Přituhuje: Levicoví extrémisté brutálně napadají kandidáty Národní demokracie. Výhrůžky smrtí a fyzické násilné útoky. Míří stopy k hnutí Žít Brno?

Člen Národní demokracie, bývalý předseda její brněnské pobočky a kandidát do krajského zastupitelstva kraje Vysočina Petr Veleba byl napaden levicovými násilníky. Navzdory tomu, že si i přes jejich přesilu počínal statečně, skončil se zraněnou nohou v jihlavské nemocnici. A není to jediný případ. Jeho kolegovi Milanu Daněčkovi – rovněž z brněnské místní organizace Národní demokracie – bylo za bílého dne v centru Brna vyhrožováno smrtí od aktivistů, kteří nemají daleko k hnutí Žít Brno.

Na Petra Velebu, který za Národní demokracii kandiduje na kandidátce do krajských voleb v kraji Vysočina, zaútočili v kempu nedaleko Jihlavy dne 12. srpna tři neznámí útočníci. Podle jeho slov ho poznali a nadávali mu slovně do “nacistů”, “extrémistů” a “fašistů”. Když se Petr Veleba proti slovním výpadům ohradil, přešli od slovního násilí k fyzickému. Ačkoli byl jejich ideový oponent sám, trojice mladíků, vzhledem a oděvem naznačujících, že patří k místním “antifašistům”, ho neváhala brutálně napadnout.

Veleba si i přes jejich přesilu počínal statečně, dlouho se bránil, zranění nohy, poté, co mu bylo okovanou botou několikrát kopáno do kolene, si ale posléze vyžádalo několikadenní hospitalizaci v nemocnici v Jihlavě. Když útočníci viděli, že přestřelili, bleskurychle zmizeli. Místní vlastenci ale slíbili pomoc s jejich identifikací.

Není to přitom první a jediný případ násilí vůči představitelům Národní demokracie. Velebův kolega z brněnské místní organizace ND, jeho nástupce ve funkci předsedy MO a krajský lídr Milan Daněček zakouší výhrůžky likvidací či ublížením na zdraví už poněkolikáté.

Jen dva týdny před touto událostí byl neznámým pachatelem napaden v 15:19 na ulici Rooseveltova před Janáčkovým divadlem v Brně. “Dotyčný ke mně přistoupil, stál asi půl metru přede mnou, a řekl mi něco ve smyslu, že pokud nepřestanu vylepovat nálepky na restauraci Tři Ocásci v Brně a pokud nepřestanu dělat demonstrace, tak mě pobodá,” uvedl Daněček. Ten samozřejmě žádné nálepky nelepí, avšak protiimigračních demonstrací se jak účastní, tak je i organizuje. “S tou restaurací Tři ocásci nemám nic společného, ale vím, že zaměstnanci té restaurace mají opačné názory na imigranty,” vysvětluje. Násilník byl podle jeho svědectví mladý muž snědé pleti, ve věku 30-35 let. Kavárna Tři ocásci je přitom známá svou těsnou vaznou na hnutí Žít Brno.

Daněček ale podobným výhrůžkám nečelil poprvé. Už před rokem, 27. září 2015, mu bylo vyhrožováno člověkem, který rovněž patřil k okruhu fanoušků zmíněné “restaurace” a pravdoláskařských aktivistů na ní napojených. Toho nedělního večera míjel Daněček v centru Brna muže, který ho z ničeho nic oslovil, ačkoli ho Daněček nikdy neviděl. “To bylo naposledy,” řekl neznámý muž. Když se ho předseda MO ND Brno zeptal, co tím míní, dostalo se mu odpovědi, že to bylo naposledy, co Daněček jejich jménem (a ukázal k restauraci U tří ocásků) propagoval své vlastní názory. Členové ND v čele s Daněčkem totiž den předtím natáčeli vidopozvánku na protiimigrantskou demonstraci právě před zmiňovanou hospodou, která – podobně jako pražská Klinika na Žižkově – je považována za jedno z center zdejší multikulturní a levičácké scény.

Další slovní výpad se odehrál jen o pár dní později. Když 2. října 2015 čekal Daněček se svou kamarádkou na spoj MHD na brněnské ulici Úzká a nastupoval do autobusu, jeden z cestujících, který nastupoval po něm, na něj ukázal prstem a křičel: “Ku*do fašistická, chcípni!” Poté dodal, že se “ještě určitě potkáme”. Daněček ho popsal jako muže vysokého 175 cm, ve věku mezi 20 a 30 lety, střední postavy, na sobě měl černou mikinu a kolem krku tzv. arabský šátek.

Zatímco události minulého roku měly spíše výhružný charakter, letos levicová scéna přešla k přímému vyhrožování smrtí (pobodáním) či – jako v případě Petra Veleby – k přímému násilnému napadení, které si vyžádalo několikadenní lékařskou péči.

Národní demokraté se ale podobných výhrůžek nebojí, jak dokázal postoj Petra Veleby a Milana Daněčka. Zatímco Hollan se Stropnickým dělají aféru z toho, že jim kdosi vynadal v hospodě, členové a kandidáti Národní demokracie musí čelit skutečným a vážným útokům, které v tuto chvíli řeší jak Policie ČR, tak státní zastupitelství.

Ukazuje se tak, že Národní demokracie je jedinou skutečnou opoziční silou v zemi, které se bojí jak představitelé současného režimu (proto policejní zatýkání, domovní prohlídky, razie, apod.), tak představitelé zvrhlé sluníčkařské ideologie.