Nedělník Adama B. Bartoše (XII.) Ano, bude hůř. Protože jsme na to „kašlali“

Parlament vládě schválil prodloužení nouzového stavu „jen“ o tři týdny, tedy do 20. listopadu. Kdybychom byli hodně cyničtí, dalo by se zajásat nad tím, že nás letos konečně „minou“ otravné a kýčovité oslavy „hadráku“ a také nad představou toho, jak většina elitních pravdoláskařů z toho bude na prášky. Jenže tady jde o nás všechny, takže by nebylo fér radovat se z utrpení ideového nepřítele, protože Hamáček a další už dopředu informují veřejnost, že prodlužovat se bude „ještě několikrát“. Dá se předpokládat, že pokud vůbec nějaké uvolnění na Vánoce bude, tak přijde jen na Vánoce a do Vánoc a po nich pojedeme v režimu „stanné právo“.
Stanným právem ostatně vláda „oslavila“ 28. říjen – tedy vznik samostatného státu. Pěkná to symbolika a podle mého soudu nikterak náhodná. Od nacistické okupace jsme tu zákaz vycházení neměli – až do letošní zmutované chřipky, na kterou dosud zemřelo (odmyslíme-li ty podvodné případy úmrtí „s“ covidem) – no, vlastně ani nevíme, kolik lidí, protože tato informace se nenosí, ta se tají. A opět – nikdo se nebouří, všichni jsme poslušní a novému pravidlu se vzpouzí jen pár recesistů, kteří venku venčí plyšové psy, za což vyfasují pokutu 10 tisíc korun. Policie má právo lidi kontrolovat, legitimovat a vy musíte prokázat, kam jdete, co venku vlastně vůbec pohledáváte. Dá se na to podívat ještě z jiného úhlu pohledu – pes má větší právo než člověk. Pes jít ven může, ale já nikoli. Jestli to někomu nepřipadá do nebe volající, pak už nevím…

Ohledně škol nám od začátku lhali, až se jim z huby prášilo. Že se prý žáci do škol vrátí 2. listopadu a ledva to dořekli, už začali své výroky relativizovat. Prymula ještě tehdy říkal něco ve smyslu, že se v ten den děti do škol vrátí, pokud nevybuchne atomová bomba. Ona vybuchla? Protože se děti do škol nevrátily (něco o tom vím, mám je doma a jejich „distanční výuka“ nás každý den, vedle naší vlastní práce, dost zaměstná). Něco mi uniklo? Podivné vzkazy. Jako Babiš: Pokud se nestane zázrak, s opatřeními přitvrdíme. A zázrak se – světe div se – nestal. Nepřipadá vám, že jsou politici na ta zpřísňování jako nadržení? Dokonce i ti, co dosud jen rozdávali koblihy a mazali lidem marmeládu kolem pusy. A pořád slibovali, že se vše zlepší. Kde je to „ANO, bude líp?“ Vždyť slyšíme samé „ano, bude hůř“: mrtvoly v mrazácích na ulici, spalování mrtvol, tisíce mrtvých do konce listopadu apod…

Jistě, výuka z domova může mít i své výhody, do domovů neziskovky tak snadno neproniknou, ideová nalejvárna režimu je omezena, ale omezeno je i samotné vzdělávání dětí, protože systémem distanční výuky prostě děti psát, počítat a číst nenaučíte. Navíc, jak to mají rodiny stíhat? Nejen časově, ale i technicky? Rodiče mají pracovat z domova a děti se mají učit z domova – ale ne každý v rodině včetně dětí má svůj vlastní notebook či počítač. Dnes už přiznávají, že školy budou zavřeny na „já-nevím-jak-dlouho“. I nacisté zavírali školy – vysoké, chtěli zavřít střední (ale nepodařilo se), ale základní nikdy nezavřeli (o to se ani nepokoušeli). Jestli to někomu nepřipadá do nebe volající, pak už nevím…

Zákaz nedělního prodeje je podobně nesmyslný jako zákaz vycházení po 21. hodině. Přes den můžeme všichni kmitat (ovšem jen pracovně), ale ne po 21. hodině, kdy stejně nikdo nikam nemůže, protože vláda zavřela hospody, restaurace, vinotéky, bary, kavárny, noční podniky, jakož i zakázala kulturu a sport, takže venku, navíc v tomto počasí, se může procházet leda tak Prymula s Faltýnkem. Vlastně jen Prymula, protože Faltýnek si odletěl do teplých krajů. Co příjde příště? Nařídí nám vláda, abychom šli spát „po večerníčku“?

Prymula nás sice už nebude hypnotizovat z televizních obrazovek při svých podivně aranžovaných projevech ve stylu „Spalovač mrtvol“, ale i nadále zůstává členem štábu a můžeme si být jistí, že i další hovadiny z vládní stáje ponesou jeho rukopis. Zákaz nedělního prodeje je jedním z nich – způsobil jen to, co všichni věděli už ve chvíli, kdy ho vláda oznamovala – prostě se bude jen mačkat více lidí v krámech o sobotě. Což se také podle zpráv obchodníků z víkendu potvrdilo. Vůbec mi tak připadá, že nejenže vládní opatření nefungují, ale ona fungují přesně opačně – čím více a přísnějších opatření, tím více se údajná nákaza šíří. Není to vlastně záměr? Nejsou pak vládní opatření vlastně nadmíru úspěšná? Vláda nezavře supermarkety, kde jsou stovky lidí, ale maloobchody, kde jsou jen jednotlivci, zavře nemilosrdně. Ovšem kromě květinářství… Tam se může. Podle mého jen buzerace a likvidace konkurence.

Nebo si vemte venkovní trhy. Vláda je zakázala, ale „zákaz se nevztahuje na prodej ovoce a zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a masných výrobků, vajec, cukrovinek, medu a všeho, co je z domácí provenience.“ Co to je? Zákaz farmářských trhů s výjimkou prodeje farmářských výrobků? glosoval to kdosi na internetu. Kdo to sakra vymýšlí a co to má znamenat? Je to jak z besídky žáků zvláštní školy. Tak zakázala je vláda, nebo ne? Ale neradujme se předčasně, že by zde vláda projevila nějakou – byť skrývanou – moudrost či podporu soukromým zemědělcům. Podle mne jde o to samé, o co jde u květinářství. O Babiše.

Nemocnice odkládají zdravotnické výkony (například operace rakoviny apod.), třebaže zatím kapacitu mají a nic je k takovému kroku nenutí. Nutí je ovšem ministerstvo. Maně si říkám, o co jim vlastně jde? Všemi těmi čarováními s čísly nás už vyhnali na samotnou světovou špičku v počtu „nakažených“, takže netuším, koho ještě chceme trumfnout, když jsme úplně první, tedy, jsme na tom z pohledu jejich statistik úplně nejhůře z celého světa. Tak by už snad mohli zmírnit a dát si pohov, ne?

Jenže místo toho slyšíme, že podle Prymuly „lidé na opatření dosud kašlali“. No, to říká ten pravý.

Prostor k zpřísnění je podle něj už minimální, řekl také. Ale kdeže. Další lež. Ještě se toho přece dá tolik zakázat… Jen si vemte, jak nám mlžili od počátku. Obchody nezavřeme – zavřeli. Do školy se děti vrátí – nevrátí. Lockdown nebude – lockdown už dávno je. A tak bych mohl pokračovat. Jdou na to salámovou metodou a sledují, jak ji to budeme baštit.

Do toho všeho každý den slyšíme o Izraeli, že jeho „tvrdý“ lockdown je prý to jediné, co by mohlo pomoci (nechal se slyšet například Milan Kubek, prezident České lékařské komory). Navrhl bych všem těm, co teskní po izraelském lockdownu, aby se do Izraele přestěhovali a nechali se tam uzamknout. Když po tom tak touží…

Co napsat závěrem? Je z toho nějaké rozumné východisko?

Minule jsem psal něco o volbách příští rok. Půjde-li vše ale tak rychle, jak se děje dnes a denně, kdo ví, jestli ještě nějaké volby za rok vůbec budou. A budou-li, zda nebudou tak brutálně zfalšovány, jako ty americké prezidentské.

Je na čase přemýšlet, jak z té šlamastyky ven. A možná ne pouze volebně…