Nedělník Adama B. Bartoše (47) Formální kroky splněny, jdeme do toho. Poslední šance pro ty, kteří se nedokázali dohodnout

Přeji vám pěknou neděli. Je za námi hektický týden, protože jsme podávali kandidátní listiny ve všech krajích, což je vždy tak trochu o nervy. Mohu vám ale sdělit, že jsme to „dali“, tedy podali, což také znamená, že jsme – i díky vašim darům – byli schopni zaplatit více než čtvrt milionu, které jsou potřeba na zaplacení kaucí (19.000 Kč za kraj).

Někdo by mohl namítnout, že to je vyhazování peněz, ale když je to podmínka pro účast ve volbách, tak s tím moc nenaděláte. Takový je volební zákon. Alternativa byla nekandidovat vůbec – ale pro tu ještě čas nenastal. Pokud nás však budete volit v dostatečné míře, stát nám peníze na kauce vrátí zpět. Slouží pro něj jako pojistka, aby nekandidoval, kdokoli si zamane.

Tento týden také byl určitým mezníkem, po kterém se uvidí, kdo z těch, kteří o své účasti ve volbách jen řečnili, byli také schopni udělat patřičné administrativní kroky, bez kterých to nejde. Mnoho „vlastenců“ se do poslední chvíle hádalo, řešilo kdo, s kým a jak a nedivil bych se, kdyby ani neměli nastudován harmonogram voleb. Někteří „vlastenci“ budou možná jednat i příští týden, jakou společnou kandidátku splichtit, aniž by si uvědomili, že čas na její podání se už počítá spíše v hodinách. Jiné strany zase byly překvapeny, když se dozvěděly o kaucích, respektive o tom, že kauce 19.000,- Kč platí jen pro jeden kraj a je nutno ji vynásobit čtrnácti, pokud chcete kandidovat v celé zemi. Ano – i takoví „experti“ se našli. Asi to nakonec zaplatili, ale je vtipné, když ani po tolika letech v politice (a to i parlamentní) nevědí tak zásadní věc.

Na to, kdo nakonec kandidovat bude, si ale budeme muset ještě nějaký ten týden počkat, protože strany mohou další týden kandidátky doplňovat a další dva týdny pak bude stát kandidátky kontrolovat, než je definitivně zaregistruje. Až koncem srpna budeme vědět, kdo vše je ve hře a kdo z kola vypadl, protože nesplnil podmínky „souboje“.

Je ale možné, že už příští týden začnou nějaké další posuny, protože ti, kteří to podat nezvládli, si uvědomí, že jim teče do bot a budou se snažit ještě na poslední chvíli někde uchytit. Pokud někdo chtěl kandidovat, ale nestihl si to zprocesovat, bude se možná snažit dostat na kandidátku toho, kdo sice méně mluvil a méně se bil v prsa, ale alespoň to stihl v zákonném čase podat. Umím si představit, že bychom někomu, komu takto „ujel vlak“, hodili laso. Ale budeme si přirozeně vybírat.

Zajímavostí je, že třebaže jsme kandidátky podávali tak trochu na poslední chvíli (nebo nám to tak alespoň připadalo), přesto jsme byli jedni z prvních. To je také zajímavé. Proč s tím mnohé strany vyčkávají rovněž na poslední chvíli? Potvrzuje to můj pocit, že letošní volby jsou skutečně (i co do příprav) neskutečně komplikované, až bych řekl překombinované. Jednalo se doslova a do písmene do poslední chvíle…
Mnohde jsme také podali kandidátku dříve než Volný blok. A také víme, že Volný blok nemá plné kandidátky. Plné je zatím nemáme sice ani my, ale u Volného bloku to vyloženě překvapuje. Někdo, kdo se tváří, že je už málem vítězem voleb?

A to zřejmě není poslední novinka, které se u Volného bloku dočkáme. Příští týden se zřejmě stane něco, co na vlastenecké scéně málokdo čeká, respektive nečeká to nikdo. Pokud se tato informace potvrdí, trochu to ještě zamíchá kartami… A potvrzuje to můj odhad, že ještě na poslední chvíli budou probíhat různá škatulata…

Pokud jsou strany či spolky (případně vlastenci-jednotlivci, aktivisté), které tak dlouho jednaly, až propásly okamžik podání kandidáty, pak nastal čas, aby nyní jednaly s ANS a ND. Pokud je shledáme zajímavými, rádi je na naše kandidátky vezmeme – volná místa ještě máme. Je to poslední šance pro ty, kteří se nedokázali rozhodnout a dohodnout. Jak jsem ale už řekl, nebereme všechny. Ne totiž každý, kdo se účastní různých kulatých stolů, je vlastenec. Někdo se jich totiž účastní i se záměrem, aby se k žádné dohodě nikdy nedospělo… Myslím, že na tyto lidi už máme čuch a těmto lidem místo na kandidátce nenabízíme. Nabízíme ho těm, kterým jde skutečně o věc…

Mějte se fajn a pro zasmání zase jedna vtipná koláž z produkce cd89.cz

Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie a lídr pro Ústecký kraj na kandidátce Aliance národních sil