDPR a jeho geopolitické úvahy o Rusku.