Josef Hausmann: Oslavy 17. listopadu

Komunisté v ČSR v padesátých letech, když už s desetitisícinásobnou přesilou (armáda, policie, StB, milice, justice) absolutně rozprášili tzv. reakcionáře (popravili, uvěznili, zavřeli do pracovních lágrů, majetkově zlikvidovali, zahnali do emigrace, zbavili práv), neměli proti komu pokračovat v tzv. třídním boji. Oni ale v tomto boji pokračovat potřebovali, jedině „boj“ jim propůjčoval aureolu revolucionářů, ba dokonce ospravedlnění nespravedlivostí. Nemnozí hrdinové, kteří se jim postavili, sice už dlouhá léta spočívali na vězeňských hřbitovech a zbylí leželi na lopatkách, „revolucionáři“ s páskou na rukávu i bez ní se však nadále předváděli v ideologických debatách, tváříce se, že „reakce“ nespí, a „bojovali“ dál. Zvláště při plamenných projevech k únorovému „vítězství“, lhostejno, zda v roce padesát, šedesát, sedmdesát nebo osmdesát.

A stejně tak tzv. sametoví revolucionáři. Pyšní se, že svrhli komunismus (už to, že tomu věří, o nich nic dobrého nesvědčí) a tři desetiletí po jeho „svržení“ nemají ve svém chudém životopise žádný jiný pořádný počin. Komunisté se během pár měsíců po Listopadu transformovali na velkokapitalisty, pár starých věřících, tzv. kovaných komunistů, kteří ještě nevymřeli, dožívá ve starobincích, ale protikomunističtí ideologové (typicky ODS) „bojují“ dál. Stejně jako komunisté každoročně pochodovali s obrazy Gottwalda, oni pochodují s obrazy Havla, stejně jako komunisté zavedli svou cenzuru a proskripci, oni roztočili bič politické korektnosti. Přestože násilná recidiva komunismu absolutně nehrozí a nenásilná, tedy demokratická, je pouze v rukou svobodných občanů, třídní – pardon, politicky nekorektní – nepřítel je zveličován, označován za nebezpečný, extrémistický a v médiích a veřejném životě mu je vymezeno asi tolik místa, jako měli Protestanti po Bílé hoře. Říci dnes nahlas před moderním gottwaldovcem, který se považuje za liberálního intelektuála a ostatní jsou pitomci, že např. systém učňovského školství či podpora mládežnického sportu byla za komunistů lepší, jeho ego se zatetelí z radosti, že se může povýšit nad člověka nižší kategorie, pak si teatrálně zhnuseně odplivne a označí Vás za reakcionáře, pardon – za přivolavače komunistických pořádků, kryptobolševika přejícího si nazpět popravy 50. let a nactiutrhače svaté Havlovy památky. A pokud pracujete ve školství nebo dokonce někde na ministerstvu, s nějakým povýšením moc nepočítejte. Spíš s vyhazovem – nikoliv do kotelny, jako za komunistů (jo to se to rebelovalo!), ale na ulici, do spárů nezaměstnanosti a exekutorů. Takže já, takto hloupě přistižen při duševním zločinu (známe z Orwella), rychle odvolám svou pravdu – podoben Galieovi před inkvizičním soudem: „Máte pravdu, dnešní systém náboru a výchovy učňů stejně jako mládežnický sport je mnohem lepší, než ten starý“. „To bych řekl“, odpoví mi moderní soudruh otcovsky, jakoby mi pro tentokrát odpouštěl….

Epilog.
Český rozhlas (zřejmě asi i další velká média) má tzv. „black list“ lidí, kterým se nesmí dostat prostoru v mediální sféře. Sankce za porušení této „omerty“ jsou zdrcující – ztráta státních zakázek. Např. nakladatelství, které vydá politicky nekorektní (v newspeaku „kontroverzní“) knihu, nedostane schvalovací doložku na vydání školních učebnic – v dnešní době uvadajícího knižního trhu jediné milionové zakázce.

autor je spisovatel, bojovník proti feminismu a bývalý kandidát do Senátu za Národní demokracii