Nedělník Adama B. Bartoše (77): Fiala je nebezpečný šílenec, který by měl být izolován

Úmyslně nebudu hodnotit dění na Ukrajině, ani počínání ruského prezidenta Putina. Je to válka, která se nás netýká a měli bychom v tomto konfliktu stát stranou a nevměšovat se do něj. Navíc jakýkoli jiný názor než vládní může prý být kriminalizován, vyhrožuje nám Nejvyšší státní zastupitelství. Vláda také vyhlásila nouzový stav, který politikům sice umožňuje krást ve velkém a schvalovat protilidové zákony ve zrychleném režimu, ale obyčejného občana staví do ještě obtížnější situace – hrozí mu za případný odpor drakonickými tresty.

Nikdo mi ale nemůže bránit v tom, abych zkritizoval vládu za to, co činí, protože – z mého pohledu – se naprosto zbláznila, zdiskreditovala a měla by okamžitě odstoupit. Níže se pokusím popsat, proč si to myslím:

Situace na Ukrajině je samozřejmě tragédií pro ukrajinský lid, ale i pro nás všechny, protože důsledky poneseme i tehdy, kdybychom se do situace nevměšovali.

Jenomže vláda se pustila do dobrodružství, které nás může přijít (a už přichází) hodně draho. Nedosti na tom, jaké trable nám z této mezinárodní situace plynou, Fialova vláda nás ohrožuje na majetku a dokonce na životech, místo toho, aby – jak se od vlády očekává – práva a zájmy nás, občanů, hájila.

Situace je tak vážná, že i kdyby od této chvíle Fiala už konečně držel hubu a přestal si hrát na kovboje, stejně to už posral tak, že to všichni odskáčeme. Nejprve sankcemi, kterými jsme chtěli „vytrestat“ Rusko (ale vytrestáme jimi v prvé řadě sami sebe), v druhé fázi pak ruskými protisankcemi, které – jistojistě – přijdou. Střelili jsme se tak nejen do jedné nohy, ale rovnou do obou. Fiala se ale – bohužel – nemírní a dále si sní svůj vlhký sen, ve kterém se zřejmě stává českým Banderou. Hrrr na Rusa. Zastavme Putina.

Vláda tak doslova hazarduje s bezpečností občanů. Na Ukrajinu poslala další zbraně (po dvou zásilkách, které jsem zmiňoval minule, je tu další – za 17 milionů), vyhlašuje další sankce, vede agresivní rétoriku, jako kdyby byla sama ve válce (jako kdyby náš Péťa chtěl trumfnout Volodymyra v tom, kdo je větší rusobijce), umožňuje českým dobrovolníkům, aby šli na Ukrajinu střílet Rusy, což je – i podle mainstreamových odborníků – něco, co z naší země činí účastníka konfliktu. Jinými slovy, Fialova vláda dráždí, provokuje, zesměšňuje a ponižuje jadernou velmoc a evidentně si to užívá, aniž by řešila, jaké to bude mít důsledky.

Tady se nabízí otázka, komu Petr Fiala vlastně líže boty. Vzhledem k jeho minulosti (příklonnost k landsmanšaftu, Posseltovi, Otto von Habsburkovi, Kalergiho Panevropa, jejíž moravskou pobočku řídil apod.) jsem ho vždy vnímal jako německou loutku, která má v našem „protektorátu“ udržovat pořádek. Toho týpka ale evidentně řídí ještě někdo jiný, protože ani v zájmu Německa není to, co Fiala nyní předvádí. Kdo tedy Fialu vodí, kdo ho vydírá, koho musí poslouchat a proč? To je první vsuvka, než budeme pokračovat. Druhá vsuvka – je samozřejmě jasné, že Fiala není jediný šílenec. Prášky na uklidnění by měla dostat ministryně obrany Černochová, kazajku by potřebovala schizofrenicky rozdvojená Pekarová s Adamovou a klecové lůžko by slušelo ministru vnitra Rakušanovi, protože i on je pro občany nebezpečný. Jenomže aby se zklidnili všichni ti váleční štváči z médií, neziskovek, think-tanků, ministerstev či oživlé zombie, které povstaly z politických hrobů, na to by nestačily ani celé Bohnice. Museli bychom v Letňanech postavit hned několik zbrusu nových polních pavilonů pro duševně choré.

Vždyť jak jinak, než jako duševní chorobu, diagnostikovat chování naší vlády? V době, kdy už tak hrozí hyperinflace a zdražování energií a všeho, nedostatek materiálu a zboží a do budoucna tak ohromná ekonomická krize, je současné počínání vlády na úrovni vlastizrady. Vládu tu přeci nemáme od toho, aby bojovala proti Rusku, nemáme ji tu od toho, aby podporovala spor, který mají Ukrajinci s Ruskou federací, ale máme ji přece proto, aby hájila naše zájmy, zájmy tohoto národa. Co to znamená? Zajistit bezpečí a ekonomickou stabilitu, tedy to, aby se náš národ mohl rozvíjet, prosperovat, aby byl zachován. Přesně tak, jak to dělá Viktor Orbán, který se odmítá do ukrajinsko-ruského konfliktu míchat, odmítá na Ukrajinu posílat zbraně apod. To je státnický postoj, protože provokovat Rusko, jak to činí česká vláda, není žádné velké hrdinství. I NATO s USA v čele stojí obezřetně stranou, což není dáno jejich zbabělostí, ale vychcaností: protože vědí, že čeští, polští či slovenští „užiteční idioti“ odvedou špinavou práci za ně. USA nechtějí bojovat proti Rusku, oni jen chtějí poškodit vztahy mezi zeměmi Evropy a vztahy mezi Evropou a Asií, ideálně tak, aby případné konflikty zůstaly jen na evropském kontinentu. Proto najednou dávají od Ukrajiny ruce pryč, i když k jejím hranicím ještě nedávno nasunovali hromady vojenské techniky. Vždyť jestli v tom Američané nechali Ukrajince poté, co je tak parádně vyhecovali, nemůžeme čekat, že by nás podpořili ve chvíli, až si RF začne vyřizovat účty i se všemi ostatními, kteří jí okopávali kotníky (a tedy i s námi). Jako bychom to přitom už nezažili – v roce 1968 to nebylo jinak a Maďaři v padesátém šestém také marně čekali na pomoc Západu. Západ se prostě vždy zachová stejně, jen našim politikům to vždycky dojde až se zpožděním.

A tak cena benzínu a nafty roste nejen každým dnem, ale doslova po hodinách, ale česká vláda proti tomu nic nedělá, i kdyby mohla. Dokonce se ještě navíc chlubí tím, že „jsme Ukrajině poslali 18 cisteren benzínu a nafty“. Je to přesně tak, jak řekl ombudsman Křeček – vláda pomáhá na úkor vlastních občanů, pomáhá Ukrajincům, ale na Čechy, Moravany a Slezany kašle. Těm vyhrožuje gumovými zákony, deptá je nouzovým stavem, ale prchajícím Ukrajincům nabízí služby, jakých našinec nikdy nedosáhne (o tom třeba zase příště). Aneb, jak někdo v jedné diskuzi na zakázaném opozičním médiu poznamenal: „Nevíte prosím někdo, kdy bude koncert pro nás Čechy, abychom měli na naftu a na poplatky?“

ODS si dokonce přebarvila logo na žlutomodré. Chápete? Oni se tím už ani netají, pro ně je Ukrajina na prvním místě. Podívejte se na facebookový profil ODS – a budete mít pocit, že ODS je něco jako AZOV. Není to česká politická strana, ale nějaká militantní bojůvka, jejíž veřejní představitelé by nejraději stříleli „ty zlé Rusáky“. Nevím, co pan Fiala hraje po večerech za počítačové střílečky, ale tohle není počítačová hra, pane premiére. Vraťte se do reality. Někdo by měl udělat psychologický rozbor Fialovy osobnosti, protože profesor a akademik, který se vzrušuje válečnou rétorikou a který místo služby českým občanům touží „zastavit Putina“, je – slovy „klasika“ – šílenec, který by měl být izolován.

Protože – cena benzínu a nafty bude asi to nejmenší, co nás bude trápit, pokud Fiala vyprovokuje jadernou velmoc k nějakým odvetným opatřením vojenského typu. A i kdyby si už Fiala po mém komentáři sebekriticky uložil bobříka mlčení, některé skutky a některá slova už stejně neodčiní. Jakmile by ukrajinsko-ruský konflikt hypoteticky přerostl v oficiální válku mezi Ruskem a Západem (což se může stát snadno, pokud si někdo jako Fiala bude hrát na vojáky), jsme v háji. A není tu nikdo, kdo by situaci diplomaticky vyřešil, protože i ti, co byli vůči Rusku pozitivně naladěni, jako M. Zeman či V. Klaus, se nechali dotlačit do kouta a provádějí veřejnou sebekritiku nevídaných rozměrů (zvláště poslední článek V. Klause pro Neviditelného psa je ukázkou sebemrskačství, Klaus se v něm staví do pozice Fialy a volá po odstranění Putina).

Kdyby vláda chtěla ukončit tragédii Ukrajiny, volala by po diplomatickém jednání, volala by po příměří, naléhala by na ukrajinského prezidenta, aby zasedl k jednacímu stolu. Neposílala by zbraně na Ukrajinu, které konflikt jen prodlouží a připraví o životy další stovky lidí. Fialova vláda a všichni ti, co jí mediálně i jinak přisluhují, má na rukou krev Ukrajinců.

Do toho všeho se vláda chová „agresivně“ i vůči svým vlastním občanům. Podle mého odhadu 30 procent až 50 procent národa nesdílí nadšení z euro-atlantického směřování naší země. Vůči těmto lidem (ale i vůči všem, kteří si hledají informace sami a snaží se utvořit si svůj názor na základě více zdrojů) vláda vyhlásila doslova kybernetickou válku tím, že jim vypnula zdroje informací, na které tito lidé byli zvyklí. Místo aby ocenila, když se lidé ve změti informací a dezinformací snaží najít pravdu, naordinovala nám všem svoji jedinou verzi, čímž přemýšlivější část veřejnosti psychicky utlačuje, neboť ji degraduje na úroveň tupého stáda. A nejenže nám bere informační zdroje, ale brání nám i v prezentaci našich názorů, když nám skrze Nejvyššího státního zástupce vyhrožuje odnětím svobody za jiný než oficiálně uznaný názor. Spolu s tím jde ruku v ruce „hon na čarodějnice“, který už začal a který bohužel nebere konce, ale naopak nabírá na obrátkách. Vracejí se ceny, vypovídají se smlouvy, dohody, spojenectví, partnerství, závazky, ocenění, vyznamenání, pomníky, to vše dokonce retroaktivně, takže lidé jsou trestáni a pranýřováni i za názory, které měli před „ruskou invazí“.

Aby toho nebylo málo, vláda vyhlásila nouzový stav. Může mi někdo vysvětlit, k čemu ho vláda opravdu potřebuje? Proč kvůli „efektivní podpoře uprchlíků“ musí vyhlašovat nouzový stav? Není to náhodou tak, že vláda je tak nadržená na nouzové stavy, které okoukala od Babišova kabinetu, a že když je nemůže vyhlásit kvůli covidu, najde si jakoukoli jinou záminku? Není to náhodou tak, že se to vládě náramně líbí – protože občany může ještě přísněji trestat a přitom všem mohou politici snáze krást a snáze schvalovat zhovadilé zákony? Není to náhodou tak, že se vládě líbí terorizovat a stresovat vlastní obyvatelstvo neustálými zákazy a omezeními? Sotva pominula hysterie kvůli covidu a na pár dní jsme se trochu nadýchli, už tu máme další nouzový stav, abychom náhodou nevyšli ze cviku? Připadá vám to normální? Mně tedy ani náhodou. Je to zneužívání pravomocí, je to vydírání občanů, je to strašení občanů, je to útisk, nátlak, je to zneužívání výjimečného institutu, který je určen pro výjimečné situace. Tou ale není válečné střetnutí dvou armád, byť země, na jejímž území ke střetu dochází, je od nás relativně nedaleko. Kolik válečných konfliktů na světě probíhá a nikdy jsme kvůli nim nouzové stavy neměli. S nouzovým stavem by se mělo šetřit, ale my ho máme skoro každý měsíc, a to, ať je u moci vláda taková nebo maková. A občan pociťuje jen bezmoc…

Do toho všeho se vytvářejí seznamy nepřátel – seznamy webů k vypnutí, seznamy lidí, kteří jsou údajně „kremelskými hlásnými troubami“, kterou mám být údajně i já. To bylo povyku, když jsem dělal seznamy havlistů a dalších skupin, ale dnes dělají havlisté seznamy nás, svých nepřátel, a to dokonce na nejvyšší úrovni – na úrovni vlády, na úrovni ministerstva vnitra. – viz zde a zde

Navzdory těžké době vám přeji klidný týden

Vlasti a míru zdar!

Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie