Pravomil Raichl – český národní hrdina 20.století

Dnes si něco povíme o odbojáři, který by před necelým měsícem oslavil 101 let. Pravomil se narodil 31.1.1921 v obci Skůry nedaleko Velvar. Vystudoval základní školu, poté lesnickou školu a 1. března 1939 narukoval do armády, kvůli následné nacistické okupaci jeho služba trvala pouhé 3 týdny.

Ještě v roce 1939 byl Raichl zatčen gestapem za udání, že s kamarády ukrývají zbraně a vedou proti-německé řeči, po vyšetřování byl propuštěn. Rozhodl se tedy opustit protektorát a přejít hranice na Slovensko a po obtížích na Slovensku, v Maďarsku a Polsku se dostal k hranicím Sovětského svazu, kde byl zatčen a pak obviněn z nedovoleného překročení státní hranice a ze špionáže.

I přestože chtěl bojovat proti nacistům, dostal 5 let v komunistických táborech systému Gulag. Propuštěn byl v roce 1941, po propuštění mu bylo sovětskými orgány povoleno se v Buzuluku připojit k formující československé vojenské jednotce.

Od října 1943 byl bojově nasazen a s jednotkou došel až na Duklu. Během bojů byl pětkrát zraněn (z toho dvakrát těžce), nakonec byl odsunut do týlové nemocnice, kde se dočkal konce války.

V květnu 1945 se Raichl vrátil do vlasti a nastoupil službu v armádě, v roce 1946 začal pracovat pro americkou zpravodajskou službu. V roce 1947 byl při přechodu hranic zatčen a brutálně vyslýchán na Pankráci Bedřichem Reicinem. Propuštěn byl až na přímý příkaz ministra spravedlnosti Prokopa Drtiny.

Ještě během roku 1947 se stal obětí komunistické provokace známé jako Moskevská špionážní aféra, byly mu při domovské prohlídce podstrčeny dokumenty týkající se československého uranu, byl zatčen, obviněn a vyšetřován do května 1948.

Byl odsouzen v roce 1948 v prvním komunisty zmanipulovaném procesu k trestu smrti, ale prezident Edvard Beneš trest odmítl podepsat, a tak byl trest změněn na doživotní vězení. Byl vězněn nejprve v koncentračním táboře Vojna, v roce 1951 byl přesunut do věznice Leopoldov, odkud se mu podařilo ještě se šesti dalšími vězni uprchnout a překročit hranice do Německa, odkud odjel do USA a 21. listopadu 1962 získal americké občanství.

Po roce 1989 se Raichl často vracel do vlasti. Od roku 1995 nejspíše plánoval útok na komunistického prokurátora Karla Vaše, ale 25. 2. 2002, v den, na který plánoval útok, Pravomil Raichl zemřel na selhání srdce.

Je pochován na hřbitově v Beřovicích.

Níže video dokument o „Pravošovi“, jak mu říkali kamarádi:

Autorem článku je Martin Kliment, člen předsednictva Národní mládeže

Foto: Archív Jaroslava Čvančary