Nedělník Adama B. Bartoše (IV.): Landa v rouše beránčím

To se zase ke mně jednou donesla zpráva, že Daniel Landa na Vyšehradu cosi vyhlásil. Vzpomněl jsem si, jak jsme před lety pořádali na Vyšehradě Tábor lidu, a také jsme tam skládali jeden slib. A shodou okolností jsem se tam zase nedávno procházel s mými dětmi a říkal si, jak je tu pěkně. Dobře si vybral, ten Landa, že tu bydlí. A na tu svoji demonstraci-nedemonstraci to neměl vůbec daleko.

Tak jsem si tu demonstraci-nedemonstraci vyhledal na YouTube a pustil si ji ze záznamu Raptor TV. Landovi se nedá upřít, že dokáže zahrát rozhněvaného muže, co má všeho dost a chce se vší té nespravedlnosti postavit tváří v tvář. Problém je jen v tom, že to působí právě jen dojmem hry, představení, muzikálu. Nedá se mu také upřít, že umí hezky zazpívat husitský chorál. Problém je jen v tom, že ho nemyslí vážně, že ho myslí pouze jen jako interpret, zpěvák, hvězda šoubyznysu.

Ostatně, víc věcí mi u Landy přijde hraných a nebo možná sice upřímných, ale – naivních. Hraní si na řád (Ordo Lumen Templi), jeho „dračí“ vize, co vše bude dělat pro mládež apod., a nakonec se z toho vyklube jen to, že Daniel chce prožít ještě nějaká další dobrodružství, která ještě nezažil (plavat na žralokovi, provozovat další bojové sporty, jezdit rally apod.). Nebo jeho faux pais s černým kohoutem a kouzelníkem „Žito“ na Zlatých slavících a zase projekt, který halasně začal, aby potupně skončil fiaskem. Navíc znám lidi, co měli možnost s Landou opakovaně a delší dobu mluvit a tak nějak mi potvrzují, co jsem si dlouhou dobu myslel – že je Landa naivní. Viz jeho snaha angažovat se v Afghánistánu – proč proboha? Nebo tam šlo o byznys, jak nedávno spekuloval Aeronet?

Ale o tom jsem vlastně psát nechtěl. Chtěl jsem psát o tom, že mezi všemi těmi drsnými týpky, vesměs motorkáři, ale nejen jimi, které ohlášení Landovy „přísahy“ na Vyšehrad přitáhlo jako světlo světlonoše, mezi těmi holohlavými, potetovanými a do kůže oděnými vlastenci, kterých si ale (aby bylo jasno) vážím, protože si myslím, že právě na nich budoucnost této země také závisí, působil jako pěst na oko – Karel Janeček. V buzerantsky fialovém tričku, s poťouchlým, nebo spíše rozpačitým, úsměvem – zřejmě mu samotnému nebylo příjemné, mezi jakými lidmi se nachází nebo co by mu někteří mohli říci, kdyby ho poznali a kdyby věděli, proč tam je a o koho se jedná. Jenže čeští vlastenci (nejen Landa) jsou někdy hodně naivní a moc důvěřiví. Stačí jim málo – když jim něco slíbí Japonec, běží za Japoncem, když jim mladý Klaus na billboardu řekne, že „chce chodit i nadále na pivo“ (ale z EU vystupovat nechce), tak běží za mladým Klausem (i když starej Klaus, se kterým je mladej jedna ruka, je jeden z těch, kdo za ten svrab, do kterého se naše země dostala, nese hlavní zodpovědnost), a když jim Landa hezky zazpívá, tak poběží za Landou, i když ten už dávno není „bílý jezdec“, ale spíše „krysař“ ve službách podivných figur. Druhá potíž s „českými“ vlastenci je ta, že někdy není jasné, jakou zemi vlastně považují za svoji vlast. Ale to by bylo na dlouhé povídání, i když i k tomu se někdy dostanu.

Zpátky k Landovi, ale hlavně – k Janečkovi. Landa se dušoval, že toto setkání není politické, ale jako sláma z bot všude čouhala snaha, aby z toho v budoucnu něco politického bylo. Zmíněná přísaha se ve formě petice hromadně na Vyšehradě podepisovala, Karel Janeček stran toho běhal kolem stánků, jakoby kontroloval, kolik už podpisů mají, a Landa se nechal slyšet, že je jejich cílem, aby jich bylo co nejvíce, aby to „bouchnutí do stolu“ bylo pořádně slyšet. Jinými slovy, vše vypadá, jakoby se zde formovala nějaká nová strana, nebo spíše hnutí, zatím neformální, které se má ale zformalizovat, nejspíše do roka a do dne, aby se mohlo účastnit příštích voleb. Landa bude tváří, ale v pozadí tomu bude šéfovat – Karel Janeček.
Nezapomínejme na to, že Landa už jednou Janečkovi podlehl (zase ta naivita) – to když nakráčel jako onen kouzelník Žito a na „slavících“ říkal nějaké nesmysly o tom, jak si Janečka váží, jak ho bude bránit a jak si posvítí na každého, kdo by na Janečka chtěl vztáhnout ruku. Úplně mimo, říkal jsem si tehdy, protože o Janečkovi jsem psal mnoho článků a vím, že to je člověk přinejmenším podivný – jak po lidské stránce (okultismus, šamanství, magie), tak po stránce společenské a politické (spekulace, že může být něčím nastrčeným bílým koněm nebo agentem americké ambasády apod.). Jeho snaha vlomit se do vysoké politiky se svým návrhem volebního systému a svými pouťovými besedami na téma „Hodnoty“ – možná si to na to ještě někdo vzpomene…

Já si vzpomínám velice přesně, jak se na jedné takové debatě Karel Janeček nechal slyšet, že aby všechny ty „zjedy“ z politiky dostal pryč, založí „dvě strany“, „jednu levicovou, jednu pravicovou“. Pak se nějaký čas zdálo, že Janeček navždy ze scény zmizel, když navzdory svému úsilí a zajisté nemalým finančním prostředkům kýmsi do této kampaně nasypaným, jeho plány přišly vniveč.

Jenže právě teď má někdo zájem Janečka znovu aktivovat. A protože Janeček sám davy netáhne, vsadil na už osvědčenou spolupráci s naivním Danielem. Ty budeš tváří nového projektu, založíme novou vlasteneckou stranu… Janeček ví, že to teď „jede“, že na vlastenectví a populismus lidi slyší.
Na Vyšehradě jsme byli svědky dalšího pokusu oblafnout české vlastence. Nezlobím se na nikoho, kdo se šel na Vyšehrad podívat. Ale důrazně nabádám k obezřetnosti, protože když se kolem toho motá Karel Janeček, smrdí to pekelnou sírou na míle daleko…

Někdo namítne, že zasévám nějakou zášť a nepřátelství, že kádruji apod. A že bychom se měli spíše spojovat. Ale i to je ten naivismus – ano, snažíme se spojit s těmi, kteří o to zájem mají (Rozumní, ANS, republikáni), a kteří mají s námi společný program, ale spojovat se se stranami, které si na vlastenectví jen hrají, není účelné. Bylo by to spíše hloupé a naivní. Roli hloupých a naivních nechejme hloupým a naivním. Landovi a podobným…
Někdo řekne, že jde o žabomyší války a že to raději hodí někomu, kdo „má šanci se tam dostat“. A že jde o malichernosti, protože chleba stejně levnější nebude a že on potřebuje práci, odpovídající mzdu, zkrátka sociální jistoty. Jenže nemylme se – pokud přijmeme „vůdce“, kteří jsou jen mluvky a nemyslí to vážně, kteří jsou jen loutkami podivných lidí okolo, nic se nezmění. Chleba bude dražší, mzda nižší, sociální jistoty žádné a jediné jistoty, které budete mít, budou ty, že vás za vaše názory zavřou nebo vám Antifa vystřelí mozek z hlavy, když řeknete, že na všech životech záleží nebo že Covid je podvod.

Jsou před námi krajské volby, ale důležitější volby budou za rok. Jako předseda Národní demokracie vás už nyní žádám o podporu ve volbách v roce 2021 a o váš hlas pro kandidátku Rozumných, na které najdete nejen kandidátky Národní demokracie a Rozumných, ale i dalších národoveckých stran, jako je Aliance národních sil, republikánů apod. Potřebujeme vytvořit silný volební (a voličský) blok, který bude alternativou nejen ke zkorumpovaným zavedeným politickým stranám, ale i alternativou k SPD, která hlasy voličů zradila, stejně jako k Trikolóře (proč je Trikolóra podvod, o tom zase v některém z mých příštích textů) či k Janečkově–„Landově“ straně.