Dnes bylo oznámeno, že ČNB končí s intervencemi na oslabování české měny nákupem Eura. Shrňme si vše, co se událo, do několika vět. Guvernér nám slavnostně oznámil, že intervence byly úspěšné a že naše národní hospodářství vydělalo na tomto nápadu miliardy korun od podzimu 2013 do dnešního dne.
Tak a teď pár postřehů od člověka bez doktorátů na prestižních školách západního střihu. Vycházejme z toho, že reálná hodnota naší měny by se měla dle mne pohybovat kolem max. 24,- Kč za Euro.
- Na těchto intervencích vydělali všichni exportéři, nemuseli se tolik snažit o inovace a technologický posun a jejich výrobky byly prodejné na světových trzích. Většina těchto exportérů jsou podniky vlastněné zahraničními skupinami, a tak zisky nejdou do státní pokladny
- Na intervencích vydělali velcí hráči na poli financí, kteří avizované ukončení čekali a vsadili na posílení koruny. Zde je opět drtivá většina tzv. investorů cizího původu a zisky opět míří do ciziny
- Po dobu tří a půl roku byli občané státu soustavně ožebračováni nadhodnocenou cenou Eura, mzdy nemusely růst, montovny prosperovaly a naše kotlina dosáhla po třiceti letech budování kapitalismu ohodnocení jako rozvojová země, ale můžeme dostávat výhodnější úvěry od světových bank. Tak tomu říkám výhra
- Potřebujeme nové technologie do průmyslu a ty byly dováženy (spíše nedováženy) v důsledku předražených dovozů o cca 10 %. Ostatní dovozy odčerpávaly z kapes obyvatelstva a průmyslníků velká procenta jejich příjmů. Nové technologie rovná se zvýšení konkurenceschopnosti. Polštář pro exportéry vede v konečném důsledku k zaostávání průmyslu, snížení odvodu, menším mzdám atd.
- Naši guvernéři a bankovní rada v době, kdy mohli nakupovat za emitované (nekryté) korunky zlato a další cenné rezervy, tak nakoupily eura kolem 70 miliard (stejně nekryté). V normální společnosti by byli za tisk a emitaci nekryté měny uvězněni ve vyšší sazbě za zločinné spolčení, ale vím, kde žijeme, takže mě postup parlamentu, presidenta a všech našich tzv. elit nepřekvapuje.
Intervence byly protinárodní krok a v intencích „nezávislé“ ČNB. Třeba guvernéři budou dostávat dále vyznamenání bankéř roku v EU. Jak říkám, nejsem fundovanej a nerozumím tomu.
Zdeněk Dýčka, příznivec obnovení Zlatého standardu a bývalý předseda ekonomické komise ND