Vít Skalský: Proč má Lukašenko většinovou podporu?

Masivní protesty proti běloruskému prezidentovi Lukašenkovi vystřídaly stejně početné demonstrace na jeho podporu. Lukašenko má pravděpodobně 80% podporu, výsledek voleb nepřekvapil. Je třeba se ptát, jak je možné, že některý politik ze země s většinově bělošskou populací má podobně silnou podporu? Například Macron ve Francii čelí celonárodnímu odporu, dlouhodobé protivládní demonstrace Žlutých vest musely být potlačeny s mnohem větší brutalitou než ty běloruské. Odpověď na otázku, proč je Lukašenko tolik oblíbený, není jednoduchá. Snad jen v některých aspektech jsou odpovědi zcela zřejmé.

– Bezpečnost. Bělorusko je čistá a bezpečná země. Bezdomovectví zde neexistuje. Kriminalita je mnohem menší než v západoevropských zemích. Bělorusové se nemusí bát rasového násilí, tak jak k němu dochází třeba v USA. Bělorusové se neobávají náboženské války jako někteří Evropané, kteří si myslí, že se Islám nezačlení. Bělorusko nemá neslovanské menšiny, ani nepřijímá imigranty.

– Drogy. V Bělorusku je zakázané užívání drog. Výrobce a distributory čekají přísné tresty. Díky tomu v zemi neumírá bolestivou smrtí tisíce lidí ročně, jako je tomu v podobně velkých zemí na západě (smrt z předávkování je pouze špička ledovce, víc narkomanů umírá na doprovodné nemoci nebo páchají sebevraždy).

– Svoboda. Bělorusko má zhruba stejný počet politických vězňů jako ČR. Není zde však tolik rozšířená politická cenzura (špiclování a cenzurování sociálních sítí, kontrola politických motivů na oděvech apod.).

– Vlastnictví. Bělorusko patří Bělorusům. To je v Evropě neznámý fenomén. V západní Evropě patří finanční sektor, strojírenství, půda a suroviny většinou nadnárodním kapitálovým a finančním subjektům.

Tohle je pochopitelně jen sektorově omezený a krátký nástřel problému. Každopádně by celá věc stála za pečlivou analýzu. Máme většinovou podporu Lukašenka v jeho zemi a masivní odpor proti špičkovým politikům v zemích EU. Tato konstelace nám ukazuje, že se v EU něco dělá hodně špatně.

autor je předsedou MO ND Plzeň a krajským lídrem kandidátky Rozumných pro Plzeňský kraj