Nedělník Adama B. Bartoše (VI.) Vnitro tápe stran extrémismu

Sem tam nahlédnu na stránky ministerstva vnitra, zda se zatím v mezičase nevyloupla nová čtvrtletní zpráva o extrémismu. To téma mne zajímá, protože kvůli tomu, že nás eviduje jako extrémisty, vedeme s ministerstvem vnitra už léta soudní spor. A zajímá mne také proto, že každá taková zpráva je snůškou nesmyslů, blábolů, polopravd, domněnek a smyšlenek, zkrátka šlendrián nějakého zbytečného úředníka „kachlíkárny“, u které se při jejím čtení dílem bavím a dílem rozčiluji.
V poslední době ale, zdá se, má ministerstvo vnitra se zpracováním této zprávy problém. Začalo to už dříve – zpráva vycházela každé čtvrtletí (byť se zpožděním), avšak v roce 2019 vyšla zpráva za 2. čtvrtletí (duben – červen) až 8. srpna. Zpráva za 3. čtvrtletí nevyšla vůbec a ministerstvo vnitra to nakonec vyřešilo tak, že netradičně zveřejnilo (až 23. ledna 2020) zprávu za celé druhé pololetí 2019 dohromady (tedy dvě čtvrtletní zprávy spojilo do jedné). Buď extrémismu bylo málo a nebylo o čem psát, nebo nebylo jasné, co mezi extrémismus počítat a co ne (a byly o tom spory), takže se to nakonec sfouklo jednou souhrnnou „výročkou“.

A co rok 2020? Tápání úředníků ministerstva vnitra evidentně pokračuje. Letos nevyšla žádná čtvrtletní zpráva, ale ani půlroční. Letos zkrátka o extrémismu nevyšla dosud zpráva žádná.

Radovat se by bylo předčasné, státní mašinérie vlastence (které kdovíproč označuje za extrémisty) trestá i nadále a mám pocit, že stále více, ale je to právě formulování výročních zpráv, jakkoli již dříve nekvalitních a odfláknutých, které jí poslední dobou nějak nejde.

Někdo by si mohl myslet, že důvodem je zaneprázdnění Covidem a že „červená mikina“ má důležitější věci na práci, ostatně, červená mikina se nedávno oženila s bývalou ódéesačkou, co kdysi dělala pro Topolánka (takže vidíme, že politika je pěkný bordel), navíc byli určitě na líbánkách, hádal bych, že na Aspenu, takže minimálně v tomto ohledu by si jeden mohl myslet, že rudá „mikča“ nestíhá – ale nenechme se mýlit. To nebude ten pravý důvod. I když stát neplní své funkce, na nedůležité věci (buzeraci občanů) si vždy čas a prostředky najde. Však je také buzeruje. Jen ty veřejné výstupy, kterými to pak obhajuje, mu činí stále větší potíže.

Není žádným velkým tajemstvím, že dřívější zprávy o stavu extrémismu vyvolávaly spory mezi vládou a hlavou státu nebo mezi vládou a poslaneckou sněmovnou. Jak by také ne, když zmiňovaly i SPD, což se nelíbilo (vedle SPD) ani Miloši Zemanovi, takže i v mediálním mainstreamu několikrát probleskly zprávy o tom, že se zveřejněním zprávy se otálí, protože toto „politikum“ přirozeně působí na politické scéně různé rozepře, spory, vyjednávání, smlouvání a nejspíše i licitování o konečné verzi „zprávy“.

To samo o sobě už mnoho vypovídá o její „objektivitě“. Lobbuje-li prezident za to, aby SPD (v době, kdy na ni spoléhal) ve zprávě nefigurovala, můžeme si klást otázku, není-li tato „zpráva“ jedním z politických nástrojů, kterými ten, kdo ovládá vnitro (toho času „rudá mikča“, která chtěla za každou cenu do vlády, jestli si ještě dobře vzpomínáte), pokřivuje diskreditací nepohodlných politický „trh“, ovšem jen do chvíle, dokud se „napadeného“ někdo nezastane. O objektivitě nemůže být tedy ani řeči, je to celé jen klacek na nepohodlné, nebo předmět zmíněného kupčení. Národní demokracie bohužel nemá žádného významného přímluvce, který by dovedl zprávy MV ovlivnit v její prospěch, a proto to vždy „odskáčeme“.
Určitě se shodneme na tom, že ve zprávě o extrémismu nikdy neměla figurovat ani SPD, a to z jednoho prostého důvodu. Platí-li předpoklad, že co je „vlastenecké“ a „pronárodní“, to MV považuje za „extrémistické“, SPD nikdy nemůže být extrémistickou, protože vlasteneckou ani pronárodní stranou není, tím méně protisystémovou – je totiž stranou naprosto mainstreamovou, vlastenecké a národovecké voliče naopak vždy a dokonale zrazující. Navíc – s každým dalším uplynulým měsícem – se SPD dramaticky mění, protože dochází k její naprosté infiltraci a přeměně ve stranu systémovou, v jakési „béčko“ ČSSD. Kdo pozorně sleduje dění na politické scéně, vidí, že dochází doslova k úprku předáků ČSSD do SPD, a to nejen řadových členů, ale i vysokých funkcionářů či dokonce poslanců, ale vypadá to, že i bývalých ministrů vnitra za ČSSD, jakým je například předchůdce rudé mikiny Martin Pecina, který poslal SPD sponzorský dar dvacet tisíc korun. To nasvědčuje tomu, že se v blízké době chystá jeho přestup a kandidatura za tuto stranu. Nebo máte jiné vysvětlení pro to, že ministr vnitra, za jehož úřadování se zavírali „extrémisté“ do vězení, sponzoruje nemalým darem stranu, která ještě nedávno v seznamu extrémistických stran (byť nezaslouženě) figurovala? SPD se stala záchranným člunem potápějící se ČSSD. Může to vypadat bizarně, ale pro toho, kdo zná minulost Tomia Okamury, to tak zvláštní připadat nemusí. Někdy si tak v legraci říkám, zda si čeští sociální demokraté nepletou zkratku české SPD s německou SPD – to by totiž jejich hromadný přestup pěkně vysvětlovalo.

Byla-li před pár lety „čtvrtletní zpráva“ ministerstva vnitra klackem na – kromě Národní demokracie, dělníků a dalších skupin – také na SPD, dnes je skutečnost jiná. Není žádným tajemstvím, že se chystá koalice ANO–(ODS)–SPD a že by ANO s SPD rádo vládlo (změna SPD, o které jsem psal, by byla v tomto smyslu žádoucí, aby se líbila i Anděle Merkelové, která tuto možnost dříve Babišovi telefonicky zakázala). Babiš tedy může mít zájem, aby SPD nebyla vnitrem diskreditována. Stává-li se pak SPD poslední dobou „béčkem“ ČSSD, pak nelze vyloučit ani zájem sociálních demokratů, aby tato strana nadále v podobných zprávách nefigurovala. Rudá mikina tak možná sama přehodnotila cílenou diskreditaci SPD, když si všimla toho, že půlka jeho vlastní partaje do SPD přeběhla a další špinění této strany by tak už bylo kontraproduktivní. Proto asi panuje velký zmatek, co ve zprávách o extrémismu vlastně psát. Protože jestliže se před rokem ve zprávě o extrémismu psalo o tom, že strany jako ND a DSSS jsou už dávno „irelevantní“, protože „jejich rétoriku převzala SPD“, a nyní by se o SPD v tomto smyslu již dále nepsalo (ve zprávě by nefigurovala), znamenalo by to, že se pozornost vnitra buď upře zase na „původní extrémisty“ typu Národní demokracie nebo DSSS, nebo, budou-li vnitráci chtít zůstat konzistentní, nebude o čem psát vůbec. Psát o SPD nebude žádoucí a nás už přece dávno odepsali. Takže jaký vlastně extrémismus?

Ale ani tento stav není žádoucí, extrémismus totiž být musí, i kdybychom si ho museli vymyslet, doslova vycucat z prstu – tak asi na vnitru smýšlejí. Takže se nejspíše můžeme dočkat toho, že extrémistou bude už v podstatě každý, kdo s vládou v čemkoli a jakkoli nesouhlasí – už ani ne jen kvůli migrantům – ale třeba kvůli Covidu či nějakému jinému tématu. Nedáváš se strhnout nenávistí k Rusku? Jsi extrémista. Vyznáváš slovanské hodnoty? Jsi extrémista (pozor, to už se do zprávy o stavu extrémismu jednou dostalo!). Nechceš nosit roušku? Jsi extrémista a možná i terorista, který nás chce zabít. Jsi členem domobrany? Pak jsi extrémista a terorista. Nepodporuješ duhové pochody? Jsi extrémista. Myslíš si, že na všech životech záleží? Jsi extrémista! Jsi proti klimatickému náboženství a směješ se copaté Grétě? Pak jsi extrémista…

Někdo řekne, že jde o nepodstatné věci, protože chleba stejně levnější nebude a že on potřebuje práci, odpovídající mzdu, zkrátka sociální jistoty. A že pokud jde o volby, tak to raději hodí SPD, která to „má jistý“. Jenže není mi úplně jasné, co má SPD jisté, vyjma toho, že se z ní stala druhá ČSSD. A voliči nemají sociální demokraty v přílišné oblibě, takže až to zjistí, s SPD to půjde z kopce. A co se údajného extrémismu týče, také se nemylme – až vás za váš názor na Covid, Antifu či migranty zavřou, budete sice mít v cele chleba a jakés takés sociální „jistoty“ a mzda za lepení pytlíků bude asi také odpovídající tomuto vašemu novému prostředí, ale nemyslím si, že to je to, oč nám jde především. Především by nám mělo jít o svobodu, protože jen svobodný člověk může žít důstojný život.

Jsou před námi krajské volby, ale důležitější volby budou za rok. Jako předseda Národní demokracie vás už nyní žádám o podporu ve volbách v roce 2021 a o váš hlas pro kandidátku Rozumných, na které najdete nejen kandidáty Národní demokracie a Rozumných, ale i dalších národoveckých stran, jako je Aliance národních sil, republikánů apod. Potřebujeme vytvořit silný volební (a voličský) blok, který bude alternativou nejen ke zkorumpovaným zavedeným politickým stranám, ale i alternativou k SPD, která se stala záchranným člunem ČSSD, do kterého mezitím přelezly všechny krysy z potápějící se lodi…