Nedělník Adama B. Bartoše (49) Krátké opáčko aneb Jak to letos u voleb nepoplést

Přeji vám příjemnou neděli. Minule jsem byl se svým nedělníkem příliš dlouhý a slíbil jsem vám, že vám to dnes vynahradím. Proto se budu snažit být maximálně stručný.

Co je u nás nového – myšleno v Národní demokracii, potažmo v Alianci národních sil, se kterou jdeme do voleb? Minulý týden jsme doplnili několik desítek kandidátů na kandidátní listiny, které jsme už předtím podali ve všech krajích. Znamená to, že kandidujeme ve všech krajích a všude nás – tedy naše kandidáty – budete moci volit. Jaké máme v tom kterém kraji lídry, se můžete podívat zde.

Z médií jsme se dozvěděli, že letos bude kandidovat „jen“ 22 stran, zatímco před čtyřmi lety to bylo 31. Příčinou toho jsou povětšinou koalice, do kterých se strany pospojovaly, jak o tom tady už několik měsíců píši. Z toho stran, které byly schopné postavit kandidátku v každém kraji, což je podmínkou celostátního úspěchu, je sedmnáct (ty ostatní, které postavily kandidátky jen v některých krajích, to nemyslí až tak vážně a jejich smyslem je jen jejich regionální zviditelnění – tyto strany nemá v parlamentních volbách vůbec smysl volit). Když odečteme různé obskurní strany, jejichž seznam jsme mohli v médiích číst, vychází nám, že relevantních subjektů, které mezi sebou budou soupeřit, je zhruba 13.

SPD se v parlamentu udrží, takže není třeba volit „menší zlo“ a házet to Okamurovi, „aby tam byla vlastenecká strana“. Jednak SPD není vlastenecká strana a druhak SPD vaše hlasy nepotřebuje, protože jich bude mít beztak dost. Nejen od „vlastenců“. Vlastenci tak nemusejí se sebezapřením volit nevlasteneckou SPD a mohou tyto volby konečně poslat do Parlamentu další stranu, která to – na rozdíl od SPD – bude s vlastenectvím myslet vážně. Alternativou k SPD (a potažmo vůbec k parlamentním stranám obecně) jsou tři bloky – národovecký (to jsme my), klausovský (na který ale V. Klaus kašle, protože už řekl, že bude volit SPD) a populistický.

Vezmeme to odzadu. Populistický blok se postupně vykrystalizoval v dámské trio Volfová – Bobošíková – Lipovská, jejichž maskotem je Luboš Volný. Třebaže tvrdí, že kolem Volného bloku sjednotily vlasteneckou scénu, sjednotily tyto dámy pouze velké nic, protože tvrdit o záložních stranách paní Volfové, že se „přidaly“ k Volnému bloku, je tak trochu – slovy pana VK – nehorázná drzost, neboli chucpe. I ta DSSS, která jediná mohla být vnímána jako akvizice Volného bloku, byla na poslední chvíli vypuzena a dnes Volný blok podporuje ze setrvačnosti už jen Tomáš Vandas. Volný blok je tak spíše stranou bývalých sociálních demokratů zemanovského střihu.

Klausovský blok je podobně problematický. Je to spojení stran, které se snaží zalíbit bývalému prezidentu Václavu Klausovi, ale ten o ně projevuje až ostentativní nezájem. Mladý Klaus utekl z boje dříve, než nějaký boj vůbec začal. A Klaus prezident Trikolóru také volit nebude. Není mi tak jasné, pro jaké voliče toto volební uskupení vlastně je. Zřejmě pro pár zasloužilých straníků Svobodných a Trikolóry, kteří si zaplatili místa na kandidátce.

Skutečně autentickým volebním uskupením, které se přitom nehlásí ani ke Klausovi, ani k Zemanovi, ale k národním tezím (Českou republiku chápeme především na národnostním principu, je pro nás na prvním místě a neřešíme, zda jít cestou levicových nebo pravicových řešení, protože dobré je pro nás cokoli, co je dobré pro národ) je tak kandidátka Aliance národních sil, kde jsou vedle kandidátů ANS také kandidáti Národní demokracie, republikánů, částečně DSSS vypuzené Volným blokem a máme tam i několik kandidátů Rozumných, kteří odmítají očkování, a proto nešli na kandidátku s Petrem Hannigem, ale s námi.

Vím, že se tu trochu opakuji, ale jednak je toto resumé na místě, protože kandidátky byly podány (a ukázalo se tak, kdo jen řečnil, kdo kalil vodu a kdo tak dlouho záměrně bojkotoval všechna jednání, a kdo skutečně „jde do toho“) a za druhé, opakování je matka moudrosti a budu to zde opakovat tak dlouho, dokud to bude potřeba: Letos může každý vlastenec volit podle svého srdce, podle svých preferencí, podle toho, co mu je nejbližší. Kdo má rád lízátka či svítivé kostýmky paní Bobošíkové, může volit Volný blok. Kdo má rád Miltona Friedmanna, libertarianismus nebo hedvábné šátky herního magnáta Ivo Valenty, může volit Trikolóru. Kdo má konceptuální vzdělání, rozumí procesům, které v naší zemi i ve světě probíhají a chce před nimi náš národ ochránit, volí Alianci národních sil. Tak prosté a tak jednoduché to je…

Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie a lídr pro Ústecký kraj na kandidátce Aliance národních sil

PS: A na závěr vtípek z dílny CD89.cz (nejedná se o oficiální reklamu ANS, i když s obsahem se ztotožňujeme):