Máme za sebou téměř letní víkend, takže k psaní tohoto nedělníku usedám až v neděli večer. Číst si ho tedy budete až v pondělí, takže to bude spíše takový pondělník – podobně jako můj poslední středník byl vlastně „pátečníkem“ a nebyl vůbec minutový, ale rovnou pětiminutový. A právě s těmi minutami – nebo dokonce s vteřinami – je potíž. Což mne přivádí k tématu dnešního nedělníku…
Mnozí mi píší, že jsou mé nedělníky dlouhé. Lidé to prý nedočtou do konce. Tak jsem zkusil videa. Udělal jsem si to záměrně těžší, s tím, že to budu brát jako výzvu. Ať jsou má videa minutová, když tedy lidé více času nemají. Někdy se mi to povede, někdy ne, někdy to jsou dvě minuty a posledně dokonce, jak jsem řekl, ještě více. Ale to byl tak trochu záměr…
Horší ale je, když máte na něco jen minuty půl. Tedy třicet vteřin.
Například – volební spot, který vysílá Česká televize, má jen půl minuty. Ještě před čtyřmi roky to byla minuta celá. Mohli jsme natočit klip, kde jsme minutu mluvili. Znáte to: teď máte minutu na představení programu. I tak je to málo. Co asi tak člověk řekne za minutu? A co teprve za třicet vteřin…? (A malá exkurze – v roce 2014 nám spot odmítli odvysílat úplně, protože je prý kontroverzní – takže jsme byli úplně bez spotu, který jsme zveřejnili alespoň na internetu…)
Dlouho jsem si lámal hlavu, jak naše poselství letos vměstnat do třiceti vteřin. Nakonec z toho vzniklo toto:
Nebo Český rozhlas. Spot také půl minuty. A vizitky lídrů jsou na tom podobně. Na představení programu máte minutu, ale na další otázky už jen třicet vteřin. Když přetáhnete, vypípnou vám to.
Ale nejen, když přetáhnete. Už jsem psal minule, že Karlu Redlichovi, volebnímu lídrovi ANS v Libereckém kraji, vystříhali z vizitky celé věty, protože se prý neshodovaly s názory ČRo. Kritizoval totiž vakcínu a EU. Nový týden ukázal, že nebyl sám. To samé se stalo lídrovi v Královéhradeckém kraji, Olomouckém kraji a dokonce celorepublikové lídryni (která kandiduje ve Středočeském kraji) – předsedkyni ANS Vladimíře Vítové. I její vizitku zcenzurovali. Z téže příčiny.
Takže považte: do televize vás nepozvou, protože to vymysleli tak, že než aby dali prostor všem 22 kandidujícím stranám (a to jich je letos téměř o deset méně než před čtyřmi lety – tehdy kandidovalo stran 31 – takže letos by to určitě udělat šlo velice snadno), raději si udělají „průzkum“ a prostor na obrazovce dají jen těm stranám, které takzvaně „mají šanci“. Tím si pořeší, že tam většinu stran zvát nemusejí a hlavně tam nepozvou ty, které jsou alternativní. Dobrý fígl.
Udělali nám to už v eurovolbách v roce 2019 (tehdy jsme kandidovali jako Rozumní a já byl lídr). Jednoduše nás (tedy přesněji mne, protože s Hannigem problém nemají) nepozvali, i když kvůli tomu museli vymyslet nová pravidla. O pět let dříve zvali totiž strany také podle určitého klíče, i když trochu jinak – opět podle vlastního průzkumu, ale pozvali prvních dvanáct, které se v tom průzkumu umístily od první do dvanácté pozice. Hannig (tehdy ještě beze mne) byl dvanáctý, takže ho pozvali. O pět let později jsme – opět jako Rozumní – byli opět na dvanáctém místě. A to podle různých průzkumů, ale i posléze podle skutečných volebních výsledků. Problém byl ale v tom, že lídrem nebyl Hannig, ale Bartoš. Aby nemuseli Bartoše zvát, popřeli vlastní pravidla a udělali si je jiné. Pozvali jen prvních osm stran, což byly shodou okolností všechny parlamentní. Ani jedna mimo parlament. Takto jednoduše se to dá vyřešit. Ale to byla jen malá odbočka…
Pak vás, jako lídra neparlamentní strany, pozvou ještě do Politického spektra. A to má Vladimíra Vítová ještě štěstí, protože je před volbami, a to ze zákona musejí (tady je záznam jejího vystoupení). Ale mimo volby, během roku, co roku – během už osmi let, co Národní demokracie existuje – ani jednou nebyl její zástupce pozván do Politického spektra. Být pozván do Politického spektra přitom není žádná výhra – vysílá se to někdy v neděli v noci, kdy už všichni spí, takže je to v podstatě na nic. Ale jak říkám – Národní demokracie za celou dobu své existence nebyla ani jednou pozvána. Jsou zvány strany, které ani nekandidují, nebo je opakovaně zván například Tomáš Vandas (od roku 2014, kdy ND vznikla, byl zástupce DSSS pozván 12x, z toho Tomáš Vandas 10x, což je mimochodem velice zajímavé téma, kterému se někdy příště pověnuji) apod., ale Národní demokracie nebyla pozvána ANI JEDNOU za osm let své existence. Před časem jsme si na to stěžovali generálnímu řediteli ČT, napsali jsme mu oficiální dopis, kde jsme uvedli, kolikrát která strana byla v Politickém spektru (což je navíc pořad určený pro neparlamentní strany) zastoupena, zatímco my ani jednou. Myslíte, že jsme od generálního ředitele dostali nějakou odpověď?
Jediná odpověď, kterou jsme kdy z ČT obdrželi, byla jen o čtyři roky dříve nepřímá odpověď od Aleše V. Poledne, tehdejšího dramaturga Politického spektra, když se ho můj kolega (který se s ním znal), písemně ptal, proč nás nezvou. Poledne nepřímo v odpovědi naznačil, že jsem populista, který si potrpí na okázalá gesta a že ČT zve hosty jen s přihlédnutím k „jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.“ Ale že prý by nás prý pozvat mohli a že se ozvou (sliby chyby). Samozřejmě se neozvali – už je tomu šestý rok. Mezitím Aleš V. Poledne za nevyjasněných okolností spáchal sebevraždu, když vyskočil z okna České televize. Raději to nechám bez komentáře… Ale ani s novým dramaturgem (řekněme, že ten minulý byl proti nám zaujatý), se situace nezměnila. Ale to vše nepíšu proto, abych si stěžoval, ale abyste viděli, jak funguje mediální svět.
Takže pokračujme – takže považte. Do televize do hlavní předvolební debaty vás nepozvou, pozvou vás jen do Politického spektra, které nikdo nesleduje. V Českém rozhlase vám na představení programu dají třicet vteřin v rámci spotu a pár minut ve vizitkách lídrů, které vám ale vystříhají, protože jsou pro ně nepohodlné. A pak, pravda, můžete ještě do debaty s dalšími pěti lídry. Vladimíra Vítová část svého času v této debatě využila právě k tomu, aby si postěžovala, že Alianci národních sil Český rozhlas diskriminuje a její vizitky cenzuruje. Napsali také dopis generálnímu řediteli ČRo, ale opět – myslíte, že někdo odepsal?
To mi připomíná můj zážitek s mojí „předvolební vizitkou“ v roce 2014 (to byly naše první volby – volby do europarlamentu, byli jsme nová strana a já byl lídr kandidátky). ČRo sice moji „vizitku“ natočila, ale pak ji z nepochopitelných důvodů jaksi „zapomněla“ zveřejnit na svém webu. Musel jsem se toho dožadovat, psát také generálnímu řediteli, urgovat to, nakonec přišla nemastná neslaná omluva a po týdnu se má vizitka (na kterou má každá strana ze zákona právo) na webu ČRo také konečně objevila. Nikomu jinému se toto nestalo, jen – bohužel – Národní demokracii. Tak takto pracují veřejnoprávní média…
A co soukromá média? DVTV třeba? I ti deklarovali, že pozvou každého lídra, aby se ho zeptali na stranický program. Ale u Vladimíry Vítové předčasně ukončili rozhovor poté, co se odmítla distancovat od mé osoby. Devět minut byla vyslýchána, proč se mnou, „odsouzeným antisemitou“, spolupracuje. Když na hru nepřistoupila, byla ze studia vykázána. Na program ANS nepadl jediný dotaz, nebyla mu věnována jediná vteřina. Už jsem o tom psal – odkaz zde.
Když to tedy shrnu a udělám jisté zjednodušení, média vám před volbami – jste-li alternativní stranou – dají prostor tak akorát třicet vteřin. Co za těch třicet vteřin můžete lidem říci? A i ty vám vystříhají, když řeknete něco nepohodlného…
Je to hodně těžké, přesto se i přes všechny tyto podpásovky držíme už druhý týden v této anketě na třetím místě, za Přísahou a Volným blokem. Pokud jste v této anketě ještě nehlasovali, udělejte to právě teď a pošlete nám svůj hlas (v této anketě můžete „volit“ až tři strany, takže jeden z těch tří hlasů určitě můžete Alianci věnovat. Děkujeme). Ale hlavně: přijďte k volbám, a to už bude těžší. A hlas budete moci dát jen jednomu. Já vám ale slibuji, že pokud svůj hlas dáte ANS (a ND), nebudete své volby litovat.
A protože je někdy těžké říci ve třiceti vteřinách, co chceme a o co usilujeme, je možná lepší obrázek, který mnohdy vydá za mnoho slov:
A na závěr pak – jako vždy a tradičně – vtípek z dílny CD89.cz:
Hezký nový týden přeje
Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie a lídr kandidátky Aliance národních sil v Ústeckém kraji