Vzpomínka na zavražděného nacionalistu – Reho 2021

Dlouhých 22 let po smrti mladého nacionalisty Miloše Reha se opět sešli nacionalisté, aby uctili jeho památku. Miloš byl zavražděn cikánským vrahem po hospodské potyčce, kdy jeho vrah si došel domů pro nůž a na místo činu se vrátil s cílem Miloše ubodat. Přesto nebyl odsouzen za vraždu, ale jen za ublížení na zdraví, a to vzhledem k dvojímu metru a výchozím postavení nacionalista vs. příslušník minority.

Formát akce byl nyní odlišný od minulých let, kdy jsme se scházeli u pamětní desky na místě této brutální vraždy u litvínovského nádraží. Vzhledem k totalitním praktikám současné vlády ohledně možnosti shromažďování nebylo možné připravit legální a oficiální vzpomínku na místě činu spojenou s tradičním průvodem městem. Proto se akce Reho vrátila po letech zpátky na mostecký hřbitov. Zde se sešlo na třicet nacionalistů ze všech koutů severních Čech, cestu do Mostu však vážili i kamarádi z Prahy, Berouna či Brna. Po položení květin a svící jsme věnovali Milošově památce minutu ticha a účastníci piety vyposlechli projev připomínající okolnosti vraždy.

Připomeňme také, že pamětní deska připomínající vraždu byla počátkem roku poškozena neznámým vandalem. Těžko uvěřit, že i po dlouhých letech leží někomu stále příběh našeho zavražděného kamaráda natolik v žaludku, že si vylévá vztek na památečním kameni.

Po ukončení piety se většina účastníků přesunula do areálu Benedikt, kde bylo připraveno sportovní vyžití. Kromě přátelských rozhovorů jsme se tak mohli věnovat také posilování, cvičení či boxu. Závěrem patří poděkování všem účastníkům piety, také dalším, kteří na příběh Miloše Reha nezapomněli a zapálili byť pomyslnou svíčku. Vzpomínka na Miloše Reha spojuje nacionalisty i dnes!

Jan Mrázek
MO ND Chomutov

Fotografie jsou uveřejněny s laskavým svolením zpravodajského webu mostecka-vlastovka.cz