Nedělník Adama B. Bartoše (95): O kyselých okurkách a nejen o těch

Toto léto není o zprávy nouze, takže žádná okurková sezóna nehrozí. Zuří válka, inflace, požár v Hřensku a opičí neštovice. Psát o nevážných věcech se proto může zdát být trochu lehkomyslné. Ale snad si to mohu dovolit alespoň teď o prázdninách. Vždyť jsem se vás během roku nastrašil už dost – covidem, Fialou, drahotou a všelijakými nesvobodami. Snad žádný můj nedělník není prost nějakých hrozných zpráv, závažných události a vážných úvah – proto tedy dnes tak trochu netradičně. A nevážně. Zkrátka okurkově.

A tady je první nakládačka. Zeman je zase Židem. Nedá mi to, abych to neokomentoval, protože že je Zeman Židem, to víme už od roku 2015, kdy to vyřkl poprvé. Proč má ale potřebu to říkat znovu? Jistě, je to originální politické provolání (i když originální zas až tak ne – je to vlastně jen parafráze Kennedyho výroku o tom, že je Berlíňan), ale při prvním Zemanově použití se to za dobrý bonmot označit dalo. Kdekterý havlistický politik si asi v tu chvíli trhal vlasy, že ho to nenapadlo prvního. Ale se Zemanem se v bonmotech nedá soupeřit. Proto poněkud překvapuje, že při červencové návštěvě izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga nevymyslel nic nového a použil už toto otřepané klišé. Podruhé to už tolik nepůsobí, ba spíše naopak – mohli bychom si myslet, že to už Milošovi tolik nepálí, nemyslí. Třeba zapomněl, že už to použil a chtěl tím překvapit, ale nevyšlo to. Stařecká demence? Biden podává ruku neviditelným entitám a český prezident stále prohlašuje, že je Židem. No nic. Ale nakládačka je to dobrá. Je to dobře naložené – nebo uleželé? Minimálně už právě těch 7 let, co ty dva identické výroky dělí. A co si budeme říkat, Izraelcům tyhle nakládačky chutnají. Ostatně, i sám izraelský prezident je dobře naložený – pokud vám jméno Herzog zní povědomě, nemýlíte se. Prezidentem Izraele byl totiž i jeho tatík, Chajim Herzog, a to v letech 1983-1993. I Izraelci mají dobré okurky…

Druhá nakládačka je v sladkokyselém nálevu. A vypadá to na spiknutí, protože je to až moc náhod – považte sami. Jen o 11 dní dříve, než se Zeman prohlásil za Žida, se v českém Senátu tchajwanský politik Jou Si-kchun prohlásil za Čecha. Obě události dělilo jedenáct dní, jak jsem už napsal. To není samo sebou. Tady něco smrdí. To už totiž postrádá vtip úplně. Touto frází se totiž naznačuje, že stojíte za někým, kdo trpí – buď Berlíňané za Berlínskou zdí nebo Židé za holokaustu nebo při ostřelování z Gazy, ale čím trpí Čech, aby se za něj Tchajwanec tak ostentativně stavěl? Nebo ví Tchajwanec něco, co mi nevíme? Nebo tím chce vyjádřit sympatie k Fialovi, který hrdinně vede svoji válku s Putinem? Myslí si Tchajwanec, že jsme všichni národ složený z Fialů a že všichni svorně nenávidíme Rusa a chceme zatočit s jeho prezidentem? Třeba to na nás oceňuje – jak morální, slušný a šlechetný, udatný je ten malý národ… Nevíme a nechám to na úvahách ctěného čtenáře…

Nakládačka třetí je hodně kyselá. To znamená, že se vám při její konzumaci zkroutí obličej. Pokud vám ta předchozí přišla ještě sladkokyselá (to je přece hezké, že se představitel malého asijského národa zastává Čechů), při této třetí nakládačce se budete pořádně ksichtit. Poznáte totiž, že Tchajwanec si Čechů nijak extra neváží, on pouze vrací „laskavost“. O co jde? Dříve, než byl Tchajwanec v Čechách, byl Vystrčil na Tchajwanu. Víme, že? Pamatujeme si to. Jel tam provokovat Čínu a kdesi cosi. A v tamním projevu řekl větu, za kterou mu aplaudovali Tchajwanci i Financial Times. No, hádejte, jakou. Můžete třikrát. „Jsem Tchajwanec,“ řekl Vystrčil.

Malá rekapitulace – máme prezidenta, který je Židem, předsedu Senátu, který je Tchajwancem a předsedu vlády, který je nejspíše Ukrajincem. Pravda – Petr Fiala ještě otřepanou Kennedyho parafrázi ve vztahu k Ukrajině sice neřekl, ale jakoby se stalo. Pro Ukrajince maká víc než pro Čechy a všichni víme, že je to spíše jejich premiér, než náš. Podle mne je jen otázkou času, kdy Petr Fiala prohlásí, že je Ukrajincem… A vlastně to ani není potřeba, protože to za něj řekl Voloďa Zelenský, když byl v telemostě v Praze letos na jaře. I Fiala tam tehdy na tom pódiu stál. Vy všichni jste Ukrajinci, řekl tehdy a opět parafrázoval známý výrok Kennedyho. Jen se nás neptal, zda s tím souhlasíme. Všechny nás šmahem označil za Ukrajince – a hotovo. Je naloženo, můžeme zavářet. Nebo spíše – máme zavařeno. Pokud my jsme Ukrajinci, je s námi Amen, až na nás vletí Rus. Asi proto s námi prozíravě dopředu soucítil tchajwanec, věda, že budeme za svoji odvahu pykat jako Hus na hranici…

Ale pojďme dále v našem ochutnávání okurek. A dost už nakládaček, teď dáme nějaké hadovky. Pořádné, dlouhé, a z jejich odřezků si můžete vytvořit ozdravnou kúru pro kůži na obličeji. Jako Vystrčil. Vystrčil totiž není jako Zeman, který má vše promyšlené a svůj výrok o tom, že je Židem (alespoň ten první), určitě dlouho vymýšlel a promýšlel. Vystrčil o tom sice také dlouho přemýšlel, ale vůbec to nebylo z jeho hlavy. Prostě mu to poradili a jemu se to zalíbilo – jakože ten jeho projev bude světovej. A víte, jak to vím? No vždyť to psali na SeznamZprávy. Tam se totiž můžeme dozvědět, že si Miloš (ne Zeman, ale Vystrčil) na dva dny zrušil program, aby mohl psát „zásadní projev“. A požádal hned tři kolegy, aby mu s tím píchli. A aby to byl světovej projev, tak prej, ať mu tam hoděj hlášky z těch nejlepších světovejch projevů.

„Pro inspiraci jsem kolegům zadal, ať mi vytáhnou legendární citáty z patnácti nejslavnějších světových projevů,“ říká Vystrčil.

Jak to dopadlo, víme. Konkurence byla velká, ale nakonec to nebyly „krev, pot a slzy“ ani „mám sen“, ale „jsem Berlíňan“. A v tu chvíli Miloše osvítil duch svatý a bylo to venku. Takže tady to nebylo nijak ložené, naložené, zavařené a uleželé, tady to bylo takové hrc-frc-prc. Vyberte mi něco, co je hezký, co je hodně sexy, já to tam použiju. A aby toho nebylo málo, Miloš se dokonce svého nápadu sám zalekl a ještě se kolegů ptal, jestli nepřestřelil.

První návrh projevu pak poslal tajemníkovi Kostkovi a mluvčí Nguyen s dotazem, jestli výrok „jsem Tchajwanec“ už přece jen není moc. „Oba jsme mu hned nadšeně řekli, že se nám ten nápad líbí a že to je trefná pointa projevu,“ vypráví kancléř Kostka.

Hele, vole, to je dobrý, to tam nech, z toho se poprděj Tchajwanci i Číňani…

Takže proto ta hadovka. Tak trochu vylepšení face-liftu. Vystrčil si na čelo a na tváře nalepil šlupky z okurek, aby se mediálně vylepšil. V hlavě nic, konceptuálně tupý, ale když ve správný okamžik řekne správnou hlášku, třeba to zabere. Zabralo. Tchajwanci tleskali vestoje, česká liberální média pochvalovala, Vystrčil se dmul a užil si svých pět minut slávy. A ještě mu to Tchajwanec po pár letech letos oplatil – že je prý Čechem. Takže rekapitulace číslo dvě: Tchajwanec neřekl slavnou parafrázi Kennedyho výroku proto, že by si Čechů vážil, ale že to prostě „vrátil“ Vystrčilovi. Vrátil mu laskavost.

Aby tento nedělník nebyl příliš dlouhý, vynecháme naše bádání na téma, kým se prohlásil český předseda Sněmovny, ale když víme, že jím je Adamová-Pekarová, ani moc pátrat nemusíme. Tam je to dané. Ta se zase ráda nechává fotit s vlajkami cizích států, čímž říká totéž. Po internetu kolují vtipné koláže z fotografií, kdy pózuje tu s vlajkou Izraele, tu Tibetu, tu homosexuálů, tu Ukrajiny – no prostě klasika…

Takže rekapitulace číslo tři. Máme prezidenta Žida, předsedu Senátu Tchajwance, premiéra Ukrajince a předsedkyni Sněmovny, která – pěkně progresivně – nemá jen jednu identitu, ale hned několik – je Ukrajinkou, Tibeťankou, Židovkou, lesbou, no prostě vším, co vás napadne. Tchajwankou jistě taky.

A můžeme se těm našim politikům divit? Je to trapné, kýčovité a ohrané, ale furt to zabírá. Média to milují a jejich konzumenti taktéž. A je to tak i v zahraničí – vzpomeňme jen na Je suis… Já jsem to a to. Začalo to „Je suis Charlie“ (v odkaze na Charlie Hebdo), pokračovalo přes všechny možné je-suis, jaké by vás kdy napadly, až po dnešní „Je suis Ukraine“.

A teď přichází okurkový salát. Všechno smícháme dohromady a vytvoříme konspirační teorii. „Je suis Charlie“ se začalo používat po 7. lednu 2015. Miloš Zeman svůj výrok o tom, že je Žid pronesl 15. března – 2015. Vypadá to, že i Miloš Zeman „opisoval“. Že nebyl první… Ale to už dnes nikdo nezjistí a je to vlastně i jedno.

Zakončit bychom mohli snad jen tím, že pokud má někdo právo používat tento výrok, pak je to především synovec J. F. Kennedyho – Robert F. Kennedy Jr. A také ho používá. Když byl hlavním řečníkem na obří proticovidové demonstraci v Německu v roce 2020, přesně toto tam řekl. Dnes to už nedohledám, ale vím, že jsem to poslouchal na videu a utkvělo mi to v paměti. Tak mi věřte.

A to už je z dnešního okurkového nedělníku vše

mějte se krásně a…
…zůstaňte Čechy / Moravany / Slezany

Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie